ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Çiçekçilerden öğretmenlerimize çiçek alırken çiçeklerle ilgili her şeye dikkat edilmelidir.Çiçeklerin her şeyine dikkat edilmelidir çiçeklerin bakımları ve çiçeklerin ortama uygunluğu en önelidir.Öğretmenlerimiz içinde en doğru ve en düzgün çiçeği almak veya göndermek gerekir.Öğretmenler günü geldiği için öğretmenlerimizi o günde unutmamak gerekir.
ÇİÇEĞE BAKIM

Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeklerin bakımlarına dikkat etmek gerekir.Çiçekler ortama uygunsa ve bakımları kolaysa daha tercih edilen çiçekler arasına girer.Çiçek göndermek veya çiçek almak için çiçekçilere girdiğimizde çiçekçilerden de destek alarak çiçeklerimizi en doğru şekilde seçmeliyiz.Çiçekçilerden bir kaç öneriyle bu işleri gerçekleştirebiliriz.
ÖĞRETMENE DOĞRU ÇİÇEK

Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeklerin bakımlarına gireceği ortama uygunluğuna dikkat etmemiz gerekir.Öğretmenlerimiz çiçeklerle mutlu olur.Öğretmenlerimize en uygun çiçeği seçmek de gerekir.Öğretmenlerimizi bizi yetiştirdikleri bu yaşlara getirdikleri için onurlandırmalı ve mutlu etmeliyiz.Öğretmenlerimize çiçekler alıp çiçekler göndermeliyiz.
ÖĞRETMENLER

Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken öğretmenler günü için öğretmenlere de çiçek almayı unutmamalıyız.Öğretmenlerimizi her zaman hatırlamasak bile bir güne özel onlara ayrılan günde öğretmenlerimizi çiçeklerle mutlu etmeliyiz.Çiçekler alarak veya çiçek gönderirken öğretmenlerimizi de unutmayıp onları da mutlu etmeliyiz.
ÖĞRETMENE ÇİÇEK

Öğretmenlerimiz çiçeklerin en güzelini hak eder.Çiçekçilerden çiçek alırken öğretmenlerimizi unutmamak gerekir.Öğretmenlerimiz bizlerin baştacıdır.Öğretmenlerimizin resmileşen bir günü vardır ve o günde öğretmenlerimizi hatırlamak unutmamak gerekir.Çiçek alabilir veya içiçek siparişleri verip çiçek gönderebiliriz.Çiçekçilerden çiçek alırken öğretmenlerimizi unutmamak gerekir.
ÇİÇEĞİN EN GÜZELİ SİZLERE

Çiçeklerin en güzellerini hak eden öğretmenlerimizi senenin bir gününde onlara ayrılan bir günde unutmak olmaz.Öğretmenlerimize çiçeklerin en güzellerini en iyilerini seçmek ve onlara çiçek almak veya çiçek göndermek gerekir.Öğretmenlerimizi her zaman hatırlamasak da onları kendilerine ayrılan günde hatırlamalıyız onlar için çiçekçilere gidip çiçek alıp veya çiçek göndermeliyiz.
ÇİÇEK

içekler en güzel hediyelerdir.Çiçekçilere girdiğimizde ferahlığı sevdiklerimize de hissettirmek için onlara da çiçekler alırız veya çiçek göndeririz.Çiçekçilerden çiçek almak veya çiçek göndermek zahmetli bir iş değildir.Çiçekçilere gidecek zamanımız olmadığında dahi çiçek almak veya çiçek göndermek kolaydır. Online olarak bir kaç tuşla çiçek alabilir veya sevdiklerimize çiçek gönderebiliriz.
ÇİÇEĞİ ÖĞRET

Öğretmenlerimizden çiçeklere dair her şeyi öğrenmiştik zamanında.Öğretmenlerimiz bizleri birer çiçek yetiştirir gibi yetiştirdi bu zamana kadar.Öğretmenlerimiz bizler için her şeyi yaptılar.Sıra bizlerde öğretmenlerimiz için bir kaç çiçeği çok görmemeli onlara bir günde olsa çiçek almalı veya çiçek göndermeliyiz.Çiçekçilere yılda bir gün öğretmenlerimiz için uğramalıyız.
ÇİÇEKLERLE MUTLU EDİYORUZ

Öğretmenlerimizi çiçeklerle mutlu ediyoruz.Öğretmenlerimiz bizleri ilerisi için geliştiren insanlardır onlara bir çok şey borçluyuz.Çiçekçilerden öğretmenlerimize çiçek almak veya çiçek göndermek çok kolay.Öğretmenlerimiz bizlere uzak dahi olsa onlara çiçek alabilir veya çiçek gönderebiliriz.Çiçekçilere gitmek için o gün zaman bulamasak da online olarak öğretmenlerimize çiçek alabilir veya çiçek gönderebiliriz.
ÇİÇEKLER ÖĞRETMENLERE

Çiçekler öğretmenlere gidiyor.Öğretmenler günü sene de bir günde olsa öğretmenlerimizi hatırlamak için en güzel gündür.Öğretmenlerimizi her daim hatırlamasak da bir günde olsa öğretmenlerimizi hatırlayıp onlara hediyeler alabiliriz.En güzel hediyelerde öğretmenlerimiz için çiçeklerdir.Öğretmenlerimize çiçek alabilir veya çiçek gönderebiliriz.Öğretmenlerimizi unutmayalım onları hatırlayalım.
ÖĞRETMENE ÇİÇEĞİN EN GÜZELİ

Çiçeklerin en güzelini öğretmenlerimiz hak eder.Öğretmenlerimiz bizleri büyütüp geliştirip bizlere bilgi aşılayan insanlardır.Öğretmenlerimiz için çiçeklerin en güzellerini yılda bir kere de olsa öğretmenlerimiz için almak gerekir.Öğretmenlerimize çiçek almak veya çiçek göndermek bizler için bir zevk ve bir mutluluk olmalı bizleri bu zamanlara getiren öğretmenlerimize borçluyuz.
Öğretmenlerimiz çiçeklerin de öğretmenidir.Çiçekler hakkında her bilgiyi öğretmenlerimizden de öğreniriz.Öğretmenler günü geldi sayılır bu öğretmenler gününde de öğretmenlerimizi çiçeklerle mutlu edelim.Çiçek alarak veya çiçek göndererek öğretmenlerimizi unutmadığımızı onları her daim aklımızda kalbimizde taşıdığımızı onlara hatırlatmalıyız.Öğretmenlerimiz bizleri geleceğe hazırlar onlara sevgimiz saygımız sonsuz.
EN GÜZEL ÇİÇEK ÖĞRETMENE

Çiçeklerin en güzelini hak eden öğretmenlerimizdir.Çünkü öğretmenlerimiz bizleri yetiştiren büyüten hayata hazırlayan insanlardır.Öğretmenler herkesi büyütür yetiştirir onlarıda büyütüp geliştiren bir öğretmenleri vardır.Çiçeklerin en güzellerini en iyilerini öğretmenlerimiz hak eder nerde olurlarsa olsunlar öğretmenlerimize çiçek almak veya çiçek göndermek gerekir.Öğretmenlerimizi unutmayalım.
ÇİÇEĞİN EN GÜZELİ

Öğretmenlerimiz çiçeklerin en güzellerine en özellerine layıktır.Onlar bizi büyüten bizleri hayata hazırlayan bizleri geliştiren insanlardır.Öğretmenerimiz en önemli insanlardır.Doktorunu mühendisini hepimizi onlar geliştirir onları da geliştiren yetiştirenn bir öğretmenleri vardır.Çiçekçilerden çiçek almak veya çiçek göndermek öğretmenlerimizeen küçük hediye olarak kalır çünkü onlar bizlere yaşadığımız hayatı sunar.
ÖĞRETMENE ÇİÇEKLER

Öğretmenlerimiz nerede olursa olsunlar onlara birer hediye alabilir veya gönderebiliriz.Öğretmenlerimiz bizlerin baş tacıdır.Onlara hediyelerin en güzellerini en özellerini almak ve onlara göndermek gerekir.Çiçeklerin en güzelini hak eden öğretmenlerimiz nerede olursa olsunlar bize uzak dahi olup  götüremeyeceğimiz yerde olsalar dahi öğretmenlerimize çiçek gönderebilir çiçek siparişleri verebiliriz.
ÖĞRETMENE ÇİÇEK

Öğretmenler gününde öğretmenlerimiz için en iyi hediye çiçeklerdir.Çiçekçilere uğrayayak öğretmenler günlerinde öğretmenlerimizi unutmadığımızı göstermek amaçlı çiçekler alabilir ve öğretmenlerimizi hatırladığımızı onlara gösterebiliriz.Çiçeklerin en güzelini hak eden öğretmenlerimiz hediyelere boğulmaya da laiktir.
ÇİÇEKLE HATIRLA ÖĞRETMENİNİ

Öğretmenler gününde çiçekçilerin yollarını öğretmenlerimiz için aşındırmak gerekir.Öğretmenlerimiz çiçeklerin en güzellerini en iyileri hak ederler çünkü öğretmenlerimiz zaten en güzel çiçekleri yetiştirir ve geliştirip büyütürler.Çiçekçilerden öğretmenlerimiz için seçtiğimiz en güzel çiçekler öğretmenlerimize en çok yakışan çiçekler olur.Öğretmenler gününde öğretmenlerimizi unutmamak gerekir.
ÇİÇEĞİN DUYGUSU

Çiçekçileden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeklerin renklerine çiçeklerin çeşitlerine dikkat etmeli ve özen göstermeliyiz.Çiçeklerin her şeyi değişik duygular ifade eder.Çiçeklerimizi verdiği duygulara göre seçmek gerekir.Çiçeklerimizi bunlara göre tercih edersek en doğru şekilde duygularımızı ifade etmiş oluruz.
ÖĞRETMENİNİ ÇİÇEKLE HATIRLA

Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken bir güne özel resmileşmiş bir günde öğretmenlerimizi unutmamak gerekir.Öğretmenlerimiz bizleri bu günlere getiren kişilerdir.Onların öğretmenleri de onları bu günlere getirmiştir.Öğretmenlerimiz nerde olursa olsun onlara hediyeler alabilir veya hediyeler gönderebiliriz.Öğretmenlerimize gönderilecek hediyelerin başını da her zaman hediylerin başında olan çiçekler alır.
ÖĞRETMENE HEDİYE ÇİÇEK

Öğremenlere öğretmenler gününde hediyeler almak artık remileşmiş gibidir.Öğretmenlerimize özel bir gün oluşu da bu yüzdendir.Öğretmenlerimizi öğretmenler günlerinde unutmamak gerekir.Öğretmenlere alabileceğimiz veya gönderebileceğimiz hediyelerin baş sırasını çiçekler alır.Çiçekçilerden veya online çiçekççilerden öğretmenlerimize çiçek almak veya çiçek göndermek gerekir.
ÖĞRETMENE ÇİÇEK

Öğretmenlerimiz çiçeklerin en güzellerini yetiştirir yani insanları.Çiçekçilerden çiçekler alarak veya çiçekler göndererek öğretmenlerimize yetiştirmek için birer çiçek vermiş oluruz.Öğretmenlerimizi bir güne özel hatırlamak değil her daim hatırlamak gerekir.Çünkü öğretmenlerimiz ve onlarında öğretmenleri bizleri ve onları eğitmiş öğretmiştir.Hediyelerin en güzelide öğretmenlere çiçeklerdir.
ÇİÇEKLE SEVMEK

Çiçeklerin renkleri ve çeşitleri sevdiğimiz insanlara farklı duygular hissettirir.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gödnerirken çiçeklerin renkleri ve çeşitleri önemlidir.Çiçeklerin her şekli her çeşidi farklı birer duygular verir bunun içinde çiçekçilerden bilgi alarak çiçeklerimizi seçip sevdiğimiz insanları en güzel şekilde mutlu ederiz.
ÇİÇEKLE MUTLU

Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeğin rengine çeşidine dikkat etmek dahi önemlidir.Çiçeklerin duyguları her şekilde farklılık gösterir.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçekler belli ettiği özelliklerle sevdiğimiz insanlara duygular hissettirir ve sevdiğimiz insanlarla karşılıklı mutluluğumuzu belirtir.
ÇİÇEKLE SEVDİĞİNİ BULUŞTUR

Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeklerin bakımlarına dikkat edilmelidir.Sevdiğimiz ve çiçekleri ulaştıracağımız insanlara bakımı kolay olacak çiçekler göndermek karşılıklı mutluluğa neden olur.Bakımı kolay çiçekler sevdiklerimize zahmet vermeden çiçeklerle buluşturup çiçeklerle mutlu etmektir.Çiçek alırken veya çiçek gönderirkençiçekçilerden de destek alarak çiçeklerin bakımları hakkında bilgilerle sevdiklerimizi de buluşturmalıyız.
ÇİÇEĞİN DOĞRUSU

Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeği göndereceğimiz kişiye göre çiçek almak gerekir.Çiçekleri sevdiğimiz insanlara duygular vermek için alırız zaten.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeklerin verdiği duygulara ve çiçeğin sevdiğimiz insanlara vereceği hislere uyumlu olmalısıdır.Çiçekçilerden de destek alarak en doğru çiçeği seçmek mümkündür.
ÇİÇEKLE MUTLU

Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeklerin renklerine ve çiçeklerin çeşitlerine dikkat edilmelidir.Çiçekler sevdiğimiz insanlara karşılıklı duygular verir.Çiçekçilerçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeklerin her özelliğine dikkat edilmelidir.Çiçeklerin verdiği duygular sayesinde çiçekleri sevdiklerimizle buluşturduğumuzda çiçeklerle sevdiklerimizi mutlu eder ve karşılıklı mutlu oluruz.
ÇİÇEKLE MUTLU

Çiçekçilerden çiçek lacaksak veya çiçek göndereceksek çiçeğin ortama gideceği mekana olan uygunluğu en önemlisidr.Ortama veya gönderildiği kişilere uymayan çiçekler dikkat çekemez ve kendilerini gösteremezler.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken bunlara dikkat etmeli ve sevdiğimiz insanları en doğru ve en uyumlu şekilde mutlu etmeliyiz.Ve karşılıklı mutlu olmalıyız.
KIRMIZI GÜL

Kırmızı güller çiçeklerin baş tacı olarak bilinmektedir.Çiçekçilerden çiçek alırken kırmızı gülleri hemen en baş sıraya koyarız.Kırmızı güller en başından beri dikkat çekici bir çiçek olmuştur.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken kırmızı güllere dikkat etmemiz ondandır.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken kırmızı gülleri eklememiz bu yüzdendir.
ÇİÇEK BAKIMI

Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeklerin bakımlarına dikkat edilmesi gerekir.Çiçeklerin bakımları çiçekleri hayatta tutar.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeklerin bakımları sayesinde çiçekleri hayatta tutan çiçekleri almak gerekir.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken bakımlarına dikkat eilerek çiçek alınmalı veya gönderilmelidir.
KİŞİYE GÖRE ÇİÇEK

Çiçeklerin bakımları vardır her çiçek aynı bakımla hayata tutunmaz hepsi farklı şekilde bakılmak ve özel ilgi ister.Çiçek alırken veya çiçek gödnerirken çiçeği aldığımız veya çiçeği gönderdiğimiz kişinin bakabileceği bir çiçeği seçmek bu yüzden önemlidir.Çiçeğin en önemli bakımı çiçeğin yerini sevmesinden kaynaklı olmasıdır.Çünkü bzı çiçekler güneşi bazı çiçekler karanlığı sever bazıları sıcağı bazıları soğuğu bu yüzden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeği alacağımız kişiye göre çiçek seçilmelidir.
ÇİÇEK SEÇİMİ

Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeklerin renkleri ve çeşitleri dahil çiçeklere duygular verir.Çiçeklerin karşı tarafa hissettirmek isteiğimiz duyguya göre seçilesi de bu yüzdendir.Çiçekler duygulara göre seçilirse sevdiğimiz insanlara en doğru duyguları hissettirmiş olur ve sevdiğimiz insanların mutluluklarına şahit oluruz.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gödnerirken bu işleri çiçekçilerden yardım alarakta gerçekleştirebiliriz.
ÇİÇEK SEÇERKEN

Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeğin renkleri ve çiçeğin çeşidi çiçeklere duygular ekler.Çiçeği aldığımız kişiye veya çiçeği gönderdiğimiz kişiye göre çiçekleri seçmek gerekir.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeklerin verdiği duygulara dikkat etmeli ve çiçeği göndereceğimiz kişiye hissettirmek istediğimiz duyguya göre çiçek seçmelidir.Çiçeklerimizi seçerken bunlara dikkat etmeli.
ÇİÇEK ALMAK

Çiçekçilere çiçek almak veya çiçek göndermek için girdiğimizde içimize çektiğimiz o güzel çiçek kokuları bizleri mutlu eder ve ciğerlerimizi doldurur.Çiçekçilere bazen bir şey almayacak olsak dahi girer o kokuları içimize çekeriz.Çiçekçilerden çiçek almak veya çiçek göndermekte bu yüzden önemlidir.Biz sadece çiçekleri koklarken bile mutlu olduğumuz halde sevdiklerimizi o çiçeklerle buluşturduğumuzda sevdiklerimiz de mutlu olur.
ÇİÇEKLERDE ÇELENK

Çelenkler çiçeklerin en devleri en büyükleridir.Ve çelenklerin gittiği gönderildiği yerlerde çelenklere uygun olarak büyük yerlerdir.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeklerin ortama olan uyumluluğu bu yüzden önemlidir.Kocaman bir çelengi küçücük bir yere göndermek olmaz.Çiçekler orda komik durur ama çelenkler büyük yerlere gönderildiğinde ortama uyumluluk sağlar ve kendini gösterebilir.O yüzden çiçek alırken veya çiçek gönderirken bunlara dikkat etmeliyiz.
ÇİÇEĞİN EN DOĞRUSU

Çiçeklerin ortama olan uygunluğu en önemlisidir.Çiçekler ortama uygunsa dikkat çekmekten kaçınılmaz bir hal alır ve dikkatleri üzerine toplar.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçekçilere gideceğimiz ortama uygun çiçeği seçmek için yardım ve destek almamız gerekir.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken en doğru çiçeği bulmak için çiçekçilerden çiçek alırken çiçeğin hakkındaki her bilgiyi çiçekçilerden alıp en doğru çiçeği seçeriz.
ÇİÇEĞE ÇİÇEKÇİYE

Çiçeklerin sanatsal bir yapı olduğunu bilmek gerek.Çiçeklere çiçekçiler el becerilerini kattığı sürece onlarda birer sanat eseridir.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek göndereceğimiz zaman çiçekçilere bir sanaçtı gözüyle bakmak gerekir .Çünkü çiçekçiler el becerilerini çiçeklerle birleştirir ve çiçeklere sanat eseri yapısı verir.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçekçilere duyulması gereken saygıda bundandır.
ÇİÇEKLE SANAT

Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır.Çiçekçilerden de bilgiler alarak en doğru çiçeği seçmek mümkün.Çiçekçiler ellerinden çıkardığı çiçeklere kattıkları el becerilerini çiçeklerine yansıtması çiçekleri can alıcı hediye anlamına getirir.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeğin saf haline değil çiçeğin sanatla buluştupu haline bakma en doğrusu ve en öenmlisidir.
ÇİÇEĞİN EN DOĞRUSU

Çiçekçilerden çiçek gönderirken veya çiçek alırken çiçeklerin bakımlarına göre sipariş vermek veya çiçek almak en doğruudur.Çiçekçilerden de yardım alarak en doğru bakımı bize en uygun çiçeği seçebilir ve sevdiklerimize alabilir veya gönderebiliriiz.Çiçekçilerden en dooğru bilgileri alabilir ve mutlu olup mutlu edebiliriz.
HER GÜNE ÇİÇEKLER

Özel günlerde aklımıza ilk gelen hediye çiçektir.Nedense çiçekler özel günlerle birleşip bir bütünlük oluşturmuşlardır.Çiçeklerin özel günlerle birleşmiş olması bir alışkanlıktır.Çiçeklerin her gün değilde sadece özel günlerde alınabileceği bizde bir alışkanlık yaratmıştır.Çiçekçiler her daim açıktır ve sadece özel günllerde değil her gün çiçek satımı olur.Bu yüzden sevdiklerimize ve çğiçek göndereceğimiz kişilere çiçek göndermek için özel günleri beklememiz gerekmez.
ÇİÇEKLER HER ZAMAN

Çiçek denilince akla hemen hediye olarak veya bir özür dileme aracı olarak gelmesin.Çiçekler sadece özel günlerde hediye veya özür dilemek için aldığımız bir şey olmasın.Çiçekler her zaman alınabilir veya her zaman çiçek gönderilebilir.Çiçekçiler her daim açıktır sadece özel günlerde değil her güne açıktır ve sadece özel günlerde veya haksızlık edip özür dileyeceğimiz zamanlarda değil her zaman sevdiklerimize alınabilir.
ÇİÇEKLERİN BİRLEŞİMİ

Çiçeklere çiçekçiler dokunuşlar yapar.Bu dokunuşlar çiçeklere çok daha güzek görsellik katar.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeklerin sade halinden çok birleştiğinde nasıl olduğunu merak eder ve sorarız.Çünkü çiçekler tekken güzelken birleşince daha da ayrı güzellikler ortaya koyarlar.Çiçekçilerden çiçek alırken veya gönderirken işi çiçekçilere yani çiçeğin ustalarına bırakmak en doğru seçim olur.
Çiçeklerin hepsi çiçekçilerin ellerinden çıkan sanat eserleridir denilebilir.Çünkü çiçekler tek başınayken güzel birleşince mükemmel görüntüler alırlar.Bu çiçekleri birleşirme işini de haliyle işin ustaları çiçekçiler üstlenir.Çiçekçilerin çiçeklere verdiği sanatsal ruhlar ve tasarımlar çiçeklere daha can alıcılık ve gösteriş sunar.Bu şekilde çiçekler daha gösterişli ve daha bakınası olur.B
KİŞİYE GÖRE ÇİÇEK

Çiçeklerin hepsi kendine göre güzellikler içindedir.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeğin güzelliğinden çok çiçeğin verdiği duyguya dikkat etmek gerekir.Çünkü çiçekler duygu içerikli canlılardır.Bizde bu duyguları çiçeklerle beraber sevdiklerimize sunmak isteriz.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeği aldığımız veya göndereceğimiz kişiye hissettirmek istediğimiz duygulara göre çiçek seçmek en doğrusudur..
ÇİÇEĞİN DOĞRUSU

Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeği göndereceğimiz kişiye uygun çiçeği seçmek gerekir.Çünkü sevdiklerimize uygun çiçekler bile zaman zaman değişir.Çiçeklerin hepsinin ayrı bir özelliği vardır.Göndereceğimiz veya çiçeği alacağımız kişiye uygun çiçeği seçmek bu yüzden önemlidir.Karşı taraf hissettirmek istediğimiz duyguya göre çiçek seçmeliyiz.Çiçekçilerden de bu konular hakkında bilgi alarak doğru çiçeği seçmek basit.
ÇİÇEKLERİN UYUMU

Çiçekçilerden çiçek gönderirken göndereceğimiz kişiye uygun  çiçeği seçmek gerekir.Çiçeği göndereceğimiz kişiye uygun olan çiçekler girdiği ortamlarda boy gösterebilirler.Çiçeklerin girdikleri ortama uyum sağlaması çiçeklerin kendilerini gösterebilmesi demektir.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeklerin ortama uygunluğuna çiçekçilerden de öeneriler alarak çiçeklerimizi seçebiliriz
ÇİÇEKLERİN UYGUNU

Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeklerin gideceği kişiye göre çiçek almak gerekir.Çiçeği göndereceğimiz kişiye uygun çiçek aldığımızda ve gönderdiğimizde çiçeğimiz ortama uygun ve göndereceğimiz kişilere uygunluk sağlar.Çiçeklerin ortama uygunluğu çiçeğin kendisini göstermesi demektir.Çiçekler ortama uygun olduğu sürece kendilerini gösterebilirler.
ÇİÇEKLERİN DUYGULARI

Çiçeklerin her birinin kendine özgü duyguları vardır.Kırmızı güller sevgiyi aşkı ifade eder.Beyaz güller saflığı ve berraklığı  ifade eder.Her çiçek gönderilirken gönderdiğimiz kişiye göre çiçek seçmek en doğrusudur.Çiçek göndereceğimiz veya çiçeği alacağımız kişiye uygun duyguları seçmek için çiçekçilerden yardım alınabilir ve sevdiğimiz insanlara en uygun çiçeği gönderilebiliriz.
ORKİDELER

Çiçeklerin en narini orkidelerdir.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken orkideleri sevdiğimiz insana göre seçeriz.Çiçeklerin en narini orkideler olduğundan orkideler özel çiçeklerdir ve her zaman gitmesindense en özel günlerde bizler için en özel olan insanlara gönderilir.Orkideler karşı tarafa özel ve güzel hissettirir.Orkidelerin özelliği ve güzelliği çiçeği aldığımız veya çiçek gönderdiğimiz sevdiklerimize de duygular olarak yansır.
GÜLLER

Çiçeklerin baştacı güllerdir.Güller her çiçeğin içine kelenebilir veya çiçekler olmadan da gül tek başına her şekile girebilir.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken ilk güllerin dikkatimizi çekmesi de ondandır.Çiçekler dikkatimizi çeker ama güller çiçeklerin içinde daha da fazla dikkatimizi çeker.Bu yüzden güllere daha değer veririz ve çiçeklerden en çok gülleri severiz.
HER GÜNE ÇİÇEKLER

Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeğin gireceği ortama göre çiçek seçmek gerekir.Çiçeklerin girdiği ortama uygun olması çiçeği kendini göstermesi ve bizleri temsil etmesi demektir.Sadece özel günlerde sevdiğimiz insanlara çiçek almak veya çiçek göndermek olmaz.Çiçekler sevdiğimiz insanlara her zaman gönderilebilir ve her zaman alınabilir.Çiçekçilerden çiçek almak veya çiçek göndermek için özel günleri beklemeye gerek yok.
ÇİÇEĞE OLAN TUTKU

Çiçekleri sevmek çok güzel bir histir.Biz çiçekleri seversek veya sevdiğimiz insanlar çiçekleri severse çiçek almak bizim için kolay olur.Çünkü özel günlerde sevdiğimiz insanları mutlu etmek istediğimiz anlarda sevdiğimiz kişilere göndereceğimiz hediye bellidir sevdiklerimizin çiçeği olan tutkunluğuyla sevdiklerimize çiçek alır veya çiçek göndeririz ve bize yardımcı olmuş olurlar çiçek sevme huylarıyla.
ÇİÇEĞİN ORTAMI

Çiçek alırken veya çiçek gönderilirken çiçeği alacağımız veya çiçeği göndereceğimiz kişinin ortamına göre çiçek göndermemiz en uygunudur.Çünkü her çiçek her ortamda yetişmez her ortama uyum gösteremez.Çiçeklerin hepsi ayrı ortamlarda yaşar bazıları sıcak bazıları soğuk bazıları karanlık bazıları aydınlıkta bu yüzden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeklerin yaşam standartlarına uygunluk bakımından da çiçek alınır.
AYRI CİNS ÇİÇEK

Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçek almak için veya çiçek göndermek için çiçekçilerden destek alam ve önerilere kulak vermek gerekir.Çünkü çiçekler kendilerine göre dugyular ifade eder ve hepsinin ayrı bir bakımı vardır.Hepsi özel duygularına karşı birer özel bakım isterler.Her çiçek aynı bakımla ayakta durup yaşama tutunmaz hepsi ayrı ayrı cinslerdir.
ÇİÇEK ALIRKEN

Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeği göndereceğimiz kişiye göre çiçek seçim yapmalıyız.Çiçeklerimizi çiçeği göndereceğimiz veya çiçeği alacağımız kişiye uygun olmalıdır çünkü çiçeklerin hepsi farklı duygular ifade eder o yüzden çiçeğin verdiği duygulara uygun bir kişi seçmek gerekir ki çiçeğin verdiği duygular karşı tarafa vermek istediğimiz duyguları karşı tarafa en düzgün şekilde hissettirebiliriz.
ÇİÇEK ALIRKEN

Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken sevdiğimiz insanlara uygun çiçeği seçmek gerekir.Çiçekler renklerine çeşitlerine göre değişir buda sevdiğimiz insanın kim olduğuna bağlı olarak renk ve çeşitle değişiklikler yapabilir.Çiçekçilerden sevdiğimiz insanın bizdeki yerine göre vey ona olan sevgimize göre çiçeklerimizi seçmeliyiz.Çiçeklerimizi doğru seçtiğimiz sürece doğru anlamları taşır ve sevdiklerimize doğru duyguları veririz.
ÇİÇEKLER SEVDİKLERİMİZLE

Çiçekler sevdiklerimizi mutlu etmek için veya kendimizi affettirmek için gönderdiğimiz hediyedir.Çiçek göndermek için illa ya özel günleri yada hata yapmayı beklememek gerekir çünkü çiçekçiler sadece o günlerde değil her zaman açıktır.Çiçekçilerin her zaman açık olduğu sevdiğimiz insanşara her zaman çiçek alabilir veya çiçek gönderebiliriz demektir.Çiçekçilerden her zaman sevdiklerimizi mutlu edebileceğimiz çiçeklere ulaşabiliriz
ÇİÇEKLERİN DUYGULARI

Çiçekler duyguları belli etmekte çiçekler bir numaradır.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken duygularımızı belli eden çiçekelri almak en doğrusudur.Çünkü çiçekler duyguları belli etmek için gönderirlir.Bu yüzden doğru çiçeği seçmek en önemlisidir.Doğru çiçeği seçtiğimiz sürece sevdiğimiz insanlara en doğru duyguları hissettirebilir ve sevdiklerimizi en güzel şekilde mutlu edebiliriz.
ÇİÇEK RENGİ

Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeklerin renklerine de önem göstermek gerekir Çiçeklerin renkleri çiçeklerdeki duyguları değiştitir.Çiçeği alacağımız veya çiçeği göndereceğimiz kişiye göre çiçeğin rengini seçeriz ve duygularımızı ifade etmek istediğimiz renkleri sevdiklerimizi o duygularla buluşturur.Çiçekleri gönderdikçe sevdiklerimizi mutlu eder ve yüzlerini güldürürüz.Çiçek almak veya çiçek göndermek bu yüzden değerli ve önemlidir.
ÇİÇEK BAKIMLARI

Çiçek gönderirken veya çiçek alırken çiçeklerin bakımlarına önem göstermeliyiz.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeklerin bakımlarına dikkat edildiğinde çiçeklerin bakımlarında sorun çıkmaz ve çiçeklerimize gayet düzgün bakabilir ve çiçeklerimizi düzgün şekilde yaşatabiliriz.Çiçeklerin doğru yaşamları için çiçeklerin bakımları önemlidir.
DOĞRU ÇİÇEKLER

Çiçekçilerden çiçek alırken veya ççiçek gönderirken çiçeği göndereceğimiz kişiye uygun çiçeği seçmek gerekir Çiçeklerin kendilerince ifade ettiği duygular vardır çiçeği göndereceğimiz kişiye hissettirmek istediğimiz duyguya göre çiçeklerimizi seçmeli buna göre çiçek gödnermeliyiz.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gödnerirken çiçekçilerden de yardım alarak göndereceğimiz kişiye en doğru çiçeği seçmek kaçınılmazdır.
ÇİÇEĞİN DUYGUSU

Çiçeklerin rekleri çiçeklerin duygularını belirtir.Çiçeklerin çeşitleri ve renkleri her zaman duygular eşliğinde bütünleşir.Kırmızı renk aşkı temsil eder kırmızı güller aşkı en güzel en doğru şekilde temsil eden çiçektir.Kırmızı gülleri alamk veya sevgilimize göndermekse çieklerin en doğru sevgiyi en doğru adrese gönderilmesiyle sağlanır.Çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeklerimizin verdiği duygulara dikkat etmeli.
EN DOĞRU ÇİÇEK

Çiçeklerin mekanlarına uyumlu olması en önemlisidr çünkü çiçekler girdikleri mekana uyarsa eğer öyle dikkat çeker ve öyle göze batarlar.Çiçekler dikkat çekmediği sürece kendilerini göstermekte başarılı olmazlar.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeğin mekana uygunluğunu çiçekçiler tarafından kontrol edip daha sonrada çiçeğimizzi seçip öyle göndermek en doğrusu olur.
GÜLLER

Çiçeklern en gözdesi güllerdir çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken her çiçeğin içine gülleri illaki ekleriz çünkü güller çiçeklerin en gözdesi olarak bilinir.Hangi çiçeği içine koyulursa koyulsun güller her zaman en dikkat çeken çiçekler olmuştur.Güllerin böyle oluşu da gülleri değerli ve tek kılmıştır.
ÇİÇEK BİLGİ

Çiçek gönderiken veya çiçek alırken çiçekçilerden alınacak tavsiyelere çiçeği alacağımız veya göndereceğimiz kişiye kolaylık sağlamış oluruz.Çiçekçielr bu konunun bu işin erbabaı bilir kişisi olduğu için çiçekçilerden çiçeklerimiz hakkında bilgi alamk en önemlisidir.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken bunlara dikkat etmek en önemlisi ve en doğrusudur.
SEVDİKLERİMİZİ ÇİÇEKLE MUTLU

Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken sevdiğimiz insanların sevdiği şeylere uygun çiçeği seçmemiz en doğrusudur.Çiçekçilerden çiçekleri alırken veya gönderirken çiçekerin doğrusunu ve sevdiğimiz insanların sevdiği çiçekleri almaktan çekinmemeliyiz.En doğru çiçeği seçtiğimizde ve gönderdiğimizde sevdiğimiz insanların en doğru çiçekle buluşması ve çiçeklerin sevdiklerimizi mutlu etmemesi imkansızdır.
ÇİÇEKLERİN DOĞRUSU

Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken sevdiklerimize uygun çiçekleri göndermek en doğrusudur.Çünkü çiçeklerin doğrusu doğru düşünceyi ve sevgimizi daha doğru bir şekilde yansıtmayı temsil eder.Çiçeklerin rengine göre bile çiçeklerin duygusunun değiştiğini biliriz.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeğin çeşidine ve rengine dikkat ettiğimizde sevdiğimiz insanlara en uygun çiçeği ulaştırmış oluruz.
EN DOĞRU ÇİÇEK

Çiçeklerin girdikleri ortama ve kişiye uyması gerekir.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken göndereceğimiz kişiye uygun çiçeği seçip rengini de ona göre hisseettirmek istediğimiz duyguya göre seçeriz.Çiçekçilerden de bir kaç öneri alarak en doğru çiçeği en doğru insanla buluşturabiliriz.Çiçkçilerden bu konularda yardım almalı ve sevdiklerimizi en doğru şekilde en doğru duygularla mutlu etmeliyiz.
HER YERE ÇİÇEK

Çiçekçilerden çiçek almak veya çiçek göndermek için çiçekçilere gitmemize gerek yoktur.Çiçekler sadece çiçekçilerde değil internet üzerinden online olarakta alınabilir veya gönderilebilir.Çiçekçilere gitmeye zaman bulamadığımızda çiçekçilere de gitmeden bir kaç tuşla sevdiğimiz insanları mutlu eder ve çiçeklerimizi bir uçtan diğer uca gönderebiliriz.Çiçeklerimizi bir kaç tuşla istediğimiz insanlara ulaştırabiliriz.
ÇİÇEKLERE BAKIM

Çiçek gönderirken veya çiçek alıren çiçekçilerden de çiçeklerimiz için bakım önerileri almamız gerekir.Çünkü çiçeklerin bakımları sayesinde çiçekler yaşamlarına devam eder.Çiçeğin bakımına uygun bakımlar olmaığında çiçeklerimiz olumsuz gelişmeler sayesinde solar yada kurur.Çiçekçilerden de yardım alarak çiçeklerimize en doğru bakımları yapabilir ve çiçeklerimizi hayatta tutabiliriz.
HER GÜN ÇİÇEK

Çiçekler sadece özel günlerde alınacak veya özel günlerde gönderilecek diye bir algı oluşmuştur içimizde.Çiçekleri her daim alabiliceğimizi ve her daim çiçek gönderebileceğimizi bilmek gerek.Sonuçta çiçekçiler her gün açıktır.Çünkü her zaman çiçek almaya mutlu olmaya gereksinimimiz sevdiklerimizinde bizlerinde vardır.Çiçekçielrden her daim çiçek alabilir ve çiçek gönderebiliriz.Sadece özel günlerde değil her gün muylu edebiliriz.
ÇİÇEKLE MUTLU

Çiçekler renklerine ve çeşitlerine göre duygu değişikliği verir.Çiçeklerin hepsinin kendine özgü birer duygusu ve hissettirdiği düşüncesi vardır.Çiçekçilerden çiçek alırken göndereceğimiz kişiye uygun çiçeği seçmek bu yüzden önemlidir.Doğru çiçeği seçmek doğru duyguları karşı tarafa yansıtmak demektir.Çiçeklerimizin duygusunun doğruluğu karşı taraf en doğru hissi verirken karşı tarafın mutluluğuyla bizlerede mutluluk verir.
DOĞRU ÇİÇEK

Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeklerin girdiği ortama uygun olması gerekir.Çiçekler ortama uyduklarında kendilerini gösterirler.Bir çelenk büyük salonlara uygun olur.Çelengi eve gönderdiğinizde çelenk dikkat çekmez hatta üstüne uygunsuzluktan gülünç duruma düşersiniz.Çiçeklerimizi seçmek için çiçekçilerden de destek alabilir ve en doğru çiçeği seçebiliriz.
ÇİÇEK

Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken göndereceğimiz kişiye uygun çiçeği seçmek için çiçekçilerden de yardım alabiliriz.Her çiçek kendine özgü duygular verir.Çiçekler duygular doludur.Söz söylemeden duygularımızı ifade eder.Sevdiğimiz insanlara uygun çiçeği çiçekçilerden de yardım alarak seçebilir ve karşı tarafı mutlu edip o mutluluğun bizede yansımasına neden olabiliriz.
ÇİÇEKÇİLERDEN ÇİÇEK

Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeğin girdiği ortama uyumlu olması önemlidir.Çiçekçilerden çiçeği göndereceğimiz yer hakkında verdiğimiz bilgiler dahilinde çiçeğin gireceği ortama en uygun çiçeği seçmiş oluruz.Çiçekçilerden çiçek gönderirken ortama uygun olan çiçek girdiği ortamda dikkat çeker ve kendisini gösterip sizleri temsil eder.
GÜL KIRMIZI

Çiçeklerin en gözdesi güllerdir.Kırmızı güller her çiçeğin içine girer.Çiçek alırken veya çiçek gönderirken kırmızı gülleri her çiçeğe eklememizde bu yüzdendir.Çiçekçielrden çiçek alırken veya çiçek gönderirken kırmızı gülleri her çeşitte yapabileceğimizi bilmek gerekir.Kırmızı güller buketlere saksılara her şeye uyar.Kırmızı güller çiçeklerin başı gibi görülür en gözdesidir hatta.Kırmızı gülleri çiçeklerimize eklemek bu yüzden kaçınılmazdır.
ÇİÇEKLER MEKANA

Çiçekçilerden çiçek gönderirken veya çiçek alırken mekana uygun bir çiçek seçmek en önemlisidir.Çünkü çiçekelr girdikleri ortamda boy göstermesi için o ortama uygun olmalıdır.Çiçeklerin ortama girdiği mekana uyması için çiçekçilerden sözlü ve görsel destek almak önemlidir.Çiçekçiler bu işte tecrübeli oldukları için çiçekçilerden destek alarak mekanımıza uygun en doğru çiçeği seçebiliriz.Çiçeği doğru mekana göndermek çiçekçilerden de destek alınarak yapılabilir.
ÇİÇEKLERDEN KIRMIZI GÜLLER

Güler her zaman bizim için ilk- sıradaki çiçektir.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken gülleri her zaman ekleriz.Güller aşkı temsil etmesiyle dikkat çeken çiçekler oalrak bizlerin baş taçı çiçeğimizdir.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken kırmızı gülleri araya sokmamak kaçınılmaz bir durumdur.Çiçekçilerden çiçek alırken çiçeklerin gözdesi kırmızı güller olmakla beraber çiçeklerin en gözdesi de kırmızı gülleerdir.
ORKİDELERR

Çiçeklerin en narini orkidelerdir.Bakımlarıyla görünüşleriyle orkideler en dikat çikici en özel ve en narin çiçeklerdir.Çiçek alırken veya gönderirken orkide alıp göndermek karşı tarafa en özel ve en güzel hisleri uyandırmaktan geçer.Orkidenin bakımı kolay değil özen isteyen bakımdır.Toprağı bile farklı olmasıyla orkideler kendini özel ayrı bir yere ayrı bir sınıfa koyar.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken bunlara dikkat etmeliyiz.
ÇİÇEKLER

Çiçek gönderilirken en öenmli şey çiçeğin bakımıdır.Çiçek saksı çiçeğiyse eğer çiçeğin bakımı en önemlisidir.Çünkü saksı çiçekleri bakımlarla yaşayan çiçek türleridir.Saksı çiçekleri alınırken veya çiçek gönderilirken çiçeklerin bakımı öğrenilip gönderilmesi daha uygundur.Çiçekçilerden çiçek gönderirken veya çiçek alınırken çiçekçilerden bilgi sahibi olarak çiçek almak en doğrusudur.
GÜL

Çiçek denilince aklımıza ilk gelen çiçek kırmızı gül olur.Kırmızı güller bizim için en başta yer alan çiçeklerdir.Alışılmış çiçeklerdir çünkü güller.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken seçtiğimiz çiçekelr arasına gülleri eklemekten asla kaçınmayız ve sürekli her çiçek buketine gülleri ekleriz.Çiçeklerimizi seçerken gülleri her çiçeğe eklememiz güllerin bize kazandırdığı alışkanlığı belli eder.
ÇİÇEKLERİN ORTAMI

Çiçeklerin girdikleri ortamlara uyması en önemlisidir.Girdiği ortama uygun olan çiçek girdiği ortamda dikkat çeker.Koca salonlara düğünlere derneklere küçük bir çiçek gönderdiğimizde çiçek kendini pek gösteremez.Kocaman eyrlerde çiçekler küçük kalır ve belirgin olamazlar.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeği göndereceğimiz ortama uygun seçmek için çiççekçilere danışmak doğru bir yoldur.
ÇİÇEKÇİLERDEN ÇİÇEK

Çiçekçilerden çiçek almak veya çiçek göndermek için zaman bulamadığımız anlar olabilir.Çiçek almak veya çiçek göndermek için çiçekçilere gitmemize gerek yoktur.Çiçek almak veya çiçek göndermek için çiçkçilerede gitmeden internet üzerinden online olarak çiçek alabili veya çiçek gönderebiliriz.Sevdiklerimizi mutlu edebilir ve karşılıklı mutuluğu bir kaç tuşla halledebiliriz.
ÇİÇEKLERİN DUYGULARI

Çiçeklerin renkleri ve çeşitleri duyguları belli eder.Çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçekçilerden aldığımız veya gönderdiğimiz çiçeğin rengine çeşidene göre vermek istediğimiz duyguları evrebiliriz.Çiçeklerimizi buna göre seçmek ve tercih etmek çiçeklerdeki duygu ve düşünceyi karşı tarafa iletmek ve belli etmek kaçınılmazdır.Çiçeklerimiz duyguları ve düşünceleri sevdiklerimize karşı tarafa hissettirir hemde sözle değil görüntüyle.
ÇİÇEKLERİN BAKIMII

Çiçekçilerden çiçek gönderirken çiçeğin bakımına bakılarak çiçek gönderilmesi gerekmektedir.Çiçekçielrden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeğin bakımına dikkat etmek karşı tarafa da kolaylık sağlar.Çiçeğin bakımı hakkındaki bilgileri karşı tarafa da ilettiğimizde çiçeğini sularken ve çiçeği koyduğu yerlerde çiçeğin en doğru bakımına önem gösteririz ve çiçeği en doğru şekilde bakar büyütürüz.
ÇİÇEKLERİN DUYGULARI

Çiçekler renkleriyle bile kendilerine duygular edinir.Çiçeklerin renkleri  değiştikçe duygularda değişir.Çiçeklerin hepsi kendine göre anlamlar duygular verir.Çiçekçilerden çiçek alırken göndereceğimiz kişiye hissettirmek istediğimiz duygulara uygun çiçek seçmek gerekir.Çiçekçilerden çiçek alıp göndermek zaten karşı tarafa duygularımızı hissettirmek için aldığımız veya gönderdiğimiz hediyelerdir.Çiçeklerin duyguları kendine göre değişir.
ÇİÇEK UYUMU

Çiçekçilerden aldığımız veya gönderdiğimiz çiçeklerin dikkat çekmesi için girdikleri ortamlara uyması gerekir.Çiçeklerde girdikleri ortama uymalı ki o ortamda dikkat çekebilmeleri için.Çiçeklerde insanlar gibi bir canlı onlarda girdikleri ortama uyum sağladıkları sürece dikkat çeker.Çiçeklerimiz girdikleri ortamda dikkat çektiklerinde o ortama uymuşlar demektir.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken göndereceğimiz ortama göre çiçek seçmek için çiçekçilerden öneri almak gerekir.
ÇİÇEKLERLE MUTLU

Çiçekçilere girdiğimizde içimizi kaplayan bir huzur vardır.Çiçekçielrin sayesinde karşılıklı mutlu olmayı ihmal etmiyoruz.Çiçek gödnermek sevdiklerimizi mutlu ve özel hissettiren bir olaydır.Çiçeklerin sevdiklerimize verdiği özel hissettirme hissi huzur bizlerede sevdiklerimiizin mutluluklarıyla dönünce bizleri de mutlu eder ve huzurla doldurur.Çiçekçilere sadece sevdiklerimiz için değil sevdiklerimizin mutluklarıyla mutlu olmak için gireriz.
ÇİÇEKLE MUTLU

Çiçekçilere çiçek almak için veya çiçek göndermek için girdiğimizde bir çiçekte kendimize almak bizleri de mutlu eder.Çiçekçilere girdiğimizde o içimize çekerek kokladığımız çiçek kokuları bizleri mutu eder.Aslında çiçek göndermek sadece sevdiklerimizi değil bizleri de mutlu eder çünkü çiçekçilere girerek hem sevdiklerimizi mutlu etmek için çiçek alır veya çiçek gönderirken hemde kendimizi mutlu ederiz.
ONLİNE ÇİÇEKLERLE

Çiçekçilerden çiçek göndermeye zaman bulamadığımız anlarımız tabiki de olur.Çiçekçilere gitmeye zaman bulamadığımız anlarda internet üzerinen online olarak sipariş verebiliriz.Çiçekçilere zaman bulamadığımızda online olarak çiçek göndermek çiçek almak çok kolay.Bir kaç işlemle sevdiklerimizi mutlu etmek daha kolay.Çiçekçilere gitmeden de sevdiklerimizi mutlu edebileceğimizi bilmek ve zamanımız yok diye kendimizi kandırmamalıyız.
ÇİÇEKLE ÖZEL

Çiçeklerin hepsi girdiği ortama uyumlu olmalıdır ki girdikleri ortamda kendilerini gösterebilsinler.Çiçekler girdikleri ortama gönderildikleri kişiye uyumlu olmazsa o ortamda ve o kişinin yanında kendini gösteremez ve kendini ortaya çıkaramaz.Çiçekçilerden de yardım alarak çiçeği göndereceğimiz kişiye ve ortama en uygun çiçeği seçmek mümkün.Çiçek göndermek hem eğelnceli hemde karşı tarafa özel hissettiren bir işlemdir.
ÇİÇEKLER BİR KAÇ TUŞLA

Çiçekçilere de gitmeden çiçek göndermek mümkündür çiçekçilere gitmeye zamanımız olmadığında çiçek göndermeyeeğiz diye bir kural yok.Bizler internet üzerinden online olarakta çiçekler gönderebiliriz hemde kendimizin ulaşması biraz zor olan yerlere dahi.Bir uçtan diğer uca istediğimiz günde istediğimiz saaatte çiçek siparişi verip çiçeğimizi teslim ettirmek bir kaç tuşa bağlı.
ÇİÇEKTE DUYGU

Çiçeklerin her biri ayrı ayrı duygular verir hatta çiçeklerin renkelri de değiştikçe çiçeklerin duyguları daha da fazla değişir.Güllerin hepsi birer anlam verir kırmızı güller aşkı sevgiyi sevda duygularını verir, beyaz ve sarı güller mutluluğu ve sağlığı ifade eder bu yüzden çiçek gönderirken çiçekçilerden de öneri alırken çiçeği göndereceğimiz yeri ve kişiyi söylemeden öneri almak yanlış olur çiçeği gönderirken hissettirmek istediğimiz duyguya göre çiçek göndermeliyiz.
ÇİÇEKLER

Çiçek gönderirken illa çiçekçilere gitmeye gerek yoktur.Çiçekçiye zamanımız yoksa çiçek göndermeye gidecek zamanımız yoksa çiçekçilere de gitmeden çiçek almak ve çiçek göndermek imkanlıdır.Çiçekçilere gitmeden de bu işi halledebileceğimizi bilmek gerekir.Çiçekçilere gitmeye zamanımız yok diye çiçek almayacağız diye bir problemimiz yoktur.Çiçeklerimizi çiçekçilerede gitmeden gönderebiliriz.
ÇİÇEK GÖNDERİRKEN

Çiçek gönderirken çiçe bakımına dikkat edilmesi en önemlisidir.Çiçeklerin bakımı çiçekleri ayakta tutan en büyük etmen hatta tek etmendir.Çiçek alırken veya çiçek gönderirken  bakımı hakkından çiçekçilerden bilgi ve öeneriler almak çiçeğimizi ayakta tutup diri yetiştirebilmek için geçerli bir öneridir.Çiçekçiler bu konuda en bilgili insanlar olduğu için çiçekçilerden destek almak en önemlisi ve en doğrusudur.
ÇİÇEK BAKIMI

Çiçeklerin kendine özgü ayrı ayrı bakımları vardır.Her çiçek aynı bakımla bakılmaz.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken  çiçeklerin bakımlarını sormak  öğrenmek gerekir.Çünkü çiçeklerin en önemli yaşam sebepleri bakımlarıdır.Çiçekçilerden çiçek alırken veya gönderirken çiçeklerin bakımına göre de çiçek almak en önemlisidir.
ÇİÇEKLER ORTAMA GÖRE

Çiçeklerin hepsi girdiği mekanda boy göstermesi için ortama uygun olması gerekir.Çiçekçilerden çiçeği göndereceğimiz yere göre çiçek almak en doğrusudur.Çelenkler kocaman çiçeklerdir büyük yerlerde kendilerini gösterir bu yerler düğün salonları böyle büyük yerlerdir.Çiçekçilerden çiçek alırken bu çiekleri seçme konusunda çiçekçilerden yardım almak gerekir.
GÜLLLER

Çiçeklerin verdiği duygular farklıdır.Kırmızı güller aşk sevgi sevda duygularını veriri.Çiçekçilerden çiçek alırken de bu duyguları hissettirmek istediğimiz şekilde istediğimiz çiçekleri almak gerekir.Çiçekçilerden çiçeğimizi buna göre seçmeliyiz.Kırmızı güller aşkı, beyaz sarı güller sağlığı mutluluğu verir.
ÇİÇEKLERİN DUYGULARI

Çiçekçilerden çiçek alırken çiçeğin duygularına bile dikkat etmek gerekir.Çiçekçilerdeki tüm çiçekler farklı duygular ortaya atar.Çiçekçileden  aldığımız veya gönderdiğimiz çiçekler karşı tarafa duygular verir.Her çiçek kendine özgü  duygular verdiği için çiçeğimizi seçerkende buna dikkat etmek gerekir.
ÇİÇEKLER MEKANA GÖRE

Çiçek gönderirken çiçeklerin ortamına uygun olması en önemlisidir.Çiçekçilerinde yardımıyla çiçeklerin en doğrusunu en doğru ortama göndermek kaçınılmazdır.Çiçekçiler çiçeklerin gönderileceği veya alınacağı mekana en uygun çiçeği bilirler ve yardım ederler.Çiçekçiler sayesinde doğru çiçeği seçmek en önemlisidir.
ÇİÇEKLER ORTAMA GÖRE

Çiçekçilerden çiçk alırken veya çiçek gönderirken çiçeğin göndereceğimiz yere uyumu en önemlisidr.Çiçekçilerinde yardımıyla çiçeklerimizi seçebilir ve çiçeklerimizi karşı tarafa uyumlu bir şekilde ulaştırabiliriz.Çiçekçilerin bunları en doğru şekilde bilmeside senelerdir olan tecrübelerinden kaynaklanır.Çiçek gödnerirken ortama en uygun çiçeği seçmekte en önemlisidir.Çiçek ortama uyarsa boy gösterir.
ÇİÇEKLER HİSSETTİRİR

Çiçeklerin renkleri çeşitleri her daim duygular verir.Çiçeklerin her rengi duygu doludur.Çiçekler zaten duyguların bütünleşmiş halidir.Özür dilemek için çiçek göndeririz karşı taraf bunu hisseder, sevdalımıza çiçek göndeririz özelliklede kırmızı gülleri göndeririz sevdiğimiz insan bunu hisseder, özel günlerde çiçek göndeririz karşı taraf kendini özel hisseder.
ÇİÇEKÇİLER YARDIMIYLA

Çiçeklerin hepsinin kendine göre ortamları vardır.Kadınlar özellikle daha rengarenk daha göz alıcı çiçekleri severler.Erkekler ise daha tropik yeşil saksı çiçeklerini sever.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçekçilere çiçeği göndereceğimiz kişi ve çiçeği göndereceğimiz yer hakkında bilgi vermek önemlidir çiçekçiler bu konuda tecrübe sahibi oldukları için bizim göndereceğimiz yere ve kişiye en uygun çiçeği seçer.
ÇİÇEKLERİN UYUMU

Çiçekçilerden çiçeği seçerken çiçek alırken ve çiçek gönderirken destek almak öneri almak en önemlisidir.Çiçekçiler çiçeklerden en iyi anlayan en tecrübeli insanlardır.Çiçekçilere sorarak götüreceğimiz yerlere veya çiçeği göndereceğimiz yerlere çiçeğin en doğrusunu göndeririz.Çiçekçielr bu işi senelerdir yaptığı için çiçeğin en iyi hangi ortama uyduğunu bilir.
ÇİÇEKLER

Çiçek  gönderirken çiçekçilerden çiçek alırken çiçeğin cinsine ve çiçeğin bakımına dikkat edilmesi gerekir.Çiçekçilerden de yardım alarak çiçek almak en nemlisidr.Çiçeklerin bakımları en önemlisidir çünkü çiçekçilerden çıktıktan sonra çiçeklerin sorumluluğu bize geçer ve çiçekçilerden bize geçtikten sonra bakımlar sayesinde çiçekler ayakta durur solmadan bizlerde kalır.
GÜLLER

Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken kırmızı gülleri her zaman gözlerimiz arar çünkü kırmızı güller bizler için artık baş tacı olmuş çiçeklerdir gülleri hep arar gözümüz çünkü kırmızı güller aşkı sevgiyi temsil edeer.Bizde çiçekleri alırken veya gödnerirken zaten karşı tarafa duygularımızı belli etmek için uğraşırız.Bu yüzden güllere başvururuz.
ÇİÇEKLER ORTAMINA GÖRE

Çiçeklerin hepsi girecekleri ortama göre seçilmelidir.Çünkü o ortama uymazsa girdiği ortamda boy gösteremez kendini belli eemez ve sizi de temsil edemez.Çiçek alırken veya çiçek gödnerirken göndereceğimiz ortama göre çiçek sipariş etmek veya çiçek almak en önemlisidir bu yüzden.Çiçekçiler yardımıylada alacağımız çiçeğim ortama uyup uymadığına karar verebilir ve çiçeğimizi seçip gönderebiliriz.
ORKİDE

Çiçeklerin en narini orkidelerdir.Çiçek alırken veya çiçek gönderirken çiçeklerin en narinine göz dikmeyi unutmayız.Orkideler gönderildiği veya alındığı herkese özel hissettirir çünkü narindir kırılgandır bakılmak ister.Bizler gibi insanlar gibi kendini özel hissetmek ister ve kırılgandır özel davranılmalı ve yumuşak bakılmalıdır yoksa yapraklarını döker ve solar.
ÇİÇEK ÖNERİLER

Çiçekçilere çiçek almaya veya çiçek göndermek için girdiğimizde alacağımız çiçeğin ilk çekici göz alıcı oluşuna bakarız.Ama çiçeğin bakımı hakkında bilgi almayı unuturuz.Çiçeklerde en önemli şey çiçeğin bakımıdır.Çiçeği ayakta tutan çiçeğe nasıl bakıldığıdır çünkü.Çiçeklerimizi sulamamız vitamin vermemiz çiçeğe canlılık ve uzun yaşam verir.Çiçekçilerden çiçek alırken bunları da sormayı unutmamalıyız.
ÇİÇEKLE MUTLU

Çiçekçilerden çiçek alırken hissettiğimiz duygular bambaşka olmalıdır.Çiçek alırken veya gönderirken karşı tarafın yani sevdiklerimizin mutlu olması bizleri daha çok mutlşu etmelidir.Karşılıklı mutlulukta çiçekçiler sayesinde sağlandığında çiçeklerin ve çiçekçilerin kurtarıcı olduğunu bir kez daha hatırlamış oluruz.Çiçek almak veya çiçek göndermek mutuluk aşılar.
ÇİÇEKLER YERİNE GÖRE

Göndereceğimiz çiçeklerin gireceği ortama göre seçilmesi en doğrusudur.Çiçeklerinde yardımlarıyla çiçekleri sevdiklerimizin olduğu ortama göre seçmemiz gerekir.Çiçekler girdikleri ortama uygun değilse yaşayamazlar solarlar kururlar veya böceklenirler bunlarında olmaması için çiçekleri uygun ortama sokmamız gerekir.Göndereceğimiz çiçek aydınlık seviyorsa ve gideceği yer karanlıksa çiçeğe uygun bir ortam olmaz bunu. İşin en önemlisi çiçeğin ortamıdır.
ÇİÇEK GÖNDERMEK

Çiçek göndermek karşılıklı bir mutluluk verir.Çiçekçikerden veya internet üzerinden online çiçeklilerden çiçek alabilir veya çiçek gönderebiliriz.Sevdiklerimizi mutlu etmek onlara özel hissettirmek tabiki de karşı tarafa ve bizlere de mutluluk verir.Sevdiklerimizin mutluluklarıyla mutlu olmak en güzel hislerdendir.Buna çiçekler sebep olduğu için çiçekleri de sevmemiz kaçınılmaz bir olaydır.
GÜLLER

Güller en dikkat çeken çiçeklerimizdir.Çiçekçilerden çiçek alacağımız veya çiçek göndereceğimizi zaman ellerimiz hemen güllere gider çünkü güller kırmızı rengiyle sevgiyi verir bizlere.Sevdiklerimize de bu sevgiyi hissettirmek karşı tarafa da mutluluk hissi verir.Güller bu yüzden çiçeklerdeki en baskın noktadır.Her çiçeğin her buketin içine gülleri de eklemek isteriz bizim vazgeçilmez çiçeklerimizdir.
ÇİÇEK BAHÇELERİ

Çiçekçiler gibi olan evlerimiz bizlere mutluluk verir.Evimizdeki cam önlerini kenarları ve bahçemiz varsa eğer bahçemizi çiçeklerle doldurmak bizlere huzur verecektir.Çiçeklerin o taze kokuları o görüntüleri rengarenk halleri insana huzur verir.Bize hediye alacak insanların da işlerini kolaylaştırır bu çiçek sevgimiz.Sevdiklerimiz ya bize çiçek alır yada çiçek gönderirler bilirler bizim çiçeğe olan sevgimizi.
ÇİÇEK GÖNDERMEK

Çiçek göndermek çiçek akmak karlı tarafı mutlu etmek için Özek günlerde veya bizim için her gün özel olduğunda karşı tarafı sevdiklerimizi mutlu etmekte kullandığımız bir canlıdır.Çiçekçilerden çiçek almak veya çiçek göndermek çiçekçilerden sevdiklerimize uzanan bir mutluluk yolculuğudur.Çiçek göndermemin karşılıklı mutlu etmek konusunda bir numara olduğunu biliyoruz.
ÇİÇEKLERLE ÖZEL

Çiçeklerin dikkat çekiciliği her zaman önlerdedir.Çiçek alırken veya gönderirken en güzel en özeli seçmekte huy omuştur bizlerde.Çiçek göndermek çünkü karşı tarafa mutluluk vermek onları özel hissettirmek ve bizlere sağladığı geri dönüşleri hissederek mutlu olmaktır.Çiçekçilerden çiçek almayı sırf bu yüzden severiz.Sevdiklerimizin mutlu olması bizler için en önemlisidir.
ÇİÇEKLER UYGUN YERE

Çiçeklerin hepsinin girdiği ortamlar vardır.Çiçekler girdikleri ortama göre boy gösterirler.Koca düğün salonlarına en uygun çiçek tabikide çelenklerdir.Çiçeklerin hepsi girdiği ortamda güzel gözüktüğü için düğünlere en doğru çiçek göndermek çelenklerden geçer.Çiçekçilerden de yardım alarak gireceği ortama en uygun çiçeği seçmek en  güzeli olur.
ÇİÇEKLER ÖZEL

Çiçek alırken veya gönderirken çiçeklerin en güzelini en özelini seçeriz hele ki karşı taraf bizim için en özel ve en nariniyse çiçeklerden en özeli ve en narini orkide seçilir.Çiçekçilere her uğradığımızda en özelini en güzelini isteriz çünkü karşı tarafın mutluluğu bizleri daha mutlu eder.Çiçekçilerden çiçeklerin en güzelini seçmekte bizim huyumuzdur.
GÜLLER

Çiçekçilerden çiçek alırken güller her zaman en dikkat çeken çiçeklerimizdir.Güller çiçekçilere girdiğimizde en dikkat çeken çiçeklerdir.Çiçek alırken veya gönderirken çiçeklerin en güzelini isteriz ki sevdiklerimizi en güzel şekilde mutlu etmek için .Çiçekçilere sevdiklerimiz için uğramak en iyii ve en güzeliyken kendimiz içide uğramayı unutmayalım.
Çiçeklerde gül her şeye giren bir çiçektir.Çiçek alırken güller her zaman istediğimiz çiçeklerdendir.
ÇİÇEKLER DEĞİŞİYOR

Çiçekçilerin yaptığı yeni tasarımlarla sevdiklerimizi değişik güzelliklerle mutlu etmeye devam edebiliriz.Kaktüsleri bile harika şekillerle can alıcı hale getiren çiçekçiler sevdiklerimizi mutlu etmemize yardımcı oluyor.Çiçek gönderirken veya çiçek alırken artık değişik modallere bakmak bizde de huy oldu en değişiğini arıyoruz ki sevdiklerimizi en farklı şekilde mutlu etmek için.
KIRMIZI GÜLLER

Çiçeklerin en baskını güldür.Çiçekçilere çiçek almak veya çiçek göndermek için girdiğimizde dikkatimizi ilk çeken çiçektir kırmızı güller.Her zaman ellerimiz kırmızı güllere gider.Çiçekçilerden çiçek alırken veya gönderirken kırmızı gülleri asla unutmayız.Kırmızı güller aşkı en güzel en baskın hissettiren çiçeklerdir.Kırmızı denilince aşk sevda gelir zaten.Çiçekçilere girdiğimizde kırmızı gülleri unutmayalım.
ÇİÇEĞE ZAMAN HEP VAR

Çiçekçilerden çiçek almaya zaman bulamadığımız anlar olur.Çiçekçilere gitmeye çekinenler de var tabi bunların yanında.Çiçekçilere zaman bulamadığımızda işlerimiz o anlara uymadığında çiçekçilere gitmek yerine online olarak internet üzerinden çiçeklerimizi yollayabiliriz.İnternet diye çekinmememiz gerekir çünkü çiçekleriniz görsel aynısı olup bir sorun çıkmadan sevdiklerinize ulaştırılır.Çiçekçilere gidemediğimiz zamanlarda elimizi ya telefonlara ya bilgisayarlara atalım.
ÇİÇEKLER ORTAMINA GÖRE

Çiçeklerin girdiği ortama göre değişmemesi olağan dışıdır.Çiçekler girdikleri ortama göre renk, çeşit, büyüklük küçüklük olarak değişir.Çiçekçilerden çiçek alırken ortamlarına da dikkat etmek gerekir.Çiçeğin girdiği ortama uygun olması gerekir ki çiçekler girdikleri ortamda dikkat çeksin boy göstersin.çiçekçilerden çiçek alıken veya çiçek gönderirken ortamına da dikkat etmeliyiz.
ÇİÇEKLER RENGİNE GÖRE

Çiçeklerin renkleri dahi çiçeklerin duygusunu vermeye yeter.Çiçekçilere girdiğimizdee çiçekler hakkında hissettiğimi duyguları sevdiğimiz insanlarada hissettirmek en özel duygulardandır.Çiçekçilerden çiçek alırken veya çiçek gönderirken renklerine bile özen göstermek gerekir çünkü karşı tarafa o hissi çiçeklerin renkleri de verir.O duyguları hissetttirmek için renklerine de bakarak seçmek gerekir.
ÇİÇEKLE HER GÜN ÖZEL

Çiçek göndermek için özel günleri beklemeye gerek yoktur.Özel günlerde sevdikelrimize özel hissettirmek artık alışılmıştır.Önemli olan bizim için onlara her günü özel hsssettirmek.Çiçek göndermek için özel günleri beklemeye gerek yoktur.Çiçekçilere her daim uğrayabileceğimizi bilmek gerekir.Çiçekçiler her gün açıktır ve her gün çiçek alabiliriz.
ÇİÇEKLERİN MEKANI

Çiçeklerin mekana göre değişim sağlaması normaldir.Çiçek gönderirken ve çiçek alırken her zaman göndereceğimiz ortama göre çiçek almak gerekir bir düğüne açılışa özel bir güne ama büyük salonlarda yapılan bir özel güne kocaman olan çelenkleri göndermek en uygunudur.Ama bir sevgiliye bir ev ziyaretine koca çelenkle gitmek komik olur çiçeklilerden çiçeklerimizi gideceği yere göre seçmek en önemlisidir.
GÜL BUKETLERİ

Gül buketleri bizlerin kurtarıcılarıdır.Çiçek göndereceğimiz veya çiçek alacağımız anda akıllarımıza direk Gül buketleri gelir.Çünkü Gül buketleri her zaman olmuştur ve dikkatimizi çekmiştir.Çiçekçilere dahi girdiğimizde ilk dikkatimizi çeken çiçektir güller.Hele ki kırmızı güller en çekici çiçeklerdir her çiçeğin içine Gül koydurmak isteriz.Sevdiğimize sevgimizi kırmızı Gül buketleriyle belli ederiz.Sevdiklerimizi kırmızı güllerle mutlu ederiz.
ÇİÇEKLERİN BAKIMI

Çiçeklerin kendine özgü bakımları vardır.Sulanma şekilleri istedikleri alan o alana uymaları bunlar çiçeğin bakımlarıdır.Bizlere gönderilen çiçeklerin veya bizim gönderdiğimiz,kendimize aldığımız çiçeklerin çiçekçilerden bakımı hakkında bilgi edinmek en önemlisidir.Çiçeğimizin yaşamını solmadan devam ettirmesi için ona uygun bakımı bilmek gerekir.Senede bir kaç kez toprak değişimi yapmak ve bu toprak değişimlerinde toprağa uygulanma vitaminler bakıma dahildir.Çiçeklerimize yeterince su ve vitamini verdiğimiz sürece toprakta veya çiçekte böceklenme veya kuruma olmaz.
ÇİÇEKLER ONLİNE

Çiçekçilerden çiçek almaya zaman bulamadığımızda internet üzerinden online olarak çiçek gönderebileceğimizi bilmek gerek.Online siteler sayesinde çiçeklerimizi sevdiklerimize ulaştırıyoruz ve çiçeklerimizi görseldekinin aynısı olarak sipariş veriyoruz.Online diye endişe duymamak gerekir çiçekler görseldesiniz aynı çekişinde ulaşır.
ÇİÇEK ÖNERİLERİ

Çiçekler kendi içlerinde de ayrılır.Hepsini ayıran özellikleri vardır.Çiçek alırken veya çiçek gönderirken bunlara dikkat etmeliyiz.Bazı çiçekler sıcak sever bazılarıysa soğuk bazıları güneş ister bazıları gölgede daha hızlı büyür ve gelişir.Çiçeklerimizin uygun ortamda yetişmesi önemlidir.Çiçeklerimize uygun bakımı yapmalıyız ki doğru büyüme gerçekleşsin.Çiçekçilerden çiçek alırken veya gönderirken öneri almak gerekir.
ÇİÇEKÇİLERE GİTMEDEN

Çiçekçilere gidilmeden çiçek gönderebileceğimizi unutmamak gerek.Çiçekleri online çiçekçilerden de gönderebiliriz.Çiçek gönderirken oçieçklere özen göstermeliyiz.Ve çiçeklerimizin bakımının kolay olmasına da dikkat etmeliyiz.Çiçekleri online gönderirken güvenmek gerek görsel aynısı çiçek gönderildiğini bilmek ve bir sorun yaşamayacağınızdan emin olmak gerek.
ÇİÇEKLERDEN GÜL

Güller çiçeklerin en çekici ve en uzun süreli gündemden düşmeyen başkanıdır.Çiçek gönderirken veya çiçek alırken illaki araya bir tanede olsa o buketlere gül sıkıştırırız.Çünkü üllerden vazgeçemeyiz.Güllere o kadar alışmışız ki genelde ellerimiz güle gider.Çiçekçilere her gittiğimizde o gülü alırız.Alışılmışlıklardan vazgeçmemek çiçeklerede yansıdı.
ÇİÇEKLERDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Çiçeklerde ki değişimler artık çoklaştı.Çiçekleri aklvaryumlara koyup yıllarca yaşatılan güller felan çıktı.Çiçek aldıgımızda solucak ölücek diye çekinmeden alıyoruz.Çiçekçilerde ve online çiçek sitelerinde ulaşabileceğimiz bu çiçekler alabilir veya gönderilebilir şekilde.Çiçekçilerede gitmeden halledilebilir olan çiçek gönderim işlemleri yapılmakta.
ÇİÇEKLERDE BAKIM

Çiçeklerinde her canlı gibi bakımı vardır.Her çiçeğin kendi ayrı bakımı vardır.Bunları çiçekçilerden öğrenebiliriz.Çiçek alırken çiçek hakkındaki en doğru bilgiyi en doğru bakım önerilerini çiçekçiler bizlere verir.Çiçek gönderirken karşı tarafı düşünerek çiçek bakımı hakkında bilgi almakta önemli bir detaydır.
ÇİÇEKLER MEKANA GÖRE

Çiçekler gidecekleri yerlere göre değişir.Çiçek alırken çiçek gönderirken çiçeğin adresine çiçeğin girdiği ortama ve çiçeği gönderdiğimiz kişiye göre bir çiçek seçimi yapmalıyız.Çiçekler hakkında bir şey bilsemesek dahi çiçekçilerden alacağımız yardımla göndereceğimiz yere ve göndereceğimiz kişiye en uygun çiçeği seçmek daha kolay ve daha mantıklı.İşi bilirine bırakmak hayat  kurtarır.
ÇİÇEKLERLE HER GÜN ÖZEL

Çiçekler her daim alınıp evimize götürebileceğimiz bir canlıdır.Çiçek almak için bir özel gün olmasına veya bir kabahat işleyip özür dilemek için çiçek alıp çiçek göndermeye gerek yoktur.Çiçekler her zaman çiçekçilerden alınıp sevdiklerimizle paylaşabileceğimiz mutluluğu temsil etmektedir.Seevdiklerimizi her gün mutlu etmek daha güzel ve daha özeldir.
ÇİÇEKLER HER GÜNE

Çiçeklere değer vermeliyiz.Çiçekleri sadece sevdiklerimize özel günlerde alınacak bir hediye gibi görmemeliyiz.Çiçek her zaman alınır çiçek her zaman gönderilebilir.Mutlu etmek ve mutlu olmak için resmileşmiş özel günlere ihtiyaç yoktur.Çiçekçiler her daima açıktır.Özel günlerin hricinde de çiçek alıp gönderebileceğimizi unutmamak gerekir.
ÇİÇEKLERİ ALIRKEN

Çiçekçilerden çiçek gönderirken çiçeklere güzelce bakmalı bakımı kolay olan çiçekleri seçmeliyiz.Çiçek gönderirken de aynı şekilde yapmalıyız.Karşı tarafında kolay bakabileceği çiçekler olması gerekir hem kendimiz mutlu olurken hemde sevdiğimiz insanların çiçeklerle mutlu olmasını sağlamak gerekir.Çiçekçilere uğradığımızda çiçeklerimizi seçerken ve alırken bunlara dikkat etmeliyiz.
ÇİÇEKLER BAHÇEDE

Çiçekleri illa vazolarda kalacak diye görmemeliyiz.Çiçekleri saksılardan vazolardan alarak bahçelere dikebilir ve rengarenk bir bahçe elde edebiliriz.Bizlere özel günlerde hediye almak isteyen sevdiklerimizin bizler için gittiği ilk adres çiçekçilerdir bizlere çiçek alırlar veya çiçek gönderirler.Çiçekçilere bizler için uğrayan sevdiklerimizin bize verdiği değeri hissetmek bizlere mutluluk verir.Çiçeklerimizle her yeri renklendiririz.
SAKSI ÇİÇEKLER

Saksı çiçeklerinin bakımı bazen zor olsada en keyifli ve en huzur verici işlerden biridir.Heleki o çiçekler bize sevdiklerimiz tarafından gönderildiyse değeri gözümüzde pahabiçilemezdi.Çiçekçilere bizler için gidip en güzel çiçekleri bizler için seçip çiçekleri gönderip veya bize getirmiş olmaları bizim çiçeklere bakış tarzımızıd değiştirir.Çiçeklere olan özenimizi de değiştirir ve onlara bakarken sıkılmamızı da engeller.
ÇİÇEKLER BAKIM İSTER

nsanlar gibi çiçeklerde bakım ister.Çiçeklerde sulanmak toprak değişimi ister.Çiçekçilerden geldiği gibi veya Çiçek bize gönderildiği gibi tabiki de kalmaz.Çiçekçilerden geldikten sonra başlar asıl bakımı. Çünkü çiçeğe yerini sevdirmek,ışığını gölgesini ayarlamak,istediği su miktarını ayarlamak bunlar çiçeğimizi ayakta tutan ve büyümesine yardımcı olan faktörlerdir.Çiçeklerimiz dolmasın istiyorsak Çiçekçilerden alabileceğimiz öneriler gibi internetten de bulabileceğimiz önerilerle çiçeklerimizin bakımını halledebiliriz.
ÇİÇEKLERLE DONAT

Çiçeklerle evlerimizi bahçelerimizi donatmak bizleri rahatlatır be ruhlarımıza huzur verir.Çiçekçilerden aldığımız Çiçek'ler veya sevdiklerimizden bize gönderilen Çiçek'ler bahçelerimize cam kenarlarımıza yeni renkler demektir.Çiçekçilere her girdiğimizde bir saksıyla çıkmak bizim çiçeklere olan tutkumuzu arttırır.Bize hediye almak isteyen her sevdiğimiz ilk önce Çiçekçilere uğrar ve hediyelerimizi Çiçek göndererek verirler.
ÇİÇEKLER

Çiçekler renk renk ve çeşitler planla üzere çok seçeneklere ayrılır.Çiçeklerden saksılar,buketler,çelenkler,canlı ve cansız çiçekler yapılır alınır veya hediye gönderilir.Çiçekçilerinde önerileriyle Sevdiklerimize Çiçek gönderirken hangi Çiçeğin daha uygun olduğunu seçmek daha kolaylaşır.Çiçekçikerden öneriler alarak Sevdiklerimize en uygun çiçeği bulmak en kolayı ve sevdiklerimizi de mutlu etmek en hoşudur.Çiçek gönderiyoruz çiçekleri seviyoruz.
ÇİÇEKLER

Çiçekler renk renk ve çeşitler planla üzere çok seçeneklere ayrılır.Çiçeklerden saksılar,buketler,çelenkler,canlı ve cansız çiçekler yapılır alınır veya hediye gönderilir.Çiçekçilerinde önerileriyle Sevdiklerimize Çiçek gönderirken hangi Çiçeğin daha uygun olduğunu seçmek daha kolaylaşır.Çiçekçikerden öneriler alarak Sevdiklerimize en uygun çiçeği bulmak en kolayı ve sevdiklerimizi de mutlu etmek en hoşudur.Çiçek gönderiyoruz çiçekleri seviyoruz.
ÇİÇEKLERLE DONAT

Çiçeklerle evlerimizi bahçelerimizi donatmak bizleri rahatlatır be ruhlarımıza huzur verir.Çiçekçilerden aldığımız Çiçek'ler veya sevdiklerimizden bize gönderilen Çiçek'ler bahçelerimize cam kenarlarımıza yeni renkler demektir.Çiçekçilere her girdiğimizde bir saksıyla çıkmak bizim çiçeklere olan tutkumuzu arttırır.Bize hediye almak isteyen her sevdiğimiz ilk önce Çiçekçilere uğrar ve hediyelerimizi Çiçek göndererek verirler.
ÇİÇEKLER BAKIM İSTER

İnsanlar gibi çiçeklerde bakım ister.Çiçeklerde sulanmak toprak değişimi ister.Çiçekçilerden geldiği gibi veya Çiçek bize gönderildiği gibi tabiki de kalmaz.Çiçekçilerden geldikten sonra başlar asıl bakımı. Çünkü çiçeğe yerini sevdirmek,ışığını gölgesini ayarlamak,istediği su miktarını ayarlamak bunlar çiçeğimizi ayakta tutan ve büyümesine yardımcı olan faktörlerdir.Çiçeklerimiz dolmasın istiyorsak Çiçekçilerden alabileceğimiz öneriler gibi internetten de bulabileceğimiz önerilerle çiçeklerimizin bakımını halledebiliriz.
ÇİÇEKLER RENK RENK

Çiçekler çeşit çeşit ve renk renk olarak bir çok modelle karşımıza çıkarlar.Buketler olarak aranjmanlar olarak karşımıza çıkan çiçekler ortamına göre veya göndereceğimiz kişiye göre değişir.Çiçek gönderirken çiçeğin rengi bile önemlidir.Çünkü o rengi sevmeyen birine gidipte sevmediği bir renk çiçek gönderirsek sevdiğimiz insanları mutlu etmekten cok sinirlendirir veya kızdırırız.Çiçekçiler çiçek gönderirken bize sorduğunda renk ve çiçek konusunda çiçekçilere yardımcı olmak gerekir.
ÇİÇEK TÜRLERİ

Çiçek türleri değişir.Orkideler güller lilyumlar papatyalar hepsi bir Çiçek türüdür.Rengarenk çiçekleri almak çiçekleri Sevdiklerimize göndermek bize iyi hissettirir.Çiçeklerin renkleri çeşitleri görüntüleri bize zevk verir bizleri mutlu eder.Çiçekçilere uğrayarak bazen Çiçek almasak bile kendimizi mutlu etmek yerine küçük bir saksı çiçeği alıp evimizin bir köşesine koyup mutlu olmak icin ona bakmak daha güzel bir histir .
ÇİÇEK BUKETLERİ

Çiçek buketleri rengarenk ve çeşit çeşit oluyor.Sevdiklerimize annelerimize kardeşlerimize alacağımız buketler veya alamıyorsak Çiçekçilerden veya online sitelerden göndereceğimiz Çiçek'ler sevdiklerimizi mutlu ederken bizleri de mutlu eder.Çiçek göndermek Çiçekçilere sevdiklerimiz için uğramak hem bizleri hemde sevdiklerimizi mutlu eder.Karsılıklı mutluluk çiçeklerle sağlanır.Çiçek göndermeye devam edelim Çiçekçilere uğramayı bırakmayalım.
ÇİÇEKÇİLERDEN TASARIMLAR

Çiçekçiler yeni tasarımlar üretmeye başladıkça çiçeklere olan ilgimiz çoğalmakta.Güllerin kutuların içinde bizlere şekilli gelmesi baş harflerimizin güllerle yazılması bunlar hep birer tasarımdır ve Çiçekçilere gidip Çiçek göndermek için geçerli sebeplerdendir.Standart bir buket göndermek yerine yeni tasarım olan Çiçek kutularını Sevdiklerimize göndermek yeni bir hediye olmakta beraber saha hoş bir görüntü ve özel hissettirmektir.Çiçekçikere uğrayıp Çiçek göndermek veya çiçek siparişi vermek çift taraflı mutluluk verir.Çiçekçileri unutmayalım Sevdiklerimize Çiçek'ler gönderelim.
NİŞAN ÇİÇEKLERİ

Kız istemeye giderken nişan takmaya giderken el asla boş gidilmez bu gelenek haline gelmiştir.Kocaman gül buketleri bizleri temsil eder gittiğimiz ortamda.Elimize Çiçekçilerden aldığımız çiçeklerin gül buketlerinin yanlarına bir çikolatayla çiçeklerimizi neşelendiririz.Çiçekler hediye olduğu icin bizi temsil eder.Böyle özel günlerde aldığımız veya gönderdiğimiz çiçekler bizleri temsil ederken sevdiklerimizi de mutlu eder.Çiçekçilere böyle günlerde uğrayıp yardım istemeyi unutmayalım.Veya online sitelerden Çiçek siparişi verip tekrar elimize alış götürebiliriz.
ÇİÇEK BUKETLERİ

Çiçek buketleri uyum ister.Çiçeklerin renklerini çiçeğin kağıdını götüreceğimiz kişiye veya götüreceğimiz ortama göre ayarlamamız gerekir.Çiçekçilerden de yardım alarak bu işlemi daha kolaylaştırabiliriz.Çiçek gönderirken veya alırken sevdiğimiz insanların özelliklerine sevdiği renklere veya Çiçek türlerine özen göstermeliyiz ki sadece kendimiz mutlu değil karşı tarafına mutlu edebilelim.Çiçekçilere çiçeği göndereceğimiz insanın özelliklerinden bahsettiğimizde en güzel çiçeği Çiçekçilerden çıkarırız.
ÇİÇEKLER MUTLULUK SAÇIYOR

Çiçeklerin en renklileri bizlere daha çok mutluluk saçar.Evlerimizin bahçelerimizin camlarımızın önlerini rengarenk çiçeklerle süsleriz.Sevdiklerimiz de bizlerin Çiçek sevdiğimizi bildiği icin bizlere çiçekler gönderir çiçekler alırlar.Çiçekler insanın ruhunu rahatlatırken üstüne gözümüze de renk katar burnumuza güzel kokular doldurur.Çiçekçilerden bizlere kadar uzanan bu Çiçek yolladı bizleri mutlu etmekle beraber evlerimizi Çiçek'le doldurmamız gelen misafirlerimizi de mutlu ederken onları da huzurla doldurur.
ÇİÇEKLERDE TECRÜBE

Çiçek gönderirken gideceği yerlere özen göstererek göndermeliyiz.Koca bir düğüne küçücük bir çiçek gönderilmez.Çiçek salonda küçük kalır o ortama uygun olarak büyük bir çiçek göndeririz ki salonda sevdiklerimizi koczman mutlu etmek için.Çiçekçiler bizler için en uygun çiçeği bulur ve seçerler sonuçta biz yılda bir kaç kez çiçek gönderirken çiçekçiler belkide senelerdir bu işin içinde olup tecrübe sahibidirler.
ÇİÇEKLER RENKLERİNE GÖRE

Çiçekler renklerine ve çeşitlerine görede yön verir.Sağlık dilediğimiz bir sevdiğimiz varsa hastaysa ona çok uzun ömürlü bir çiçek yollarız ömrü o kadar uzun olsun mesajını vermek için.Beyaz gül yollarız beyaz gül sağlığı temsil eder.Özelliklede beyaz ve sarı gider sağlık ve mutluluk bir arada olabilsin diye.Çiçekçiler hastalara kötü gelecek çiçekleri zaten sipaiş verdirtmezler.
ÇİÇEKLERLE MUTLU ET

Çiçeklerde buketler vardır arojmanlar vardır çelenkler saksı çiçekleri her çeşidi her deseni vardır.Nereye ve kime çiçek göndereceğinize bağlı değişim yaşar çeşitler.Bir düğüne çiçek göndermek isterseniz bir çelenk o düğüne en uygundur.Bir çiçekçiye girdiğinizde çiçek göndermek isiyorum dediğiniz de ilk nasıl bir yere gidecek diye sorar çiçekçiler.Düğün derseniz koca salona küçücük çiçek minimal kalır.O yüzden salon kadar dev olan çelenk gönderilir.Sevdiklerimizi kocaman mutlu ederiz.
ÇİÇEKLERİMİZE DOĞRU BAKIM

Çiçekler bakım ister çiçekçilerden bizlere ulaştığı gibi çiçek ilk gönderildiği gibi kalmaz.Çiçeklere uygun bakımı uygulamak çiçeklerin diriliğini ve dikliğini sağlar.Çiçeklerimizin ilk gün ki  gibi kalmasını istiyorsak eğer çiçekçilerden veya çiçekle ilgili bulabilidğimiz sitelerden çiçeğimiz için en uygun bakımı buluruz ve çiçeklerimize uygularız.Çiçeklerimize uygun bakımı uyguladığımız sürece çiçeklerimiz ilk gün ki gibi kalırlar.Ve çiçeklerimizi doğru bakımla daha uzun süre yaşatabiliriz.
ÇİÇEKLER ÇEŞİDİNE GÖRE

Çiçekler renklerine göre değişirken bu sırada çeşitlerine göre de değişir ve anlam içerir.Orkide daha zariftir.Gül denilince akla aşk sevgi gelir.Sevdiğimiz insanların sevgi boyutlarına duyulan saygıya veya yakınlık derecesine göre çiçekçilerden çiçeklerimizi seçer göndeririz.Çiçekçilere göndereceğimiz kişiyi söyledikten sonra çiçekçiler bizler seçemesekte bizim için uygun olan çiçeği seçer.Ve biz götüremiyorsak eğer çiçekçiler bizler için adreslere ulaştırır.
ÇİÇEKLE YÜZLER GÜLER

Çiçek gönderirken dikkat ederiz çiçeğin ömrüne çiçeğin çeşidine çiçeğin rengine.Bunlar bizim için önemli şeylerdir.Çiçeğin uzun ömürlü olması için doğru bakımı uygulamak gerekir.Sulamasını çiçeğin çeşidine göre yapmak gerekir.Sevdiği yeri bulmak gerekir.Çiçeklerde çiçeğin isteği tamamen karsılandıktan sonra çiçekler bizlere güler.İlk sevdiklerimiz çiçek gönderir bizim yüzümüz güler sonrada beslediğimiz çiçeklerin yüzleri güler ve en basta para kazanıp evini çiçekle geçindiren çiçekçilerin yüzü güler
ÇİÇEKÇİLERDEN ÖNERİLER

Çiçek gönderirken bir kç özellik vardır dikkat ederiz sevdiklerimizin sevdiği renkleri sevdiği çiçekleri almaya özen gösteririz çiçek seçimlerini sevdiğimiz insanlara göre yaparız annemiz ablamız eşimiz arkadaşlarımız.Bunşara özen gösterip sevdiğimiz insanların mutluluğunu görmek bizlere yeter.Çiçekçilerden de yardım alarak sevdiğimiz insanların mutlulukşarına şahit olmak gerekir .Çiçekçilerde çiçek gönderirken bizlere yardım ederler ve önerilerde bulunurlar
ÇİÇEK GÖNDERMEK

Çiçek göndermek kolayda olsa çiçek seçmek biraz zordur.Sevdiklerimizi mutlu etmek için çiçekçilere girdiğimizde en güzel çiçeği sevdiğimiz insanlara en layık çiçeği bulmamız gerekir.Sevdiklerimizin en mutlu günlerinde sevdiklerimize göndereceğimiz çiçeklerin en güzel şekilde olmasına özen gösteririz.Sevdiklerimizin yüzlerini güldürmek için çiçekçilerden seçtiğimiz çiçeklerin özenli bezenli oluşu yüz güldürür.bu da bizleri mutlu eder.
ÇİÇEKÇİLERE SOR

Çiçekçilerden çiçek alırken dikkat ederiz nasıl beslendüine nasıl bakımı olduğuna sevdiklerimizi mutlu ederken onların başına dert açmamalıyız.Çiçek gönderirken bunlara dikkat etmeliyiz ve de çiçekçilerden bakım önerileri alabilirz sevdiklerimize ve kendimize eziyet yerine hoş bir bakım bırakabiliriz.Çiçek gönderirken illaki çiçekçilere bunları sormak gerekir eğer sormadan çiçeğe kendimize göre bakım yaparsak her sabah biz gülen çiçekler bizlere küser ve solarlar.
ÇİÇEKLERLE MUTLU OLALIM

Çiçek göndermek için verilen bir kaç uğraş vardır.Çiçekçilere giderek veya çiçek online işlemlerinden yararlanarak çiçek gönderebiliriz ve sevdiklerimizi mutlu edebiliriz.İlla çiçekleri sevdiklerimize göndereceğiz veya sevdiklerimize alacağız diye bir şey yoktur.Çiçekleri kendimize de gönderebilir veya hediye edebiliriz.İlla çiçekçilere gitmeye gerek kalmadan bir kaç tuşla işlemimizi halledebiliriz.Sevdiklerimizi ve kendimizi de mutlu edebiliriz.
ÇİÇEK GÖNDER

Çiçek göndermek için  çiçekçilere gideriz veya online şekilde çiçek siparişi veririz her şekilde siparişini verdiğimiz çiçekler sevdiklerimize ulaşır.Çiçek gönderirken dikkat ederiz gönderdiğimiz insanların mutlu olması için.Çiçek seçeriz çiçeklere bkar öyle gömndeririz.Çiçeklerimiz çiçeçilerden istediğimiz şekilde çıkar eğer biz götüremiyorsak çiçekleri çiçekçiler bizler için gönderir adreslere çiçekleri.Adreslerine ulaşan çiçeklerden sonra aldığımız telefonlardaki sohbet ve teşekkürler paha biçilemez derecede olur.
ÇİÇEKÇİLERDEN ÇİÇEK GÖNDERİRKEN

Çiçekçilerden çiçek  gönderirken dikkat ederiz sevdiğimiz kişinin sevdiği renk mi yada en sevdiği çiçek mi veya sevdiği bir bakım tarzı mı var.Çiçek gönderirken bunlar bizim için önerilerdir.Çiçek seçimleri sevdiğimiz insanların mutluluğunu görmek veya hissetmek amaçlı önemli mevzulardandır.Çiçek göndereceğimiz insanın tarzını en iyi şekilde bilmek çiçekçiye doğru bir şekilde lansetmek sevdiklerimizi en iyi şekilde gönderdiğimiz çiçeklerle mutlu edip yüzlerindeki gülümsemeyi görmektir.
ÇİÇEĞE BAKIN

Çiçekler genel olarak her mevsim yaşarlar.Çiçek bakımına gelince çiçeğin sıcağı mı soğuğu mu sevdiğini az mı su ister cok mu su ister bunları bilmek gerekir.Bunun için çiçekçilerden çiçek gönderirken veya çiçek alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerdendir bakım önerileri.Çiçeğiniz için veya çiçek göndereceğiniz kişinin çiçeği için en doğru bakım önerilerini çiçekçiden almak çiçeğimizi büyütecek ve çiçeğimiz için en doğru bakımı yapmamızı sağlayacaktır.
ÇİÇEKLE DEĞERLİ HİSSET

Çiçekler gönderilirken özene bezene seçilir çünkü sevdiklerimiz vede bizler en iyilerine en güzellerine layık hissederiz özel günlerde hele sevdiklerimize çiçekçilerden gönderdiğimiz çiçekler onları mutlu ederken sevdiklerimizin de bizlere özel günlerde aynı şekilde gönderdiği çiçekler bizlri mutlu eder.Sevdiğimiz insanların kendileri yanımızda olamasa da özel günlerde bizlere özene bezene seçtikleri çiçekler bizlere sevdiklerimizi yanımızda hissettirmekle beraber kendimizi de değerli hisssettirir.
ÇİÇEK FAYDALARI

Çiçekler insanlara genelde mutluluk verirken sağlık vermek amaçlı çiçeklerde vardır.Griplerde karın ağrılarında papatya çiçeklerini koparır çiçekleri kaynatır onun çayını yapar vede içeriz bunlar bize sağlık verir.Bakımlarımızda da kullanırız çiçekleri bazılarını yüz maskesi olarak bazı çiçekleri de saçlarımızın rengini açmak için kaunatır süreriz saçlarımıza.Çiçekler bu kadar güzel bitkilerdir.Bizlere çiçek gönderilir kesme çiçektir ömürleri biterken vazolarda kurumaya yakın alır kaynatırız çiçeği ve sonrasında da bitki çayı olarak içeriz çiçekleri.
ÇİÇEKÇİLER MUTLU EDER

Çiçekçilerden çiçek seçmek o kadar zor gelir ki bizlere.O kadar çeşit o kadar renk içerisinden sadece birini seçmek insanı üzer isteriz ki tüm hepsi bizim olsun veya tüm çiçekler bizlere gönderilsin.Ama çiçekçilerin böyle güzel meslekler yapışlarını da arada bir kıskanırız.Bizlere bir tane çiçek gönderildiğinde mutluluktan uçarken çiçekçiler tüm hayatları boyunca çiçek içerisinde çiçeklerle ilgilenir ve de çiçeklerle yaşar.Bu çiçekçilere huzur ve samimiyet katar.Çiçekçilere giren insanlar çiçek göndermek için çiçek sipariş etselerde çiçekçiler sipariş verenlere birer gül vererek mutlu eder.
ÇİÇEKÇİLER MUTLU EDER

Çiçekçilerden çiçek seçmek o kadar zor gelir ki bizlere.O kadar çeşit o kadar renk içerisinden sadece birini seçmek insanı üzer isteriz ki tüm hepsi bizim olsun veya tüm çiçekler bizlere gönderilsin.Ama çiçekçilerin böyle güzel meslekler yapışlarını da arada bir kıskanırız.Bizlere bir tane çiçek gönderildiğinde mutluluktan uçarken çiçekçiler tüm hayatları boyunca çiçek içerisinde çiçeklerle ilgilenir ve de çiçeklerle yaşar.Bu çiçekçilere huzur ve samimiyet katar.Çiçekçilere giren insanlar çiçek göndermek için çiçek sipariş etselerde çiçekçiler sipariş verenlere birer gül vererek mutlu eder.
ÇİÇEK GENÇLERE

Çiçekler gençler için vazgeçilmez bir hedşyedir.Çiçek göndermek için sevgililer gününde çiçekçiler önünde kuyruğa giren gençler sevdiklerine bir gül dahi alabilmek için o sırayı beklerler gençlerin biraz yaş atmış iş güç sahibi olmuş insanlarımız çiçekçilerde çiçek göndermek için sıra beklemeye zamanları olmadığı için onlar online şekilde çiçek gönderir sevdiklerine.Çiçekçide sıra beklemekle çiçek siterilerinde onay beklemekte bir emektir sevdiklerimize göndereceğimiz hediyelere emek vermek sevdiklerimizi daha mutlu edeceğiz demektir.
ÇİÇEKLE SEVİNDİRDİK BİRBİRİMİZİ

Çiçeklerin çeşitleri ve desenleri bizleri cezbeder oldu.Sevdiklerimize çiçek gönderip onlardan da hediye çiçekler bekler olduk.Çiçekçilerin yollarını çiçek göndermek için açılmış online sitelerin girişlerini aşındırmakla beraber sevdiklerimizin camlarının önlerini masalarının üstlerini doldurmaya devam edip her özel günümüzde bizde çiçek gönderilen insanlardan olduk çiçekçilere uğrayıp çiçek gönderdiğimiz sevdiklerimiz çiçek gönderilecek zamanlarda bizlere de çiçek göndermeyi unutmaz oldular.
ÇİÇEKLER RENGARENK

Çiçek gönderirken gönderdiğimiz insana sevdiklerimizin zevklerine sevdiği renge göre seçimimizi yaparız.Çiçekçilere girdiğimizde tüm çiçekçileri alma isteğimiz gelir ama sevdiğimiz insanların sevdiği çiçekleri almak daha makbuldür.İnternet üzerinden de sevdiklerimize çiçek göndermek kolay olduğundan çiçeği internet üzerinden seçtirebilip sevdiğimiz insanları kendi seçtikleri çiçeklerle mutlu edebilir kendi zevkleriyle yüzlerini güldürebiliriz.
ÇİÇEK GÖNDERMEK KOLAY

Çiçek gönder, tuşuna bastığımız sürece çiçek göndermek kolay hale geldi.Göndereceğimiz çiçeği seçip bir tuşla çiçekçiye gitmeye gerek kalmadan çiçeğimizi gönderir olduk.En taze ve görüntüye uygun şekilde çiçeklerimizi sebdiklerimize ulaştırmak çiçek gönder tuşuna basmak kadar kolay bir hale geldiğinden beri sevdiklerimizi mutlu etmemek için  geçerli bir neden olmadığından sevdiklerimizin yüzlerini çiçekle güldürür olduk.
ÇİÇEK GÖNDERMEK

Çiçek göndermek dünyanın en zevkli işlerinden biridir.Çiçekçilere girdiğimizde sanki o cennet bahçesine atmış olduğumuz adımlar ağzımızı kulaklarımıza değdirir.Bizleri mutlu eder.Bizler bize ait olmadıkları halde çiçekçilere girdiğimiz de bile  bu kadar mutlu oluyor ve bu kadar huzurla doluyorsak çiçek gönderdiğimiz sevdiklerimizin onlara aitliğini hissettirdiği çiçekler sevdiklerimizin içini mutlu etmekle beraber dışlarınıda bu mutluluğu gülücüklerle göstermesini sağlar.
ÇİÇEKLERDEN KAKTÜS

Kaktüste bir çiçektir ve kaktüsler sadece çölde yetişir biz ulaşamayız düşüncesini atmak gerekir.Çiçekçilere girdiğinizde artık minimal kaktüslerle yapılan dekorlar ve süslemeler gözdelerimiz olup evlerimizde yer almaya başladılar bile.Sevdiklerinize çiçek gönderirken standart çiçeklerden sıkıldıysanız içinde kaktüs buluınduran dekorasyon modelleriyle çiçekçiler sizlere kapılarını açmakta.Gül göndermek istemiyorum değişik olsun derseniz kaktüslere başvurabilirsiniz.
ÇİÇEKLERDE MEVSİM

Mevsim değiştikçe çiçek sezonunda da değişimler elbette oluyor.Çok renk renk olan çiçekler kendini kışın narin renklerine bırakıyor yazın o sıcaklıgını histtettiğimiz çiçekler kışında farklı renklerle içimizi ısıtmaya yardımcı oluyor.Bir çiçekçiye girdiğimizde kışın o soft renkleriyle karsılaştıgımızda kış ayını en derinden hissederiz ve de sevdiklerimize gönderdiğimiz çiçeklerde de bu duyguyu karşı taraftakilere en derinden hissettirebiliriz.
ÇİÇEKLER ÖZEL GÜNLERDE

Çiçeklerin kendine özgü verdiği mesajlar vardır.Kırmızı güller aşkımızı gümbür gümbür belli ederken orkideler lilyumlar daha kibardır daha sakin çiçeklerdir.Çiçek gönderirken bile çiçekçilere girdiğimizde göndereceğimiz çiçeği göndereceğimiz insana göre seçeriz.Açılış yapmış eski bir iş arkadaşımıza kırmızı gül gödnermek biraz komik kaçabilir.Ama ona daha iyi bakabileceği tropikal dükkan bitkilerinden göndermek çiçeğe bakım olayını daha da hafif bir hale getirebilir ve ona olan saygımızı belli edebilir.
ÇİÇEK BAKIMI ZEVKLİDİR

Çiçek bakımı zahmet isteyen işlerden biridir.bizlere gönderilen çiçeklere çiçekçiler kadar iyi bakabilmek mümkündür.Düşünürüz ki çiçekçiler bu çiçekleri nasıl bu kadar canlı tutabilir.İşin sırrı çiçeklerin bakımlarını aksatmamak ve çiçeklerle doğru iletişimi kurabilmekte.Çiçeklerimiz kurtlandığında ne yapmamız gerektiğini bilmiyorsak çiçekçilere yolumuz düşecek demektir.Çiçekçiler bizlere çiçeğimiz için uygun tedavi ve bakım önerilerini  verecek çiçek vitaminleri ve toprak değişimiyle çiçeklerimizi eski sağlığına getirmemizi sağlayacak.
ÇİÇEK GÖNDERMEK HARİKA

Çiçek göndermek eskisinden daha kolay bir biçim aldı.İnternet üzerinden gönderebildiğimiz gibi adım başı çiçekçilerle karşılaşmakta mümkün.Çiçekçiler ve de internet üzeri online sipariş verdiğimiz çiçek siteleri çiçekleri en kısa yolda sevdiklerimize ulaştırır oldu.Çiçek göndermek artık ya bir kaç adıma ya da bir kaç tuşa bağlı oldu.Sevdikleriniz için çiçek göndermekten çekinmeyin çiçek göndermek bu kadar basitken hala sevdiklerimizin mekanlarını çiçeklerle canlandırmak için sitelere ve çiçekçilere girmek için ne bekliyoruz.
ÇİÇEKLER EN GÜZEL YERDE

Bizlere gönderilen çiçekler yüzlerimizde kocaman bir gülümseme olmasını sağlar.Çünkü mutlu oluruz sevdiklerimiz bizler için emek vermiş olur.Çiçekçilere gidip bizler için en iyi ve en güzel çiçeği seçmek onların bizim için verdiği emeği gösterir ve bizi mutu eder.Bize gelen çiçeklere tabiki de gözümüz gibi bakmtaktan çekinmeyiz.Onlara ikamet ettiğimiz yerdeki en güzel köşeyi bırakırız ve huzurla dolarız.
ÇİÇEKLERİMİZDEKİ BAKIM

Çiçek bakımı kolay olmanın yanında huzurludur da.Çiçekle ilgilenirken huzurlu da oluruz eğlenirizde bazen çığlıklar da atabiliriz.Çiçeğin toprağını temizlerken değiştirirken gördüğümüz kurtcuklar küçük çığlıklar attırabilir bizlere.Çiçekçilerin yollarını aratan kurtucklar çiçek gönderenlerin hataları değil çiçeğin içindeki vitamin eksikliğinden kaynaklıdır.Zor değildir bir kaç bakımla çiçeklerimizi eski haline getirebiliriz.
ÇİÇEK VİTAMİNİ

Çiçeklerdeki böceklere kurtlanmalara tabiki de bilaçlar var.Size bir çiçek geldi ve bakımını o çiçeğe uygun yaptığınız halde çiçeğinizin dallarına gelen böcekler çiçeğinizin yapraklarını yiyip kurutup dökmeye başladıysa eğer yapmanız gerek bir çiçekçiye uğramak ve çiçeğinize uygun vitamini,toprağı almak.
ÇİÇEK BAKIMI

Çiçek bakımı kolay bir şeydir aslında.Çiçeklerle ilgilenmkte güzel bir iştir.Çiçekler insanları rahatlatıyor bunun yanında bazı çiçeklerde bizlerin vücutlarındaki hastalıklara da iyi geliyor.Onların sularından maskeler yapıyoruz veya kaynatıp içiyoruz.Çiçekçilere gidip aldığımız veya bizlere gönderilen her çiçek çok amaçlı olabiliyor.
ÇİÇEK DUYGU BESİNİ

Çiçek insanın besin kaynağıdır bir bakıma.Onunla duygularınızı beslersiniz.Gönderdiğiniz çiçekle duygularınızı paylaşır karşınızdaki insanın duygularına ortak olursunuz.Çiçekler bu konuda büyük rol oynar.Çiçekçiye gitttiğinizde tarif ederken dahi duygularınızı paylşaırsınız.Anneme dersiniz yada sevdğime doğum günü yada yıl dönümü ona göre hazırlar çiçekçide çiçeği size bu da bir duygu aktarımı duygu beslemesidir.Çiçek gönderin mutlu edin.
ÇİÇEKLİ DÜĞÜN

gelin arabları çiçekçilerin olmazsa olmazları arasındadır.Her çiçekçinin reklamını yaptığı en akılda kalıcı süslemerden bir tanesidir.Çok özen gösterilerek hazırlanan bu araçlar insanların hislerine ortak olur.Gelin çiçeğide o özel günün olmazsa olmazlarındandır tabikide.Bu çiçeği ister canlı ister yapay yapıp daha önceden provarda kullanabilmek için dahi kendinize daha önceden gönderebilirsiniz.Eskisi gibi standart olmayıp tasarım halindedir bu çiçekler.
ÇİÇEKTE BEBEK

Doğumlarda artık bebeğe ne hediye alsam düşüncesine son veriyoruz gün geçtikçe kızına erkeğine ikizine üçüzüne renk renk desen desen ayıcıklısı bebeklisi bir çok çiçeklerle tüm çiçekçiler karşınızda.Çiçekçiye girdiğinizde bebekli çiçekler hemen dikkat çeker.Sevdiklerinizin o en mutlu gününde yanında olurken onlara gönderdiğiniz o bebekli çiçekler bir süre hastanede daha sonrada evlerinin güzel köşelerinde yer alır.Baktıkça sizi hatırlatır.
Çiçek gönderin gülümseyin

Çiçek dünyada kendiliğinden yetişen en güzel hediye en güzel nimettir.Kendiliğinden oluşan renk renk çiçeklere çiçekçinin dokundurduğu sihirli parmaklarıyla çiçekler büyüleyici bir hediye halini alır.Çiçekçiden alıcıya en taze en güzel en kaliteli halde ulaşan çiçekler çiçekçiyi göndereni ve alıcıyı mutlu eder.Çiçek göndererek bir şey kaybetmezsiniz.Sadece sevdiklerinizi mutlu eder onların yüzündeki gülümseyi görmenizi sağlar.Çiçek gönderin sevdiklerinizi mutlu edin.
Çiçek göndermekten çekinmeyin

Çiçek göndermekten çekinmeyin.Sevdiklerinizi mutlu etmekten onların yüzlerindeki gülümsemeyi görmekten çekinmeyin.Onları doğum günlerinde düğünlerinde saygı değer günlerinde mutlu etmekten çekinmeyin.Özel günlerde yanlarında olamadığınız zaman onları mutlu etmek isminizi hatırlatmak için onları güzel hissettirmek için onları çiçekle hediyeleyin.Sevdiklerinizi hoşnut tutun onlardan da bunun karşılığını beklemeyın.Karşılıksız mutluluğu çieçkle onlara hissettirin.
Çiçekçiler insanların elinin altında

Çiçekçiler insanların ayağına kadar geliyor artık.Teknoloji geliştikçe çiçek göndermekte kolay hale geliyor.Çiçek göndermek eziyet değil zevk haline geliyor.Erkekler artık çiçek taşımaktan utanmıyor.Onlar için kuryeler çiçeklerini yerlerine ulaştırıyor.Çiçek gönderilen insanları daha mutlu ediyor ve heyecanlandırıyor.Çiçek göndermek için sadece bir kaç işlem uygulayıp tuşa basmak yetiyor.Sevdiklerinizi mutlu etmekten asla kaçınmayın.
ÇİÇEK GÖNDERMEK EN BASİTİ

Çiçek göndermek insanları önceden zorlayan bir işti. Hazır hediyeleri almak insanlara daha kolay geliyordu.Çiçekçiye gidip dakikalarca beklemeye zamanı olmayan insanlar sevdiklerini çiçekten mahrum bırakmaya devam edebiliyordu.Bir tuşla çiçek göndermek basit hale dönüştüğü için insanlar sevdiklerinin evlerinin iş yerlerinin cam önlerini çiçeklerle süslemeye devam ediyor.
ÇİÇEKSEL

İnsan çiçeğe verilen parayı boşuna gitmiş gibi görüyor ama yanlış bir yanılgı. Çiçek insanı rahatlatır. Evinizin bahçenizin her yeri çiçekçi rengârenk çiçeklerle dolduğunda içiniz huzurla gözleriniz şevkle dolar. O rengârenklik insanın gözlerini ruhunu açar ve de güne daha pozitif başlamasını sağlar. Çiçekler en güzelidir.
ÇİÇEK GÖNDERMEK EN BASİTİ

Çiçek göndermek artık en kolay işlerden bir tanesi oldu. Bir tuşa basarak dünyanın en ucundan diğer ucuna çiçek gönderebiliyorsunuz. Karşınızda ki insana gönderdiğiniz çiçek bir tuşla en taze en güzel şekilde dünyanın diğer ucuna gönderiliyor.Teknolojinin gelişmişliği artık çiçek işine de kolaylıklar getirdi.Çiçek göndermek artık en basiti.
ÇİÇEK VE MUTLULUK

Çiçek, denilince akla hemen hediye gelir.Evinizde de çiçek olabilir.İlla size çiçek gönderilmesi gerekmez.Çiçek beklenmemeli gidip kendine alınmalıdır.Çiçek insan huzur veren insanı rahatlatan bir canlıdır.Çiçeklerinizle konuşabilir onlarla mutlu olabilirsiniz.
14 Şubat Sevgililer Günü

Mevsimler kışı ve karı gösterse de en çok ısındığımız aydır on dört şubat Aşkın, sevginin günüdür Her yıl kutlanan 14 Şubat Sevgililer Günü ise, sevginin ete kemiğe bürünmüş halini serer gözler önüne. Bugüne özel olarak sevgiliye çiçek en çok tercih edilen hediyelerin başında gelir. Bunun nedeni ise gayet açıktır aslında seven kişi nezdinde. Çiçekler farklı renkleri ve farklı kokularıyla kelimelerin ifade edemediği anlamları kolaylıkla dile getirirler. Çünkü çiçeklerin tarihi insanlık tarihinden daha eskilere dayanır. Onlar sevginin dilini ilk keşfeden varlıklardır. 14 Şubat Sevgililer Günü çiçeklerinin başında kırmızı gül gelir. Rengini kendisini büyük bir tutkuyla seven bülbülün kanından aldığı söylenerek, aşkı efsaneleştirmiştir. Büyük bir tutkunun, ölümsüz bir aşkın simgesi olmuştur kırmızı gül. Çiçeklerin kraliçesi orkide ise asaletin ve zarafetin simgesi olmuş, asil bir aşkı temsil etmiştir. Lale beyaz rengiyle masum sevginin simgesi olmuştur Değerini ve anlamını yıllarca koruyan çiçeklerin yanında özgün hediyeler de tercih edilmiştir. Son yıllarda yenilebilir çiçek bu tercihlerin başında gelmiştir. Meyve çiçek kek buketi ve çikolata çeşitleri ağızları tatlandırırken, gönüllere sevgiyi aşılamıştır. Çiçeksatiş olarak en güzel Sevgililer Günü hediyesi çeşitlerini bir araya getirdi ve bu özel günü daha özel hale getirmek için en büyük yardımcınız.çiçekgönder Sevgilinizin eşinizin kalbini bir kez daha kazanmak için iş başında
sarılıcı çiçeklerin kısa ömürlüleri

Kısa ömürlü olan sarılıcı çiçekler bahçelerde du var keu arlarıua e kılen veya dikilen, yahutip, tel, parmaklık gibi sarılabilecek yerlerin önüne dikil en çiçeklerdir. Bunların t ohumları veya bazılarının yumruları baharda ( mayıs s onuna kadar) eki l i r veya di kilirse temmuzdan teşrinlere kadar çiçeklenirler. Mesela latin çiçekği (hançer) veya (capuc ine) nevinin Lobb çeşitleri , muhtelif çeşitl eri olan süs kabak40 ları (c ol oqu i o te), muhtelif çeşitleri Lul ı ı .ı :ı.u İspanya çiçek fa sulyeleri, mor renkli Çın çiçek fasu l yu.,ı (to h u m u s i y u h ve beyaz kenarl ı d ır), çiçek sarw işiği( V o l u b i l is), sonbahar ve ilkbaharda ekilen kokul u bezelya ( Kazende ) veya (Latyrua) çeşitleri, kahkaba çeşitleri ( ıpomea).
sağdan soldan saran çiçekler

Bu gi bi nebatların bir çokları sagda n ve sola doğru sarılarak büyürler. Bir kısmı da soldan sağa doğru sarılırlar. Bunların tabii istikarnetlerin iskatiyen bozmarnalıdır. Mesela: sağdan sarılanı sola ve soldan sarılanı sağa çevirip sardırmak isterseniz çiçek hayat alışkanlılığını sarsmış olursunuz. Bu haldeya, yine kendi kendilerine eski si gibi sarılma vaziyeyetlerine dönemezlersern ulak kurumaya yüz tutarlar. Tırman anlar için böyle bir hal olmarnakla beraber bu gibilerin de tutunma cihaziarı olan filiz lerini (sülük), koparacak olursanız ömürlerini azaltmış olursunuz. Surılıcı veya tırmanıcı olanlar arası oda uzun ömür! ü lı irçok ağaçlar vardır. B unlar yaşlandıka. muhteş em b i r manzara hus u l e getirirler. Bilhassa sıcak iklimlerde yaşıyanlar yüzlerce metre u z anan dall arile sarılmış bir orman haline g i r e ı ler. M a v i salkım ve vanalya gibi.çiçek çiçekgönder
sarılan çiçek ve ağaç türleri

Bu cinsler arasında çiçeği kıymetli olmıyanlar da vardır. Mesela: Arnpelopsis, yabani fre n k üzürnü, Hedera sarrnaşık39 ları, İrlanda srrrnaşığı ve çiçekli ola nlarda:: Akebia, Virjini yasernini, Oelastrus, fil balırın Hybrid denilen büyük çiçekli nevileri, sarı ve beyaz yaseminler, hanım eli, çarkı felek, Polygonorn, sarılıcı muhtelif cins ve nevi güller, Japonya böğür tleni, yasemin çiçekli Solan rn, tırmanıc!çiçek ortarca salkım çeşitleri, Aristoloc hia, acem borusu denilen Bignonia, kanarya gülü (Kerya), menekşe gülleri gibi.çiçek çiçekgönder
UZUN ÖMÜRLÜ SARILICILAR:

Bu cinsler nisbeten azdir. Fakat kökleri dayanıklı olduğu için mutedil iklirnli yerlerde çiçek kök ve savanları topraktan çıkarılmadan kışı geçirirler. Soğuk iklimli yerler için kışın muhafazalı camekanlara veya sera alınmak lazırngelir. En güzelleri: Oobea, şebetçi otu cinsinin Humulus çeşitleri, 5 - 6 metre kadar uzanan sünger veya lif ağacı denilen Lufalar, Arapların Lahlah dedikleri Dolikos çeşitleri , bilhassa geniş karneriyeleri örtrnek için kullanılır. Örnürlü bezalya çiçekği de oldukça sarılıcı ve makbul bir nevidir.çiçekgönder
sarılıcı çiçekler

Tabiatın güzel ve değişrnez hayat kanunlarını daha ziyade nebatların çiçek yaşama tarzları üzerinde görürüz. Ömrü bir sene süren nebatların büyüme, çiçekten me ve tohum verme hallerini tetkik edersek ölçü mevzuunun dışında k alan tabiat kudretinin sonsuz varlığı karşı sında hayran kalırız. İ klim ve muhit şartlarına oysailaşmak mecburiyeti de tabiatİn sarsılmayan kudret ö lçüsünün tesiri ile olur. Yaşayabibıek için aydınlığa, havaya rnühtaç olan sıcak iklim nebatlarının kesif, yüksek orma:rıların gölgeleri altında barınabilmeleri güçtür. Binlerce senelik uzun ömürlü yüksek büyüyen ağaçların köklerı arasından kendilerini baliye bilecek kadar gıda teminin38 deki müşkülatı gozonune alırsak yanyana bulunan n e batlar arasında da varlık ve yaşama mücadelesinin mevcudiyetini tahmin edebiliriz. İşte bu sebeplerledir ki, tabiat; nebltların bu gibi şartlar altında mahvolmamaları için bunlardan bir kısmının yanlarında bulunan diğer ağçlara sarılıp, güneş görebilmeleri i çin tırmanmalarına ve çürümüş nebat ve hayvan ü rnüslerin i n bulunabi leceği çukur ve delikler yanında arızi k ökler husule getirerek beslenebilrnelerine imkan vermiştir. B n kaideye i ntibak etmiş nebatlara sarılıcı veya tırmanıcı adı verilmiştir. Fakat yalnız sarılan veya sarılmadan yalnız tırmanan nebatlar da vardır. Sarılicı ve tırmanıcı n e b atların b u bassasından istifade ederek duvarları , tahtaperdeleri, balkonları, karneriyeleri, Pepgola ve damları çiçekler ve çiçeksiz n e hatlarla süslerneye üzeniyoru z. Japon sarrnaşığı p embe sarrnaşık ( Lythospermun ) , ( Morandia ) , portakal topacı (Mornordica), rn i n alobala, garip şekilde meyve veren beyaz çiçekli Trichosantes, Turnbergia gibi çiçekçi çiçekgönder.
güneş sevmeyen çiçekler

Güneneşi sevmeyen çiçeklerin hiç biri ikilli, kumlu, kireçli toprakları sevmezler. Bunların hepsi funda toprağı ile ümüs · 37 l ü toprak dediğimiz yaprak ve ağaçın çürümesinden huf'lule gelen toprağı severler. Bu gibi topraklar Asidli olduğundan nebatlara en iyi gelen bir topraktır. Bazıları yalnız funda toprağını, bazı!arı yaparak ve ağaç çürüğünü, bir kısmı da ince mil denilen tatlı suların taşıdığı, çay, ırmakl arın getirdiği çok küçük zerreli kurn i l e karışık yaprak ve ağaç çürüğünden hoşlanırlar. Bundan dolayıdır ki; bu gibi topraklara dikilrniyen veya ekilmiyen çiçek  fıdan ve tohumlar bü yümeyip bozulurlar. Yukarıda yazdığımız çiçeklerin hepsi için ve fidanlardan eğreti otları, fu.i erler, p almiye fidanları, kuşkon mazlar için kullanılacak toprak şu tarzda hazırlanmalıdır. lk i kısım kumsuz funda toprağını kalbur dan geçirip liflerini ayırdıktan sonra bir buçuk kısım kalborlan mış yaprak veya ağaç çürüğü ile karıştıtıkan sonra üzerineyarım kısım ince mil ilave ederek bir harç yap malıd ı r. Bu harca artık başka hiç bir nevi gübre konulrnarnalıdır. Bunlardan gayri olan gölgelik fidanlar için killi kumlu ve çürümüş koyun gübresile karışmış bir toprak kullanılır.çiçekgönder çiçekçi
GÖLGELİ ÇİÇEKLERİ ÇİMELERİ

Bahçe ve parkların gölgelik yerini çimenliyeı!ek çim tohumu vardır. Bu tohum gölge yerlerde yaşıyan n e batlardan yapı l m ı ş bir mahluttur. Fakat d iğer çimen tohumlarından daha pa halıdır. Bu ç i m enlere gölgelik Lawngras derler. Konvolaria çiçekği de gölgeli yerlerden hoşlanır. Güneşte bozulurlar. Gölgeli yerler için kenarlık yani bordür olarak şimşir veya ş i rn şir taflanı denilen Bodur kalan taflan dikilir. Çit gibi dikil ecek yüksek B o rdürler için yabani frenk üzümü veya Ligustrurn, hudanmak şartile gürgen, Çin leylağı, çiçek kurdbahar dikmelidir çiçekgönder çiçekçi
gölge sevmeyen çiçeler

Güneşten hoşlanmıyarak gölgede yaşarnayı tercih eden çiçek 3 6 fidanlar da vardır. Mesela; çam sınıfının bütün cins v e çeşitleri 4 - 5 yaşı na kadar gölgede yetiştirilir. Küçük yaşta gü neşten korkarlar. Güneşte bırakılan genç çarnlar mutlaka kururlar . Japon Aucuba , şimşirler , kocayemiş , Ootonaster, Ohamecerasus, defne, Hypericum, porsuk (İf), İrland ve orman sarmaşığı, Mahonia, Mersin ağacı (Ruscus), Spirea, gelin çiçeği Symphori u , kurt boğan (Troen), kar topu ( Viburnum) Santoliua, Veigelia ile salonların süslen mesinde kullanlan çiçeksiz nebatlardan fujerler, eğrelti otları çeşitleri gibi . Gölgeele yaşıyan bu fi danların suya i htiyaçları da azdir. Bunlar bahçenin hiç veya az güneş gören yerlerine büyük v e gölge yapan ağaçların altına dikililir. Yalnız çarnların H l tıııa çam cinslerio den başka hiç bir fidan veya çiçek dikmemelidir. Zira d ökülen çam yaprakları toprakta çürüdüğü zaman orada bulunacak nebatların köklerin ezarar verir, onları sol Jurup kurutabilir.çiçekgönder çiçekçi
güneş sevmeyen çiçekler

Güneş hiç sevilrnez olur mu? bunu her hangi bir bahçivana sorsanız, güneş olmıyan yerde ot bitmez derler. Halbuki çiçeklerin bir çokları güneşten hoşlanrnazlar. Güneşte bulundukça şekillerini, renklerini kaybederler. Yoprakları sararır. çiçekleri sörpülür. Mesela: Ortaneayı günaşli bir yere d ikerseniz yaprakları soluk yeşil, çiçekleri donuk olur. Fidanın bastalandığına hükmeder, b o l bol sularsınız. Bu defa da kökleri fazla rutubetten çürümeye başlar. Halbuki; Ortanca tropikal bir iklim nebatıdır. Kesif ormanların gölgesi altında 2 3 mdre yükselen bir fidan olur. B i r kökte 50-60 çiçek açar. Ortaneayı kölgeye dikerseniz parlak koyu yeşil yaprakları, gürbüz çiçeklerile zevkinizi okşar. Fazla olarak yazın haftada 2 - 3 defa sularnakla kanaatkarlığını gösterir. Haseki küpeleri, Katmerli küpeler, renkli yapraklarile göz alıcı Kolyoslar, Azalea, çiçekli ve yaprak begonyalar, sovanlı B egonyalar, salonları süsleır.ek için yetiştirilen suitani Kına çiçekleri, İberis ve Perillalar, Ürkide çiçekleri, Rodadendren çiçekleri Siklamen ( Buhururneryern ) , Gloksina, Helyotrop, Çin çuba çiçeği, mozayikler ( Alte.rnatera ), Jeneralyalar, Jerbera, M imülüs, salon fidanlarından Palınİyelerin hemen hepsi, kuşkonmaz ( Asparagüs) ler, Gü ve yi feneri (Phyaalis), Veronika gibi.
Ömürlü çiçekler

Yaz çiçeklerinin en iyileri ömürleri uzun olan ve senelerce yaşıyan cinslerdir. Bunlara ömürlü veya Vivas çiçeklerdenir. Hepsi de toprakta daimi kökler meydana getirirler ve Ömürlü çiçtkltrden Aster her sene bulundukları yerde kendi kendine çoğalarak toprağı süslerler. Vivas çiçek leri n çeşitleri çoktur. Bunların arasında öyleleri vardır ki, hiç bir itinaya, bakmıya ihtiyaç gös· termeden yetişirle r. Eks erisi tohum ve bir kısmı köklerile çoğalırlar. Tohumlarını, köklerini Avrupa müesseselarİnden getirtmelidir. Avrupa ve Amerikada ömürlü çiçeklerin yetiştirilmesi geniş bir merak l a artmıştır. Her bahçede yalnız bu çiçeklere yer verilmi Eenelik çiçekler bir tarafa bırakılmıştır. çiçekcilik ilm ini n çok ileri götürülmüş teçrübelerile her sene yeni yeni çeşitler çıkarılmaktadır. Ömrü bir mevsim 32 süren çiçeklerin b i r çoğunun örnürlü olan çeşitleri bile elde edilmiştir. Örnürlü çiçeklerin son ve ilkbaharlarda ekilen veya dikilen cinsleri vardır. Bunlar toprak hususunda zorluk göstermezler. Tohumlarını yastık, t ava, kasa, saksı gibi her türlü harçlı bir toprağı havi yerlerde ekmeli ve şaşırtmaları aynı harçlı toprağa dikilerek 5 · 10 santimetre kadar büyüdükten, kuvvetlendikten sonra, tarlaya, bahçaye dikmelidir. Yıldız T1·itoma Ömürlü ç-içekler Sovanlı çiçeklerden başka olan b u c inslerin en makbulieTi şunlardır: Haseki küpeleri ( Aquilejia), gümüş sepet (Arabia), Sonbahar yıldızı ( Aster), A rap çiçeği (Geum), Japon gülü (Bocconia), Çan çiçeği (Campanula), Peygamber çiçeği (Centaurea), Hezeran (Delphinium), Ciğerci sırığı (Dielytria), Yüksük çiçeği (Digitalis), Mavi dünya (Echinops), Portakal menekşesi (Epervier), Herdem taze (Erigeron), sarılıcı, kokulu bezelyanın Vivas çeşitleri, gayret çiçeği (Gayardia), Çoban sakalı (Ohelone), Bahar yıldızı tGypsophila), Heleni· um, Gün çiçeği (Heliantus), Heliopsis, Kaya çiçeği (Hemerocalis ) , Ateş fene ri ( Heuchera ) , Sarı kız ( Hypericum ) , 33 Bahçe j uliyeni ( Hesperis ) , !{ır margariti ( L e ucante m u m ) , Bahçe yoncası ( Lupiııus ) , Floksya, Çin şakayıkı ( Pi voin ), Potentilla, Çuha çiçeği (Primula), Pembe pire otu (Pyrethrum), Hatmi ( Altea ) , Rudebekia, uyuz çiçeği ( Scabiosa ), Altın başak ( Solidago ), tspi rea, S tatice, Ağaç yeni dünya (İberis), Kandılli minare ('I' ri torna), V eroni ca, k okul u menekşeler ( Viola ) , Ka3ımp atı ( C hrysantlıeme ), Kara n fil cinsleri gibi z e n g ı n ç q i ı l i ç ç e k lerden seçmel isiniz . M avi saliı mı Ömürlü çicklerden iris Vivas çiçek ler:n bir çoğu koparılarak vazoları süslemiye, 3 34 sepet, çelenk yapmaya elverişlidir. Aralarında 15 - 30 gün taze kalan cinsleri vardır, Altın ba şak, Herdem taze, Ateş feneri, gün çiçe ği, İspirea, Statice gibi . . Bazıları da 5- 1 0 gün kadar çiçeklerinin tazeligini korurlar. Fidanlarının boyl arı 30- 90 sant imetre k a d ardır. Aralarında bir metreden fazla yükselen c i n sleri vard ı r : Altın ba şak, Hatmi, Bahçe yoncası, Aster gibi .. Brzıları yaygın, bir kısmı b odur, aralarında Bahar yıld ı z ı gibi ince, nazik olanları da vardır. Hepsi de bol çiçek veri rler. Cinsler i ne göre Mayıstan Teşrinlere kadar çiçek a çar l ar. Son b aharda dikilenler Mayı stan, İlkbaharda ekilerı ler ğostostan itibare n çiçe k l e nmiye başlarl ar. Sonh a b arda ekilmiyenler İlk bah arda ve İ l kbaharda yetiştirilmiyen tohu mlar Son ba hard P- d a e k i l e b ilir. Ömürlü çiç• kle ri o h e psi k u rni n ve gübreli toprakları s c ve rler. Gerçi her ne v i toprakta kolaylıkla yetişirler, toprağa bir az i nce dere k u m u , biraz da koyun gübresi karıştırmak fidanltırıo kar de şlen mesi ni , bol çiçek vermesini temin eder. Kullan ılacak k u m deniz kumu olmamalıdır. Gübrenin m utlaka çürümüş olm ası lazımdır. Diğer gübreler de kullanılabilir. Fidanlar ar asında hiç olmazsa 40 - 50 santimetre bırakmalıdı r. Ö m ürlü çiçek ler arasın da bahçenin B ordür dediği miz k enarlıklarma d i k i l e c e k olan bodur cinsler vardır: Çuha çiçeği, Gümüş se pet, gayret çiçeği, Kaya çiçeği, Sarı k ız , Pire otu, kokulu m e nekşeler gibi Diğerlerinin yük selen cinslerden olması, bu nların tarhlarını, parterieri n arkalarm a doğru d i kilme sini icıı p ettirir. Ömürlü çiçeklerin h e m e n hepsi tohum verirler. Tohumlarını toplnyıp kese k a ğ ı t içinde sakla malıdır. Tohum verm i yenleri v e y a tohumları üzgara tabi olarak v e kemale gelme den u çarak k ay b olanları da vardır. Köklerinden ayrılmak suretile bunları urtır m ak mümkündür. Fakat umumiyetl e her fidan kolayca k ardeşlenere'k bir kök üzerinden 5 · 10 dal sürdüğü i çin bu süren dalların her birini ana kökün bir p arçası ile 35 b irlikte ayırıp ayrı ayrı fidanlar yetiştirilir. Altın. b a şak, Aster, Bahçe juliyeni, Floksiya, Çuha çiçeği, Kandilli minare, Kokulu menekşe, Kasım patı gibi Fidanları kökten ayırmak i çi n en müsait zaman B i rinci ve İ kincikanundur. Kışın karla örtülü olan bahçeler için yani yayla iklimi olan yerlerde bu işi ancak Mart ortalarında, Oenup i kl i m i olan yerlerde ise Teşrinlerde yapmalıdır.çiçekgönder çiçekçi
Bir kaç Söz İle Çiçek

İçinde çiçegı, ağacı, gölgesi, çimenliği olan her bahçe güzeldir. Fakat bu güzellik devamsızdır. Zaman ile, bilgisiz bakımla yavaş yavaş o güzellik kaybolur. Çiçekler boylanır, ağaçlar çatallaşır, dallar şekillerini değiştirir, Çimenler seyrekleşir, etrafı ot basar, fidanların birçokları intizamdan uzaklaşır. lstanbulun bütün köşklerinin, sayfiyelerinin ev bahçeleri hep bu intizamsız güzellikler içinde bunalmış birer manzara arzeder. Vaktile  Çiçek bahçe yapılan bu kıymetli yerler bugün güneşi esirgiyen birer orman, rütubet saçan birer çalılık, birer sivrisinek yatağı olmuştur. Buna sebep; plansız bahçe yapmak, bilgisiz kimselere iş gördürmektir. Biraz resim bilen, doğru, düz, çizgi çizen, beş on çiçeği ve üç beş ağacı tanıyan, herkes bahçe yapabileceğini zan eder. Fikrinde tasarladığı şekilleri arneleden başka bir şey olmıyan kimselere tatbik ettirir, işletir, belietir diktirir ve sulattırır. Artık bahçe yapılmıştır... Münevverlerimiz dahi ayni tarzda hareket ederler. Kendilerini bahçe mimarlığının inceliklerine vakıf zannederek esaslı bir plana ihtiyaç görmezler. Ya bahçevan geçinen kimselerin bilgisizliklerine kurban olurlar. Yahut kendi arzularını tatmin edici şekillerde b ahçe yaptırırlar. Çiçek yerlerine ağaç, ağaç yerlerine çİmen, Çimen yerlerine yol, yol bırakılacak kısırnlara da ağaç diktirirler. Kabul etmek lazımdır ki, her işin bir mütehassısı vardır ve o işi yerinde ve yardamında ancak mütehassıs yapabilir. İhtisasa kıyınet vermek usulünü benimsemcdikçe hiçbir iş iyi neticeler vermez. Bahçe mimarlığı öyle ince ve öyle ehemmiyetli bir iştir ki, ne. apartıman, n e han, ne de hamam yapmıya benzer. Bu İş zamanla eserını gösteren, zamanla güzelliğini artıran, zamanla kendin i b eğendiren bir iştir. M ühendis, mimar, avukat, doktor, tüccar, amir ve memur hatta ve hatta ziraatçi işi bile değildir. Bahçe mimarlığı bahçe mütehassıslığı demektir. Bunda dikilecek bütün nebatların ayrı ayrı hayati faaliyetlerini, boylarını, ömürlerini, yaşama ve muhite uyma kabiliyetlerini çİçeğİnİn, yaprağınin, dalının, gölgesinin yapacağı tesirler, renkler ara: aında imtizacı, k endi aralarında şekilce, vaziyetçe münasebet ve müvazeneyi, binaya verecekleri gölgeyi, m anzarayı, yaş, landıkça alacakları şekli, toprak nevilerine taham mül dereceJerini, rüzgar ve güneş, kar, gölge ve rütubet altında ne hale gireceklerini, dikilen ağaçların on sene sonraki vaziyet ve .neşvünemalarını birer birer bilmek, hesap etmek, tamamile bir ihtisas i ş idir. Bu meslekte tahsil görmemiş kimseler bu işi yapamazlar. Yapmak istemeleri aifedilmez bir kabahat ve hatta bir cürümdür. Çünkü hesapsız dikilen nice ağaçlar fazla· gölge vermelerinden güneşi kapadıklarından veya manzarayı bozduklarından dolayı kesilmiştir. Nice bağçelerin fazla ,gölgeden çiçeksiz kalmamaları için ağaçları sökülmüştür. Ağaca kıymak bir cürümdür. Bunun için her işi mütehassısına yaptırmalıdır. Bahçe yapmak kolay bir iş değildir. Muhtelif i klimlerde yaşamıya uysallaşmış çiçeklerin yaşama şartlarını bilmeyenler bahçe yapamazlar. İşte bundan dolayıdır ki, bahçe yapmaktan ziyade, onun iyi muhafaza edilmesine çalışmak lazımgelir. Herhangi Styl de bahçe veya park yapılırsa yapılsın, mutlak a Stylin icaplarına uymak, dikilecek çiçek ve fidanların hayat tarzlarını bilmek zaruridir. Aksi halde, sık sık görüldüğü gibi bin bir itina ve ma9rafla yapılan bahçe ve parklar bir iki sene içinde güzelliğini kaybeder, bozulur. Bunun sebebi; nebatların fen bakımından yapılışını, hangi nevi toprağa dikileceğioi, nasıl ve ne vakit sulanacağı, güneş veya gölgeden 5 hoşlanıp hoşlanmadığını, nerelere dikilmesi münasip olacağını bilmemektir. İtiraf etmeliyiz ki, memleketimizde tek bir tane bahçecilik tahsil etmiş diptomalı bahçevan yoktur. Mevcutlarm çoğu da ne nebat tanır ve ne isim bilirler. Bu bilgisizlik yüzünden her sene kıymetli ve milyonlarca nebat kuruyor. Ekimini bilmedikleri, tanımadıkları tohumları hep bilirim iddiaaile ekerler. Diktikleri fidanlar tutmazsa kababati hiç bir vakit üzerlerine almazlar, ektikleri tohum çıkınazsa derhal tohumun hayat olduğunu iddia ederle. İşte bunun içindir k i bizde bahçe ve çiçek işleri daima pahalıya m a l olur. Tabiatİn nebati güzelliklerinden zevkalanlar için bu gibi vaziyetlerle karşılaşmak cidden acıdır. Bahçecİlik gibi ziraatİn güzel ve en ince bir sanatinin şarlatanlığa hiç tahammülü yoktur. Çünkü foyası çabuk görülür. Çiçekler solar, kurur. Çiçek Fidanlar tutmaz, bozulur . • Bahçevan hiç bir vakit bunun mesuliyetini üzerine almaz. Mutlaka bir bahane ve sebep bularak i şin içinden çıkar. Bunun çaresi, bahçe meraklılarını çiçek ve fidan sevgisi kadar onları yetiştirmek ve bakmak usullerini öğrenmek için okuma sevgisine alıştırmaktır.
Bir kaç Söz İle Çiçek

İçinde çiçegı, ağacı, gölgesi, çimenliği olan her bahçe güzeldir. Fakat bu güzellik devamsızdır. Zaman ile, bilgisiz bakımla yavaş yavaş o güzellik kaybolur. Çiçekler boylanır, ağaçlar çatallaşır, dallar şekillerini değiştirir, Çimenler seyrekleşir, etrafı ot basar, fidanların birçokları intizamdan uzaklaşır. lstanbulun bütün köşklerinin, sayfiyelerinin ev bahçeleri hep bu intizamsız güzellikler içinde bunalmış birer manzara arzeder. Vaktile  Çiçek bahçe yapılan bu kıymetli yerler bugün güneşi esirgiyen birer orman, rütubet saçan birer çalılık, birer sivrisinek yatağı olmuştur. Buna sebep; plansız bahçe yapmak, bilgisiz kimselere iş gördürmektir. Biraz resim bilen, doğru, düz, çizgi çizen, beş on çiçeği ve üç beş ağacı tanıyan, herkes bahçe yapabileceğini zan eder. Fikrinde tasarladığı şekilleri arneleden başka bir şey olmıyan kimselere tatbik ettirir, işletir, belietir diktirir ve sulattırır. Artık bahçe yapılmıştır... Münevverlerimiz dahi ayni tarzda hareket ederler. Kendilerini bahçe mimarlığının inceliklerine vakıf zannederek esaslı bir plana ihtiyaç görmezler. Ya bahçevan geçinen kimselerin bilgisizliklerine kurban olurlar. Yahut kendi arzularını tatmin edici şekillerde b ahçe yaptırırlar. Çiçek yerlerine ağaç, ağaç yerlerine çİmen, Çimen yerlerine yol, yol bırakılacak kısırnlara da ağaç diktirirler. Kabul etmek lazımdır ki, her işin bir mütehassısı vardır ve o işi yerinde ve yardamında ancak mütehassıs yapabilir. İhtisasa kıyınet vermek usulünü benimsemcdikçe hiçbir iş iyi neticeler vermez. Bahçe mimarlığı öyle ince ve öyle ehemmiyetli bir iştir ki, ne. apartıman, n e han, ne de hamam yapmıya benzer. Bu İş zamanla eserını gösteren, zamanla güzelliğini artıran, zamanla kendin i b eğendiren bir iştir. M ühendis, mimar, avukat, doktor, tüccar, amir ve memur hatta ve hatta ziraatçi işi bile değildir. Bahçe mimarlığı bahçe mütehassıslığı demektir. Bunda dikilecek bütün nebatların ayrı ayrı hayati faaliyetlerini, boylarını, ömürlerini, yaşama ve muhite uyma kabiliyetlerini çİçeğİnİn, yaprağınin, dalının, gölgesinin yapacağı tesirler, renkler ara: aında imtizacı, k endi aralarında şekilce, vaziyetçe münasebet ve müvazeneyi, binaya verecekleri gölgeyi, m anzarayı, yaş, landıkça alacakları şekli, toprak nevilerine taham mül dereceJerini, rüzgar ve güneş, kar, gölge ve rütubet altında ne hale gireceklerini, dikilen ağaçların on sene sonraki vaziyet ve .neşvünemalarını birer birer bilmek, hesap etmek, tamamile bir ihtisas i ş idir. Bu meslekte tahsil görmemiş kimseler bu işi yapamazlar. Yapmak istemeleri aifedilmez bir kabahat ve hatta bir cürümdür. Çünkü hesapsız dikilen nice ağaçlar fazla· gölge vermelerinden güneşi kapadıklarından veya manzarayı bozduklarından dolayı kesilmiştir. Nice bağçelerin fazla ,gölgeden çiçeksiz kalmamaları için ağaçları sökülmüştür. Ağaca kıymak bir cürümdür. Bunun için her işi mütehassısına yaptırmalıdır. Bahçe yapmak kolay bir iş değildir. Muhtelif i klimlerde yaşamıya uysallaşmış çiçeklerin yaşama şartlarını bilmeyenler bahçe yapamazlar. İşte bundan dolayıdır ki, bahçe yapmaktan ziyade, onun iyi muhafaza edilmesine çalışmak lazımgelir. Herhangi Styl de bahçe veya park yapılırsa yapılsın, mutlak a Stylin icaplarına uymak, dikilecek çiçek ve fidanların hayat tarzlarını bilmek zaruridir. Aksi halde, sık sık görüldüğü gibi bin bir itina ve ma9rafla yapılan bahçe ve parklar bir iki sene içinde güzelliğini kaybeder, bozulur. Bunun sebebi; nebatların fen bakımından yapılışını, hangi nevi toprağa dikileceğioi, nasıl ve ne vakit sulanacağı, güneş veya gölgeden 5 hoşlanıp hoşlanmadığını, nerelere dikilmesi münasip olacağını bilmemektir. İtiraf etmeliyiz ki, memleketimizde tek bir tane bahçecilik tahsil etmiş diptomalı bahçevan yoktur. Mevcutlarm çoğu da ne nebat tanır ve ne isim bilirler. Bu bilgisizlik yüzünden her sene kıymetli ve milyonlarca nebat kuruyor. Ekimini bilmedikleri, tanımadıkları tohumları hep bilirim iddiaaile ekerler. Diktikleri fidanlar tutmazsa kababati hiç bir vakit üzerlerine almazlar, ektikleri tohum çıkınazsa derhal tohumun hayat olduğunu iddia ederle. İşte bunun içindir k i bizde bahçe ve çiçek işleri daima pahalıya m a l olur. Tabiatİn nebati güzelliklerinden zevkalanlar için bu gibi vaziyetlerle karşılaşmak cidden acıdır. Bahçecİlik gibi ziraatİn güzel ve en ince bir sanatinin şarlatanlığa hiç tahammülü yoktur. Çünkü foyası çabuk görülür. Çiçekler solar, kurur. Çiçek Fidanlar tutmaz, bozulur . • Bahçevan hiç bir vakit bunun mesuliyetini üzerine almaz. Mutlaka bir bahane ve sebep bularak i şin içinden çıkar. Bunun çaresi, bahçe meraklılarını çiçek ve fidan sevgisi kadar onları yetiştirmek ve bakmak usullerini öğrenmek için okuma sevgisine alıştırmaktır.
Çiçek Düzenleme

Devamlı sürtünme yaprakları kahverengileştirir. Çiçek düzenlenirken daima uzun olanlar arkaya ve kısa olanlar ön tarafa konulmalıdır ve yaprak şekli ile renk kontrası iyi ayarlan-malıdır. Aynı zamafıda şekli, rengi ve biçimi de önemlidir.  Hava soğuk ve fırtınalı olmadığı sürece arasıra bitkilerinizin bahçede nefes almasını sağ-layın. Bir ya? yağmurundan bitkilerin zevk almasına izin verin. Bunun bitkileriniz için ne kadar iyi olacağını hemen farkedebilir- siniz. Sulama: Eğer birisi ayakla¬rınıza bir kova soğuk su boşalt- saydı, bundan hoşlanmazdınız, öyleyse bitkiniz neden hoşlansın? Bitkiler ılık suyu tercih eder. Kaktüsler ve Etli Yapraklılar: Bol güneş ışığı alabilirler. Tek ayrıcalıkları, diğer ev bitkilerinin korunmasında olduğu gibi direkt güneş ışığından korunması gereken yapraklı varyetelerdir. Tüm kaktüsler zaman zaman suya ihtiyaç gösterirler. Kışın bunları serin ve kuru bir yere koymak gerekmektedir. Sulama Kapları: Bunlar her şekil ve büyüklükte olabilir. Buna karşın bazı kişiler halâ eski çaydanlıklarını kullanmayı tercih ederler. Birçok kereler gidip gelmeden kaçınmak için kendinize birkaç litre su alabilen bir su kabı edinin. Sardunya Çelikleri: En iyi Ağustosta alınırlar. Fakat bunlar çok kolay büyüyen bitkiler oldukları için büyüme mevsiminin herhangi bir zamanında dikilebilir ve genellikle de başarılı sonuçlar alınabilir. Çiçek Saksıları: Bütün şe kil ve büyüklüklerde mevcuttur. Bunlardan en hoşa gideni seçilir fakat çok fazla renkli olanlardan kaçınılmalıdır. Bu gibi saksılar bitkinin kendi güzelliğini azaltabilirler. Sepet İçindeki Bitkiler: Tamamen su geçirmez kalın plastik kutulara dizildiği sürece güzeldir. Sepetteki bitkilerin etkileri, özellikle bitkileri kendi saksılarında bırakıp sepetler gruplar halinde değişik yüksekliklerde, örneğin duvara asılırsa, çok de¬koratif olabilirler. Kirli Saksılar: Saksılar boşaltıldığı zaman daima iyice te- mizlenmelidir. Saksı ister plastik ister toprak sası olsun daima içinde soda tuzu bulunan sıcak su ile fırçalanmalı vc durulanmalıdır. Kirli saksılar bitki hastalık bakterilerinin uygun gelişme yerleridir.  Prımulalar: Deri kaşıntıla¬rının tekrarlanmasıa neden olurlar ve bazı kişiler bunlara allerji duyarlar. Her ne kadar diğer varyetelerde daha az oranda buna neden olurlarsa da bu durum özellikle “Primula Obcorııca” için doğrudur. Isıtma: Yapıldığında hava nemi ciddi olarak düşer. Bu insan üzerinde başağrısına ve göz-lerde iğnelenme hissine neden olur ve emin olabilirsiniz ki havanın kurumasından bitkiler de zarar görecektir. Bu durumda su püskürterek ve buharlaşma için su temin ederek bitkilere yardımcı olunmalıdır. Eğer bitkinizi sıcaklıkları farklı bir odadan diğerine aktarmak zorundaysanız, bitkinin yeni yerine alışmasını sağlamak için bu işlem tedrici olarak yapılmalıdır. Daha önce de söylediğimiz gibi bitkinin ani sıcaklık değiştirmesi büyük zararlara neden olabilir. Evinize yeni bir bitki getirdiğinizde bunu yine aklınızda bulundurmalısınız. Bitkiyi serin bir yerden doğrudan doğruya çok ılık bir oturma odasına getirmemek daha iyidir. Bonsai, bodur ağacın Japonca ismidir. Her ne kadar bunlar bahçe ağacı olarak kabul edilmiş iseler de evde de güzel bir görüntü verirler. Işık, ılık yer ve yeterli suya ihtiyaç duyarlar. Su Adaları: Bitkilerin büyük bir çoğunluğu nemli bulundurulmaya ihtiyaç duyduklarından, Çiçek severler, sulama ve spreyleme konusunda çok titizdirler. Ve bunda da oldukça hak-lıdırlar. Eğer saksının alt taraından suyun buharlaşmaması için iyi bir sistem uygulanabilirse bu çoğu saksılar için uygun olur. Yapraklarda Kireç Lekeleri: Buna çok miktarda kireçli su püskürtülmesi neden olur. Bunlar göze hoş görünmezler ancak çaresi basittir. Bunlar piyasada sprey ya da tüp şeklinde bulunan yaprak parlatıcıların¬dan biri ile spreylenir. Ya da yap raklar silinir. ÖNERİLER Çakıl Üzerinde Çiçek Soğanı: Burada Eylül sonu Ekim başında çakıl yatağa dikebileceğiniz bir narcissus çeşidi olan “Paperwhite” söz konusudur. Cam kaseye bir kat çakıl konur ve tam soğanın’ alt düzeyine kadar su ilave edilir. Paperwhite soğanları karanlıkta tutulmaya ihtiyaç göstermezler ve çok ılık yerlerde tutulmalıdır. Birkaç hafta içersinde soğanlar çiçeklenecektir. Eğer çiçekler kuruma belirtisi gösteriyorsa çok sıcak bir yerde duruyorlar demektir. Ada olarak adlandırılan sistem ile yapılabilir. Bir tabağı ya da çay tabağını ters çevirip sığ bir leğen içine yerleştirin. Saksı ters olarak yerleştirilen tabağın üzerine konur ve leğene saksının alt seviyesine gelinceye kadar su dolduru¬lur. Leğendeki su bitkinin etrafında buharlaşacaktır. Gerektiğinde su ilâve etmek akıldan çıkarılmamalıdır. AÇELYALAR bol miktarda suya gerek duyarlar. En azından haftada bükere bir kap ılık su tam toprak seviyesi üstüne kadar verilir. SIKLAMEN’de tomurcuklanan çiçek soğa¬nının tepe kısmını ıslatmamak kaydı ile, aynı işleme tabi tutulur. Her iki bitki de gece için uygun bir serinliği severler.Çiçekgönder
Çiçek Saksı Değişimi

Bazı temel kurallara dikkat edildiği sürece saksı değiştirmek zor değildir. Saksının dibine birkaç taş koyarak bu işe başlanır. Saksı ve taşlar saksının tam olarak su doyum noktasına gelmesi için, en az 24 saat su içinde bekletilir. Saksı plastik ise tabii kural edinilmelidir, yani plastik saksıda büyüyen Çiçek gene plastik bir saksıya aktarılmalıdır. Saksı hazır olduğunda Çiçek eski saksılardan alınır. Çok dikkatli olunmalı ve bu işi yaparken sert ve sabırsız olmamalıdır. Bir elin parmakları kök kısmını örten toprağa yayılır, diğer elle saksı kaldırılır ve altı üste çevrilir. Şimdi saksının arka kısmının sert yüzeyine vurulursa kökler genellikle serbest kalacaktır. Fakat eğer serbest kalmazsa bunlar çekilmez, aksi halde bu bitkiye ciddi olarak zarar verebilir. Kökler serbest kalmıyorsa en iyisi saksıyı kırmaktır. Kırık parçalar daima bitki kutularının altına dizilmekte kullanılır. Çiçek eski saksısından çıkarıldığında eski toprağı mümkün olduğu kadar dökülmesi için hafifçe kökler sallanır ve bitki yeni saksısına yerleş-tirilir. Bitkinin etrafı yeni toprak ile doldurulur. Eğer bitki daha geniş bir saksıya gereksinim duyuyorsa bir ya da iki numara bü Bu Çiçek saksı değiştirmeye muhtaçtır. Kökler dipteki delikten dışarı büyümektedir. Bir elin parmakları tacın kök kosmına yayılır; Çiçek hafifçe çıkarılır, çekilmez. İlk önce saksı tamamen temizlenir; alttaki deliğin üzerine kırık saksı parçaları ve saksının içine 3 cm kadar saksıtoprağı konulur. Köklerin eski toprağı silkelenir, bitki yeni saksısına konulur ve saksı taze saksı toprağı ile doldurulur.Çiçekgönder
yüğünün seçilmesi yeterli olacaktır.çiçek yeni saksıya yerleştirildiğinde toprağı her taraftan hafifçe bastırılır ve saksının her tarafına parmakla sulama oluğu açılır. Saksı üst kenarından 1 ya da 2 cm aşağıda kalacak miktarda doldurulur. Saksı toprağı birçok bahçe merkezlerinden ya da dükkanlardan alınabileceği gibi, 2 kısım çiftlik gübresine 1 kısım kumlu toprak karıştırılarak da yapılabilir. Torf, suni gübre ve izelementler kullanarak diğer bir karışım yapılabilir. Bazı bitkiler bol miktarda yosun isterler ki orkideler için bu zorunludur. Mamanda, Aloe ve Oleander gibi diğer bitkiler biraz tınla toprak ya da killi toprağa ihtiyaç duyarlar. Saksısı yeni değiştirilmiş çiçek doğrudan güneş ışığı almayan aydınlık ve ılık bir yere yerleştirilir. Bunlar kendilerine gelmeleri için biraz zamana ihtiyaç duyarlar.çiçekçi çiçekgönder
Budama Nasıl Yapılır Çiçek

Oturma odasındaki çiçekkendilerinin doğal ortamda karşılaştıkları koşullardan çok farklı olan koşullara tahammül etmek zorundadırlar. Onlar soba ya da kaloriferden gelen yapay ısıya rağmen büyürler. Aynı zamanda hava kirliliğine de tahammül etmek zorundadırlar. Hiç kimse evde bitkilerin sigara içmenize aldırış edip etmediklerini sormaz- Onlar hava ceryanına ve kapı açıldığı zaman hızlı sıcaklık değişikliklerine karşı koymak zorundadırlar. Tüm bunlara karşı onlar, bu doğal olmayan koşullar altında birçok yıl yaşamlarını sürdürürler ve doğal evrelerini devam ettirirler. Salon bitkilerinin çoğu kış boyunca büyümelerini durdururlar. Dinlenme devresi, bahçedeki bitkilerde olduğu gibi Şubat ayında sona erer ve yeni Hfr büyüme mevsimi için uyanırlar. Saksıya alınırken ve saksı değiştirilirken bu doğal evrenin akılda tutulması önemlidir. Onları Şubat’ın sonlarına doğru temizlemek en iyidir. Ölü yaprak ve kollar ayrılmalı ve yabani şekilde büyümüş bitkiler eski şekillerine göre budanmalıdır. Budarken bahçecilerin kuralları izlenir ve çiçek çiçeklendikten sonra budanır. Budama yerine bazen az miktarda yaprak ve çiçekleri koparılır.çiçekgönder çiçekçi
Çelik Alma Çiçek

Sevilen bir saksı çiçeğinden neden bir tane daha üretilmesin? Bu da emeğe değer ve eğer başarılıysa kişiye büyük bir tatmin duygusu verir. Çelikleri alma, yeni ve sağlıklı bitkilerin gelişimini gözlemleme saksı bitkisi yetiştirmenin en güzel yönüdür. Dikilen minicik bir çelikten or jinali kadar güzel çiçek bir örneğinin tam olgunluğa doğru geliştiği izlenebilir? Seralarda çiçek çelik alma yöntemiyle yapılan çoğaltma artık bir bilim dalı haline gelmiştir ve uzmanların deneyimi ile sağlanan bilgiler sayesinde bu işlem daha kolay bir hale gelmiştir. Çelik almak için en iyi zaman nedir? Bitkiler kendi doğal ortamlarında kış sonunda öz ve sürgün verirler böylece bitkilerin büyük bir çoğunluğunda en iyi çelik alma zamanı kışı izleyen ilkbahardır. Kıştan sonra bitkileri yenilerken budanan parçalardan Şubatın ikinci yarısı boyunca çelik alınarak küçük bir fidanlık yapılabilir.  çiçek Çelik nasıl elde edilir? Her- şeyden önce çok keskin bir bıçağa ihtiyaç duyulur. Bitkiler yaşayan organizmalardır ve enfeksiyona hassastır. Mümkün olduğu kadar temiz ve düzgün bir yara yaparak bu risk azaltılır. Çeliklerin büyük bir çoğunluğu budanmış kısımlardan elde edilir. Alınan çelik 6-10 cm. boyunda olmalıdır ve boğumun hemen altından kesilmelidir. Boğum, gözlerin ve sürgünlerin geliştiği gövdenin kalınlaşmış kısmıdır. İkinci olarak çeliğin alt kısmı 1 cm. derinliğe kadar suya daldırılır,çiçekgönder çiçekçi
Çiçek Budama

Bazı bitkiler saksılarının kapasitesinden fazla büyümüş ve saksılardaki toprak besinsiz kalmış ise daha geniş bir saksıya ihtiyaç gösterebilir. İlkbahar gelmeden bakım işleri bitirilmelidir. çiçek Ne olursa olsun budama unutulmamalıdır. Bazı bitkileri çok uzun olarak, diğerleri, tersine çalışarak büyürler. Dikkatli bir budama onlara doğal şekillerini geri verir. Aynı zamanda, tırmanıcı’ çiçek fazla olan sürgünler de ayıklanmalıdır. Budama dikkatli bir düşünmeyi gerektirir. Bu konuda acele edilmemelidir. Her bir dal parmaklar arasına alınır, iyice incelenir ve ne kadar budamayı gerektirdiğine karar verilir. Tüm dallar aynı uzunlukta budanma- malıdır, fakat bitkilerin doğal şeklini koruduğundan emin olunmalıdır. Çok fazla büyüyenleri budamaktan çekinmemelidir. Bir yanda ya da diğer yanda birkaç santimetre, çok fazla farklılık yapmayacaktır ve bazen oldukça köklü bir budama zorunludur. Parçaları tek tek yan sürgünün ya da boğumun üzerinden budanır. Bu budama artıkları aynı zamanda çelik almada da kullanılabilir. Doğru olarak yapıldığı sürece budamanın çiçek hiçbir zarar getirmeyeceği genel kuraldır. Aksine, gerçekte budama devam eden büyümeye daha iyi gelişme şansı verir. Keskin bir budama makası ya da budama aletleri kullanılması gerektiği akıldan çıkarılmamalıdır. Budama yaralanmaya neden olur ve eğer keskin aletler kullanılırsa bu yaralar çabuk iyileşir.çiçekçi çiçekgönder
Çiçekten Çiçek Çelik Alma

Afrika menekşesi, Pepero mia ve Rex begonia yaprak çeliği ile çoğaltılabilen bitkilerdir. Bu iki yöntemle yapılabilir: 1. Ana çiçek alınan yaprağı sapı ile kompost dolu bir saksıya dikmek. 2. Yaprağı küçük kareler halinde keserek kumlu ve torflu Çiçek üzerine yerleştirmek çeliğin fazla suyunu atmak için iyice sallanır ve birçok bahçecilik merkezi ya da çiçek dükkanında toz halinde bulunabilen köklendirme hormonu içine daldırılır. Bu başarıyı önemli ölçüde artırır. Çelik artık dikime hazırdır. Saksı kompostu ince bir çubukla hafifçe delinir ve çelik deliğe dikkatlice yerleştirilir. 2 cm. derinlik yeterlidir. Yaklaşık 5 çelik için yeterli büyüklükte bir saksı kullanılır. Her çeliğin bir alana ihtiyacı olduğu hatırlanmalıdır. Çelik çiçek kenarından birkaç cm. içeriye dikilir. Köklendiği görülür görülmez çelikler hafifçe kendi özel saksılarına şaşırtılır. Belirli bitkilerin çelikleri Pelargonium, tüm kaktüsler, etli yapraklı bitkiler çürümeyi önlemek için dikimden bir kaç saat önce kurumaya bırakılmalıdır. Etli bitkilerde çalışırken çelikleri genellikle Mayıs ayından sonra almak en iyisidir. Çelikler düzenli olarak saksılarına dikildikten sonra biraz su verilir, çeliklere değmemesine dikkat edilerek üzerinden şeffaf bir torba geçirilir. Bu içeriye yeterli ışık verecek şekilde çelikleri hava cereyanı ve diğer tehlikelerden koruyacaktır. Saksı direkt güneş ışığı almayan ılık, aydınlık bir yere konulmalı ve başka bir- şey yapmadan orada bırakılmalıdır. Üç ya da dört hafta sonra yapılan işin başarılı olup olmadığını kontrol etmek ve ihtiyacı varsa su vermek için saksı kontrol edilir. Yeterli uzunlukta kök geliştiğinde bitkiler kendi özel saksılarına dikilebilir. Bu yöntem ile iyi gelişen bitkiler arasında şunlar sayılabilir; Aphelandra belirli begonia çeşitleri (Coralli na, Maculata, Semperflorens) Cyperus, Fucbsia, Impatıens, Passiflorave Pile a Cadierci. Diğer bitki çelikleri su dolu saksıya konulur ya da saplı yaprağı saksı kompostu ya da torflu toprağa yerleştirerek çoğaltılabilir. Bu durumda bitki yaprağın dibinden gelişir ve bu yöntem Peperomia, Saint Paulia (Afrika menekşesi) yeSiningia gibi bitkilerde iyi sonuç verir. Kaktüs ve etli yapraklı bitkilerden çelik alırken dal ana gövdeye yakın yerden kesilir. Çelik dikimden önce 24 saat kurumaya bırakılmalıdır. Eğer çiçek sütlü öze sahipse çeliğin açık ucu kesildikten sonra mangal kömürü tozuna batırılmalıdır. Daima keskin bıçak kullanmak unutulmamalıdır. Geraniumlan (Pélargonium’lar) çelikten üretmek kolaydır ve Chlorophytum (sağda) gibi çiçek kollarmdan üretmekte onun kadar kolaydır. Diğer çoğaltım yöntemleri ilerki sayfada gösterilmiştir. Tohum ekme, tepe sürgünü çelikleri ve gövde ve yaprak çelikleri, sevgi ve sabırla şaşırtıcı derecede güzel sonuçlar verir.çiçekçi çiçekgönder
ÇİÇEKTE KARŞILAŞILABİLECEK SORUNLAR

Eğer yapraklar rengini kaybediyorsa; buna parazitler, özellikle tripsler neden olur. Çare: çiçektamamen yıkanır ve Pyrethrum bileşiği ile muamele edilir. Eğer yapraklar pek kötü görünüyorsa ve şeklini kaybediyorsa; Afit (yaprak biti) kontrolünü yapınız. Bunlar yapraktan özsu emerler ve böylece yapraklar besinsiz kalır. Çare: Yapraklar güzelce yıkanır ve sabun alkol karışımı kullanılır. (Bak. Sayfa 96) Yapışkan yapraklar; çiçek zararlılarının bir diğer belirtisi olabilir. Çareler yukardaki gibidir. Yapraklarda beyaz toz; (Bu mildiyö (külleme) varlığını işaret eder. Tedavi etmek zordur. İlaç bayilerinde bulunan özel ilaçlar ve kükürt püskürtülmesi bazen yardımcı olur. Mealybugs; Bunlar larva olup, kendilerini kötü görünüşlü yumuşak peltemsi bir mumla örterler. Bitki yoğun püskürtme ile yıkanır ve pyrethrum eriyiği püskürtülür. İnce, zayıf yaprak şekilleri; Bu genellikle bitkilerin kışın, yüksek sıcaklıkta ve çok karanlık yerde durmaları sonucudur. Çare: Erken ilkbaharda yan dallar ya da sürgünler budanır ve aynı zamanda bitki daha aydınlık bir yere taşınır ve sıcaklık kontrol edilir. Örümcek ağı; Yaprağın altında ufacık örümcek ağı çiçek aşırı kuru olduğunu gösterir. Çare: Hava nemini artırmak ve pyrethrum bileşiği ile muamele etmektir. Eğer yapraklar gevşek olarak asılmış ise; Bunun iki ana sebebi vardır. Ya çok az su, ya da köklerin çürümesine neden olan çok fazla su. Çare: Nedeni araştırılır ve buna göre çözümlenir. Eğer yapraklar kendi rengini kaybediyorsa; Bitki yeterli ışık almıyor demektir. Yapraklar sarıya dönüyorsa; Bu beslenme eksikliği belirtisidir. Bitkiye daha fazla besin maddesi verilmelidir. Yapraklar üzerinde kahverengi lekeler bulunursa: Odanın havası aşırı kuru demektir, bununla birlikte hava ceryanı ve çok parlak güneş ışığı da bu belirtiye neden olabilir. Sağlıklı yapraklar düşüyorsa; Bitkiye çok fazla soğuk su veriliyor hava ceryanlı ya da sıcaklığı aşırı derecede fazla değişen bir yerde duruyor olabilir. Oda aynı zamanda çok kuru da olibilir. Parazitleri patent spreylerle defetmek oldukça basittir. Fakat ilaçların tehlikeli olabileceği hatırlanmalıdır. (Bak. Sayfa 96-97) Nedeninin hangisi olduğu araştırılır ve buna uygun olarak çare aranır. Çiçekler düşüyorsa: Görünür bir neden olmaksızın ço- kani sıcaklık değişikliğinin belirtisidir. Aynı zamanda saksı hareket ettirilmiş ya döndürülmüş olabilir. Bitki çiçekli iken hareket ettirilmemelidir ya da dön- dürülmemelidir. Yaprak uçlarında kahverengileşme oluyorsa; Bu hava cereyanından olabilir. Yaprağın sürekli olarak silinmesi ya da saksının çok küçük olması buna sebep olabilir. Saksı değiştirmek düşünüldüğünde çok kolaydır. (Bak. Sayfa 86) Kök tacı çürükse; Bitki aşırı derecede sulanıyor demektir. Su aynı zamanda çok soğuk olabilir. Maalesef bunun için duadan başka çok az çare vardır. Diğer taraftan bitki kuruyorsa; Bitki derin bir kova ılık suya batırılır ve hiç hava kabarcığı çıkmayıncaya kadar kök boğazı su içersinde tutulur veçiçek bir daha ihmal edilmemelidir. Dokunduğunuzda çiçek üzerinde küçük beyaz sinekler uçuşuyorsa; Sabun ve alkol solüsyonu püskürtülür ve her iki-üç günde bir tekrarlanır. Bu beyaz sineklerden kurtulmak çok zordur, fakat püskürtme ile çiçek üzerine yumurtaların yayılması engellenir.çiçekgöder çiçekçi
Zararlar İçin Evdeki Çiçek Çareleri

Bazı eski usul çareler salon çiçek zararlılardan korumada daha doğal ve oldukçIsırgan otu kompostu; Kokusu çok iyi değildir, fakat yaprakları beslemek ve zararlılara karşı yüksek etkili mücadelede saf ve doğal bir üründür. Isırgan otu kompostu püskürtme; Bu bitkiler için mükemmeldir, bir miktar ısırgan otu yaprağı ve sapı toplanır ve bir kova su içersinde fermente olmaya bırakılır. Birkaç gün sonra suyu süzülür ve içine püskürtme eriyiği formuna gelinceye kadar az miktarda sabun ilave edilir. Sabun ve Alkol; Bu çare bitki zararlılarına ve bahçe bitkileri düşmanlarına eskiden beri kullanılan iyi bir yöntemdir. 24 gr. sabun içeren 1 litre suda lOcc. alkol karıştırılır. Eriyik çiçek püskürtülür, bu sürekli tekrarlanır, karışım bitkiye zarar vermez. Pyrethrum; Bu afit (yaprak biti) ve thripslere karşı mücadelede organik bir bileşiktir. Bu madde belirli krizantem çeşitlerinin baş kısımlarından yapılan ve çeşitli ticari isimler altında da bulunabilir. Tavsiye olunur. Derris Tozu; (Eriyik ve sprey formları da vardır). Bazen Rotenon olarakta isimlendirilir. Aynı zamanda kullanılırken çok tedbirli olunmalıdır. Eski usul çarelerin çoğu tehlikesiz ve doğaldır. Fakat kimyasal haşere ilaçlarının zararsızlıktan uzak oldukları daima hatırlanmalıdır. Daha önce açıklandığı gibi her bitki, her köşede ya da çiçek için sizin seçtiğiniz bir yerde aynı seviyede çiçekgönder çiçekçi
ZARARLILAR,İÇİN,EVDEKİ,ÇİÇEK,ÇARELER,

Aşağıda resimlenen Saint paulia (Afrika menekşesi), çok fazla miktarda direkt  Çiçek güneş ışığı aldığında sarı yaprak geliştiren bir Çiçek  örneğidir. Eğer hava cer-yanı olan bir yere konulursa hemen yapraklarda çirkin lekeler görülür. Eğer saplar gevşek gelişirse bu çok fazla sulamanın işaretidir.
BİTKİLERİN,ÇİÇEK,IŞIK,VE,ISI,İSTEKLERİNE,GÖRE,SINIFLANDIRILMASI,

Bu tablolar hangi bitkinin  Çiçek nereye konması gerektiği hususunda çok yardımcı olurlar. Mesela, doğuya bakan bir pencere kenarınız varsa ve oda sıcaklığı da ılıman ise 5 numaralı “yarı gölge ılıman ısı” tablosuna bakın. Burada birçok bitkiye seçme imkânını bulursunuz. Tabii, bitkilerin isimleri altındaki açıklamaya bakıp ısı, nem, dinlenme dönemi gibi özel isteklerini de dikkate almak gerekir. Birden fazla tabloda ismi olanlar kendilerini her tablodaki şarta kolayca uydurabilen bitkilerdir. 1. Tam güneş ve yüksek ısı: Aşağıdaki bitkiler güneye bakan ve perde konmamış pencere kenarında yetişebilirler. Minimum yaz sıcaklığı 16-20 C° olmaktadır. Bu demektir ki bu bitkilerin hiç birisi ılıman bir iklimde dışar- da yaşayamaz. Ananas Caphalocareus Careus Ceropegia Coleus Echinocactus Epidendrum radicans Espostoa Ferocactus Gloriosa Haworthia (some species) Hippeastrum Kalanchoe blossfeldiana Lithops Musa Opuntia Pachystachys Parodia Persea Plectranthus fruticosus Rebutia Sansevieria Senecio (some species) Stapelia 2. Tam güneş ve orta ısı: Bu bitkiler perdesiz ve güneye bakan bir pencere kenarında yetişebilirler. Yazın asgari sıcaklık 10-16 C° olmalıdır. Bu bitkiler ÇİÇEK yukarıdaki ısılar hiçbir şekilde aşağı düşmediği takdirde dı- şarda yetişebilirler. Aeonium Agapanthus Agave Aporocactus Bougainvillea Callistemon Capsicum Catharanthus Citrus Conophytum Cordyline Cotyledon Crassula Cuphea Datura Echeveria Euphorbia (Bazı türler çiçekçi) Faucaria Gasteria Haemanthus Hibiscus Hymenocallis Hypocyrta İmpatiens İresine Jasminum Kalanchoe daigremontiana Kalanchoe tomentosa Kalanchoe tubiflore Lampranthus Mikanis Neoporteris Nerium Olea Opuntia Oreopanax Oxalis Pelargonium Phoenix dactylifera Sedum Setcreassea Thunbergia Vallota Washingtonla Yucca Zantedestchia 3. Tam güneş ve az ısı: Bu bitkiler için yazın ideal yer dışarsıdır. Bol güneş görsün. Asgari ısı 3-10° olmalıdır. Gece donları başlamadan içeri alın. Acacia Aloe Eugenia Euonymus Hebe Larus Lobivia Mammillaria Passiflora caerulea Phoenix canareiensis Pittosporum Podocarpus Solanum Valtheimia 4. Hafif gölge ve yüksek ısı: Bu bitkiler, bol ışıklı fakat direkt güneş almayan yerlerde yetiştirilmelidir. Bilhasas güneş 11. 00-18.00 saatleri arasında üzerine gelmemelidir. Doğu ve batıya bakan pencere idealdir. Güneye bakan pencere gölgelenmen veya perde çekilmelidir. Asgari sıcaklık istekleri 16-20 C° olup, bu bitkiler çok sıcak tropik memleketler hariç dı- şarda yetiştirilemezler. Acalypha Achimenes Aechmea Aeshynanthus Aglaonema Allamanda Alocasia Anthurium Aphelandra Astrophytum Bégonia Billbergia Calladium Calanthe Calathea Chlorophytum Cissus discolor Clerodendrum Cocos Codiaeum Codonanthe Coffea Coleus Columnea Crossandra Cryptanthus Ctenanthe Dieffenbachia Dipladenia Dipteracanthus Dracaena Episcia Exacum Ficus (Pekçok türü) Fittonia Gardénia Guzmanla Gynura Haworthia (tanınmış türleri) Hedera canariensis Hoya bella Hypoestes Sacobinia carnea Kohleria  Maranta Medinilla Microcoelum Nonstera Neoregelia Nepenthes Notocactus Pandanus Pedilanthus Pellionia Peperomia Perilepta Philodendron Phlebodium Phoenix roebelinii Piper crocatum Pisonia Playtcerium Plectranthus Oertendahlii Plumbago İndica Polyacias Pasuderanthemum Rechsteineria Rhaphidophora Rhipsalidopsis Sansevieria Scindapsus Scirpus Siderasis Sinningia Smithiantha Sonerila Spathiphylium Stenandrium Stephanotis Stromanthe Syngonium Tillandsia (Pekçok türü) Vriesea Zebrina 5. Hafif gölge ve orta ısı: Yukarda bahsedilen yüksek ısı ile ilgili şartlar aynı olmakla beraber, asgari ısı 10-16 C° ol-malıdır. Buna göre bu bitkiler üzeri örtülmüş ve doğrudan güneş ısısından korunmuş dış şartlarında yetişebilir. Isı çok düşerse içeri almalısınız. Abutilón Araucaria Ardisia Asparagus Aspidistra Begonia (tuberous) Begonia semperflorens Browallia Brunfelsia Callisia Chamaedorea Chamaerrops Chrysanthemum Cissus antarctica Cissus rhombifolia Cleyera Clivia Cyperus Dizygotheca Duchesnea Echinopsis Epidendrum (Pekçok türü) Epphyllum X Fatshedera Ficus rubiginosa Fuchsia Grevillea Gymnocalycium Haemanthus Hederá helix Howea Hoya carnosa Jacaranda Liriope Mimosa Nephrolepis Odontoglossum Ophiopogon Oplismenus Pilea Piper nigrum Plumbago auriculata Primula Pteris Rhododendron Rhoeo  Rhoicissus Saintpaulia Saxifraga Schefflera Senecio mikanioides Soleirolia Sprekelia Streptocarpus Tetrastigma Tillandsia usneoldes Tolmiea Torenia Tradescantia Vanda Zygocactus 6. Hafif gölge ve az ısı: Bu bölümdeki bitkiler yukarda tarif edilen, hafif gölgeli yerlerde yetişebilir. Asgari sıcaklık 3-10 C° olup, yaz döneminde bunlar için ideal yer dışarı ortamdır. Gece donları başlamadan içeri alınmalıdır. Acorus Calceolaria Campanula Cyclamen Cymbidium Cytisus Erica Fatsia Lycaste Nertera Sauromatum Senecio cruentus Skimmia Sparmannia Stenocarous 7. Tam gölge ve yüksek ısı: Aşağıdaki bitkiler doğrudan güneş ışığı almadan gayet iyi büyüyebilirler. Kuzeye bakan bir pencere veya biraz pencereden uzak bir pozisyonda asgari ışık ihtiyaçları karşılanmış olur. Aynı zamanda suni ışıklan¬dırmaya da çok uygundurlar. Bu gruptaki bitkiler sıcağı sever. Kışın sıcaklığın 16-20 °C den aşağı düşmesine fırsat ver-meyiniz. Adiantum Aglaonema Anthurium Billbergia Calathea Dieffenbachia Didymonchlaena Dracaena Ficus (Bazı türleri) Howea Maranta Microlepia Monstera Phlebodium Phoemix roebelinlii Platycerium Rhaphidophora Siderasis Spathiphylium Syngonium Zebrina 8. Tam gölge ve orta ısı: Bu gruptaki bitkiler yukarıda tarif edildiği şekilde gölgede iyi yetişirler. Asgari sıcaklık 10-16 °C olup, yazın iyi gölgelemek şartıyla dışarıda yetiştirilebilirler. Asparagus Aspidistra Asplénium Blechnum Chamaedorea Chlorophytum Cissus antarctica Cissus rhombifolia Clivia Cyrtomium xFatshedera Hypocyrta Nephrolepis  Odontoglossum Ophiopogon Pellaea Peperomia Pteris Rhoicissus Schefflera Soleirolia Tetrastigma Tradescantia 9. Tam gölge ve ısı: Aşağıdaki bitkilerin çok ısıya ve yüksek ısıya ihtiyaçları yoktur. Yazın asgari sıcaklık 3-10 C° dur. Buna göre bu bitkiler don olmadıkça dışarda yetiştirme tercih edilir. Aucuba Calceolaria Fatsia Hedera helix Hydrangea Odontoglossum (Bazı türleri) Paphiopedilum (Bazı türleri) Phyllitis scolopendrium Skimmia
Bitkilerin İşik Ve Isı İstekleri Göre Sınıflandırması

Bitkilerin İşik Ve Isı İstekleri Göre Sınıflandırması Odontoglossum Ophiopogon Pellaea Peperomia Pteris Rhoicissus Schefflera ÇiçekSoleirolia Tetrastigma Tradescantia 9. Tam gölge ve ısı: Aşağıdaki bitkilerin çok ısıya ve yüksek ısıya ihtiyaçları yoktur. Yazın asgari sıcaklık 3-10 C° dur. Buna göre bu bitkiler Ve Çiçekk don olmadıkça dışarda yetiştirme tercih edilir. Aucuba Calceolaria Fatsia Hedera helix Hydrangea Odontoglossum (Bazı türleri) Paphiopedilum (Bazı türleri) Phyllitis scolopendrium Skimmia Çiçekçi
BAŞKA,ÇİÇEK,DESTEK,ÇEŞİTLERİ

Demir çember, stephanotis veya passiflora gibi ince sürgün verenÇiçek bitkiler için uygundur. Fakat Phılodendron daha büyük bir destek ister. Bu tırmanıcı bitkilerinÇiçek terbiyesinde zorluklarla karşılaşılmıştır. Fakat şimdi yosunla veya süngerle sarılmış sopalarla beraber satılmaktadır. Eğer bitki yerini severse, çok geçmeden bu sopalar da kısa gelecek ve siz uzayan sürgünleri duvara veya pencereye tutturmak zorunda kalacaksınız. Ayrıca yosunu da rutubetli tutmak zordur. Bu problemi, yosunlu sopayı kendiniz yapmak suretiyle şöyle çözebilirsiniz. Önce kamış veya plastik sopanız üzerinde ufak delikler açar sonra üzerini yosun veya süngerle kaplarsınız. Saksıya yerleştirdikten sonra sopanın üstteki deliğinden su koyarsanız bu su yanlardaki ince deliklerden süzülür akar, yosun veya süngeri ıslatır.
TIRMANAN,BİTKİLERİ,ÇİÇEK,ÇİÇEKÇİ,NASIL,DESTEKLEMEL,

Bazı tırmanıcı bitkiler Çiçek duvar üstünde sağlam bir pençeye sahiptirler. Fakat pekçok tür yardıma muhtaçtır. Bu yardım, duvara bazı vidaları monte edip sürgünleri ince tellerle bunlara tutturmak suretiyle olabilir. Duvara tel gerebilir, ağaç direkler de koyabilirsiniz: Ne yaparsanız yapınız, bitkinin yaptığınız düzenlemede yeterli ışık almasının gerektiğini unutmayınız. Bitkiyi duvara tırmandırdığınız zaman, dekoratif bir manzara ortaya çıkar. Fakat bazı mahzurları da vardır. Eğer duvarınız suya karşı korunmuş değilse, duvara su püskürtemezsiniz. Tırmanıcı bitki taşınamaz. Bu nedenle temizleme ve saksı değiştirme işlerini olduğu yerde yapmak zorundasınız.
HANĞİ ÇİÇEÇEĞİ SEÇMELİ

Hangi çiçek seçileceğine karar verirken kişisel zevklerinizi ve çiçeler  ne kadar iyi bakabileceğinizi dikkate almalısınız. Eğer bitkilere büyük dikkat ve ihtimam gösteriyorsanız, bir süre unutulmaktan etkilenmeyecek bitki arıyorsanız o zaman “Chlorophytum, Cissus, Cype rus, Fatshedera, Philodendron, Sansevieria veya Tradescantia ” gibi dayanıklı çeşitler seçmelisiniz. Açıkça bellidir ki bu dayanıklı tipler bürolar ve düzenli çalışmayan diğer yerler için uygundurlar. Bütün bu kriterler hangi çeşit ev çiçekleri  satın alınacağına karar vermekte bize yardım ederler. Diğer önemli bir faktör de bitkilerin doğru yerlere yerleşti-rilmesidir. Eğer yanlış bir yer seçilirse hem kişi hem de bitki mutlu olmayacaktır. Örneğin: değerli bir mobilyanın üzerinde düzenli püskürtme gerektiren bir bitki istenmez. Bundan sonraki sayfalarda evinizde çeşitli bö lümler için uygun bitkilerin seçimi için ilgili bazı öneriler bu-lacaksınız. Ev bitkilerinin masalar ve ki-taplıklar gibi mobilya parçalarının üzerine yerleştirme isteği fazladır. Bu yerleştirme cazip görülse de eğer mobilyalar ağaçtan veya ağaç kaplama ise bazı sakıncaları vardır. Püskürtme veya sulama mobilya üzerinde görünmeyen lekeler bırakabilir. çiçeklerin ışığa ihtiyaçları olduğu için bit-kilerin üzerine konulduğu mobilyaları da ona göre yerleştirmek zorundasınız. çiçekler sağa sola pek çok hareket ettirilip dolaştırılmaktan hoşlanmadıkları için pencere eşiği veya raf gibi devamlı sabit noktalar seçilmelidir. Daima hatırlamalısınız
GÜNÜMÜZDE ÇİÇEK BÜYÜTMEK

Günümüzde salon  çiçek başarılı şekilde yetiştirmek 20 veya 30 yıl öncesine kıyasla çok daha kolaydır. Son yıllarda çok daha üstün kaliteli pek çok çeşidin bulunması yanında, çiçekler hakkında geniş bilgi ve yeni bakım teknikleri, istendiğinde herkes tarafından kolayca elde edi-lebilir hale gelmiştir. Salon bitkisi yetiştirmek çiçekçi ve onlar için gerekli zaman ve bakımı göze alan herkes, başarılı bir bahçevanlık için gerekli “yeşil parmakların” içgüdüsel hünerini artırabilir. Ancak çiçek  çeşit sayısındaki artış, kendine özgü zorlukları da birlikte getirmektedir. Uzun zaman sadece geranium veya begonya yetiştirmek oldukça koaydır denebilir. Bir zaman sonra, onlar için neyin iyi olduğunu, yumanızda hangi yerin onlara uy-gun düştüğünü, nasıl çelik alındığını bilirsiniz. Oysa bugün kullanılan yüzlerce bitki çeşidi vardır. Bunlardan bazıları çok ışık isterken diğerleri az ışıktan hoş lanmakta, bazıları ise bol suya gereksinim duyarken diğerleri az su istemektedir. Keza bu bitkilerden bir çoğu düzenli bitki besin maddelerine gereksinim duymaktadırlar. Bu bitkilerin tümü hakkında ayrıntılı bilgiler edinerek her çiçek için neyin yararlı neyin yararsız olacağını bilebilmek için bahçe çiçekleri konusunda uzman olmak gerekir ki çoğumuz bu işin dışında kalıyoruz demektir. çiçek bakımı için, gerekli literatürün olması çok güzel bir imkândır. Eğer bütün maklelerin salon çiçekler  üzerine yazılmış kitaplarla doldurmayı arzu eder ve onların hepsini okumaya uğraşırsanız çiçeklerin  bakımı için zamanınız olmayacaktır. Temel fakat hayati önemi haiz, bilinmesi gereken bilgiler arasında çiçeklerin  nerede bulunmaları (yer konumu), uygun sıcaklık ve beslenme özellikleri gelmektedir. çiçeklerin sağlıklı büyümesi açısından bu bilgiler çok önem
Çiçek Hastalıkları Ve Çareleri

Çiçeklere gelen hastalıklar ve Çiçek saldıran böcekler o kadar fazla değildir. Çünkü esasen bunların ömürleri uzun olmadığı için böceklerin ve mantar hastalıklarının zararları azdır. Çiçeklerin başlıca düşmanları: Kabuklu ve kabuksuz sümüklü böcekler, yeşil veya üzeri kahve renginde mor çizgili tırtıllar, karıncalar, Çiçek zina böceği, elma böceği, Basra denilen yeşil, siyah ve kırmızı bitler, çeşitli renkte kelebekler, arılar, küçük bir sineğe benziyen güvelerdir. Mantar hastalıklarından külleme, karaballık, pas, beyaz mantar gibi hastalıklardır. Kabuklu ve kabuksuz sümüklü böcekler: Bunlar genç fidanlara saldırırlar. Geceleri dolaşırlar. Sabah erkenden fidanların üzerinde ve etrafında, duvar ve diğer kuru eşyanın arasında, güneş görmiyen yerlerinde saklanmış olanları toplayıp ezmek lâzımdır. Çiçeklerin etrafına toz kireçten, bu hayvanların geçmesine mâni olacak yollar yapmak faydalıdır. Tırtıllar: Her ne cins tırtıl olursa olsun, gündüz çalışanları Çiçek birer birer toplamak veya üzerine piyasada satılan tırtıl ilâçlarından birini serpmekle yokedilir. Karıncalar: Fidanın üzerine çıkmalarını önlemek için fidanın gövdesini piyasada satılan yapışkan tuzak ilâçlariyle sarmak gerekir. Zina böceği: Yeşil renkli büyük bir böcektir. Çiçeklerin petallarını kemirir. Bu böcek geceleri çalıştığı için sabah erkenden, güneş henüz ortalığı ısıtmadan çiçeklerin göbeğinden tutup bunları ezmelidir. Eima böceği: Güllere de saldıran kahve renginde, ince tüylü ve bir cinsi de üzeri esmer, siyah renkte ve beyaz benekli böceklerdir. Bunlar da Zina Böceği gibi yaşar ve zarar verirler. Zina Böceği gibi toplayıp ezmelidir. Basralar: Bunlara Füseron derler. Yeşil kanctlı ve kanatsız, siyah renkte olanları vardır. Daima koncalarla yeni sürmüş narin filizlerin suyunu emerler. Bir çift basra on beş günde binlerce yavru meydana getirir. Tarif edeceğimiz ilâç¬la fidanlar üzerine gelen Basraları ısiatmalıdır. Bu ilâç Bas- raların ıslanmış olanlarını öldürür. Bir kilo su içinde 8-10 gram Arap sabununu eritmeli, iyice eridikten sonra içine azar azar dökmek ve daima karıştırmak suretiyle bir kahve fincanı zeytinyağı ilâve etmelidir. Hazırlanan bu ilâcı filit tulumbası gibi suyu buğu gibi serpen bir püskürücü araç ile bitlerin üzerine serpmelidir. Bunda dikkat edilecek iki nokta vardır: Biri ilâcın ara cın içinde köpükleşmemesi ve topaçlanmaması için aracı daima sallamak, diğeri ilâcı sabah güneş doğmadan veya akşam güneş çekildikten sonra kullanmaktır. Aksi halde ilâç tesirsiz kalır. Kırmızı renkli ve Koşniy cinsinden olan üzeri pamuk veya sert kabuklu böcekleri ve güveleri de aynı ilâçla veya ezerek öldürmelidir. Kelebekler: Gece uçanlardan kurtulmak için: Kuvvetli ışık veren bir elektrik lâmbasının altına bir tepsi koymalı ve içini su ile doldurmaiıdır. Işıktan gözü kamaşan gece kelebek ve böcekleri lâmbaya çarparak suya düşüp ölürler. Gündüz kelebeklerini de .kelebek ağı ile, yumurtlamağa başlamadan evvel, yani Nisan’dan Mayıs ayının on beşine kadar yakalayıp öldürmelidir. Arılar: Arıların çiçeklere büyük bir zararı yoktur. Bununla beraber, yabani arıların çiçeklerden uzaklaştırılması için, üzerlerine Basralara serpilen ilâçtan serpmek yeterlidir. Mantar hastalıkları: Yapraklar üzerinde kül serpilmiş gibi görülen külleme hastalığına karşı daima yağmurlardan sonra ve sabah çiğ kalkmadan, kükürt tozu serpmek, Kara-ballık denilen siyah lekelere karşı ve beyaz mantar denilen (Taflanlarda ve güllerde çok olur) hastalık ile pas renginde lekeler yapan mantara karşı en iyi çare bordo bulamacıdır. Bu ilâcın nasıl hazırlandığını «Gül Bahçesi» kitabımdan okuyunuz.  Çiçek tohumları fidanın üzerinde olgunlaştığı zaman tohum keseleri, ya birdenbire çatlıyarak tohumlarını saçar (Menekşe gibi), veya çatlıyan tohum keseleri güneşte kuruyun caya kadar olduğu gibi kalır ve yavaş yavaş dökülür. Çatlıyan ve çatlayıp dağılan tohumları tamamiyle kurumdan toplamalıdır. Diğerlerini rüzgârların tesiriyle uçmadan devşirme- lidir. Toplanan tohumları keseleri ile birlikte gölgeli bir yerde ve karıncalardan uzak tutarak iki gün kadar havalandırıp keseleriyle birlikte her çeşidi ayrı ayrı olarak teneke kutulara' koyup kapaklarını kapamalıdır. Eğer teneke kutu bulunmazsa bez keseler içinde nemsiz yerlerde saklamalıdır. Tohumları ekileceği zaman, tohum keselerinden çıkarılmalıdır Bu usulle tohumlar çimlenme kuvvetini kaybetmemiş bulunurlar.Çiçekçi
ORCHİDACEAE (Orkideler)

Familya adı: Orchidaceae Türleri: Bletia hyacinhina (Blatilla striata) Cattleya tabiata (Melez) Cymbidium türleri Cypripedium calceolus (Venüsün pabucu) Dendrobium (Melez) Paphiopedilum (Slipper Orchid) Phalaenopsis türleri (Moth Orchid) Stanhopea oculata Yayılışları ve Üretimi: Bletia hyacirıthirıa: Bu ad İspan- ya’da Algeciras’da bir botanik bahçesi sahibi olan Luis Blet tarafından konmuştur. Vatanı Çin’dir. Avrupa’ya 1802’de gel¬miştir. Bu orkide türü, yere, çok yakın olarak ve iklimi yumu¬şak olan yerlerde yetişebilir. Pek çok çeşidi vardır. Yüksekliği yerden en fazla 30 cm. kadardır. Çiçekleri pembe, yaprakları keskin kılıç gibidir. Çiçekleri ilkbaharda açar. Nemli gölgede kalan ve odun çürüntüsü bulunan yerlerde yetişir. Toprağı tın- lı gübreli, kumlu ve özellikle çürüntülü olmalıdır. Bol su ister. Üretimi çiçek açtıktan sonra, kökten sürgünleri ayrılarak yapı¬lır. Cattleya tabiata (Melez): Bu ad İngiltere’de Barnet şehrin¬de oturan ve botanik bahçesi sahibi olan William Cattley tara¬fından 1832’de verilmiştir. Vatanı GünÖy ve Orta Amerika, Batı Hindistan’dır. Bu çiçek ilk kez 1818’de Brezilya’dan İngil¬tere’ye getirilmiştir. 60’dan çok çeşidi vardır. Bu orkide türü, tek başına yaşamak ister. Çiçekleri çok nefis güzellikte oldu¬ğu İçin, her zaman en pahalı çiçeklerden biridir. 20-25 cm. boyundaki çiçekleri kadife yapısında olur. Çiçek açımı sonba¬harın bitimine yakındır. Camekânlarda askıya alınmış saksılar¬da veya doğal olarak tropik bölgelerde ağaç budaklarında yetişir. Toprağı kara yosunları ve ağaç çürüntüleriyle birlikte hazııianmalıdır. Çiçek açarken suyunu kesmelldir. Bu da kök¬lerinden ayrılarak üretilir. Cymbidium sp.: Adı eski Yunanca (tekne) ve (kayık) anla¬mına gelir. Vatanı Asya ve Avustralya’dır. 1838’de Avrupa’ya gelebilmiştir. Camekânlarda yetişebilir. En kolay gelişen bir türdür. Çiçekleri bir dal üzerinde 15-25 adet olarak kışın açar. Bu çiçekler camekânlarda 3 ay süre ile yaşar. Kesilmiş olanları da evlerde 8-9 hafta taze olarak yaşayabilir. Dondan kaçınır. Toprağı diğerleri gibidir. Az su ister. Püskürtme su verilmelidir. Üretimi, her üç yılda yeni saksılamada köklerden sürgünler ayrılarak çoğaltılır. Cypripedium caiceoius (Venüs’ün pabucu): Bu ad da eski Yunancadır. Vatanı Avrupa, İngiltere, Kuzey Asya ve Kuzey Amerika’dır. Çiçekleri açık sarı, lekeli ve benekli, kah¬verengi ya da kırmızı petalleri vardır. Meyvemsi bir kokusu vardır. Yazın çiçek açar. Yarı gölgeli, suyu süzen yapıda lifli, kara yosunlu ve çürüntülü toprağı olmalıdır. Çok su verilmeli¬dir. Bu çiçeği kuru hava ve çok sıcaklardan uzak tutmalıdır. Dendrobium(Melez): Vatanı Hindistan’dan Çin’e ve Japonya’ya, Avustralya ya da Pasifik adalarına kadar yaygın¬dır. Yapraklan deri gibi, her zaman yeşil, çiçekleri değişik büyüklükte ve çoğu kez pembemsidir. Bunun 'D. nobile" melezi 1836’da elde edilmiştir. Çiçeklenme ilkbahar ile kışın sonunda olur. Bu orkideler, yeterli sıcaklıkta ya da sıcak evlerde sepetlere konularak askıda tutulmalıdır. Tropiklerde ağaç oyuklarında doğal olarak yetişir. Toprağı ötekiler gibi olmalıdır. Çok suya gerek yoktur. Üretimi öncekiler gibidir. Paphiopedilum (Slipper Orchid):Vatanı tropikal Asya’dır. Elliye yakın çeşidi vardır. Yaprakları derlmsi bir yapıdadır. Çiçekleri gösterişli ve birçok renklerde olur. Çiçeklenme zamanı çeşitlere göre değişik zamanlarda olur. Sıcak ve nem¬li camekânları sever. Üretimi öncekiler gibidir. Phalaenopsis (Moth Orchid):Buna 'Kelebek orkidesi‘ de derler. Çiçek yapıları kelebeğe benzer. Vatanı Filipinler, Bur¬ma, Doğu Hindistan, Bornea ve Yeni Gine'dir. Çiçekleri beyazdan başlayarak pembe, menekşe ve mor olabilir. Yap¬rakları seyrek ve etlidir. Çiçek açımı çeşitlere göre farklı zamanlardadır. Sıcak ve çok nemli seraları sever. Doğrudan güneş ışınlarına bırakıl¬mayı sevmez. Çiçek açımına kadar püskürtme sulaması yapıl¬malıdır. Çiçekten sonra su verilmemelidir. Üretimi öncekiler gibi¬dir. Ancak bu kök ayırma işini çok dikkatli olarak yapmalıdır. Yoksa üretimi gerçekleştirmek kolay olmaz. Stanhopea oculata:Vatanı Meksika olup, Avrupa’ya 1829’da gelebilmiştir. Yaprakları geniş, çiçekleri kısa ömürlü, ama son derece gösterişlidir. Limon sarısı ve üzeri benekli olan çiçekler yazın açar. Sıcak camekânlarda ve askıdaki saksılarda yetiştirilir. Çok nemli havaları sever, toprağı öncekiler gibi olmalıdır. Üretimi de öncekiler gibidir. Bitkisel Bakteri Hastalıkları BAKTERİK YAPRAK ÇÜRÜKLÜĞÜ Bacterium oncidii Belirtileri: Yaprakların üzerinde, orta yerleriyle uçlarında soluk sarımtırak lekeler oluşur. Bu lekeler çabucak yayılırlar. Hastalıklı yaprak dokusu yağa batırılmış gibi görünür. Sonra bu görüntü kahverengine dönüşerek solar, buruşur. Daha sonra da yaprak orta yerinden kırılarak yere dökülür. Bu hastalığı gidermek için, hastalıklı bitkileri yok etmeli ve çiçek de kesilen yerlere 1/1000’lik süblime eriyiği gibi dezen¬fektanlar sürülmelidir. Önlenmesi: İlâçlı önlemi yoktur. Fiziksel önlemler öneri¬lir. BAKTERİK YAPRAK SAP ÇÜRÜKLÜĞÜ Bacillus cypripedii Bacillus carotovorus Belirtisi: Yapraklar üzerinde çabucak büyüyen ve yayılan kahverengi lekeler belirir ve sonra da yapraklar çürür. Hasta¬lık buradan sapa doğru yayılarak bütün bitkiyi kaplayabilir. Bu hastalığın Japonya’da "Cypripedium., phalaenopsis"ve "Acrides"türü orkidelerde büyük zararlar verdiği görülmüş¬tür. İtalya’da da aynı zararları "Bacterium dendrobii"bakterisi yapmaktadır. Bu hastalığı önlemek için evvelkisi gibi önlem alınmalıdır. Önlenmesi: İlâçlı önlemi yoktur. Fiziksel önlemler öneri¬lir. YAPRAK ÇÜRÜMESİ Phytophora omnivora Belirtisi: Bitkinin büyüme noktalarında önce sararmalar belirir. Bir süre sonra yaprakların alt yüzleri kararır. Hastalık daha da ilerleyince, tüm yapraklar çürümeye başlar. Özellik- le, Vanda ve Cattleyatürü orkidelere zarar vermektedir. Camekânlardaki orkideler, bu mantarın zararından daha çok çekerler. Kanada’da çok görülmüştür. Üretimde orkideleri olabildiğince kuru tutmalıdır. Bir mantar hastalığına karşı önlemler daha kolaydır. önlenmesi: Bkz. VI. Fungisitler grubu a, e, f türleri. SAP ÇÜRÜKLÜĞÜ HASTALIĞI Sclerotium rolfsii Belirtisi: Bu da bir mantar hastalığıdır. Hastalığın başlan¬gıcında, bitki bozuk bir renk ve solmayla başlar, giderek kısa sürede kurur. Çoğu kez saplar bükülerek kendiliğinden kırılır. Çiçek sapları çürür. Beyazımtırak sarı, parça parça bir örtü gibi mantar miselleriyle kaplanır. Yüksek dozdaki nemlilik, aşırı sıcaklık bu hastalığın yaygınlaşmasına neden olur. Alına¬cak ilk önlemlerde camekânlarda nemi ve ısıyı düşük seviye¬de tutmaya dikkat etmelidir. Önlenmesi: Bkz. VI. Fungisitler grubu e, f türleri. YUMRU ÇÜRÜME HASTALIĞI Nectria ochroleuca, Nectria bulbicola, Nectria bulbophylli Belirtileri: Birbirlerine çok yakın olan bu mantarlar, bitki¬de önce kahverengi lekelerle kendini belli ederler. Sonra buruşma başlar, çiçek ve kökteki yumrucukları çürütür. Has¬talıklı olan yumrucuklar balmumu yapısında beyaz spor yığın¬larıyla dolu olduğu görülür. Sonunda bitkiyi tümüyle kurutur. Önlenmesi: Bkz. VI. Fungisitler grubu a türü. PAS HASTALIĞI Hemilela americana Belirtisi: Bir mantar hastalığıdır. Önce altın sarısı rengin¬de tozuyan birçok meme uçlarının, yaprakların alt yüzünde belirmesiyle başlar. Bu mantar hastalığı en çok Cattleya türü orkidelerde görülür. Mantarın bir başka türü olan Hemileia oncidii de benzer zararı yapar. Ancak, bu ikinci tür mantarın meydana getirdiği meme uçları daha açık sarı renkte olduğu gibi, bunlar alt yüz¬lerde olmayıp yaprağın üst yüzünde oluşur. Önlenmesi: Bkz. VI. Fungisitler grubu a, d, e, f türleri. YANIK LEKE HASTALIĞI Bu hastalığı yapan mantarlar iki türdür. Bunlardan birinci¬leri "Gloeosporium" ötekisi ise "Colletotrichum'türüdür. Buna göre, : "Gloeosporium affine",ile Gloeosporium onci¬dii, diğeri "Colletotrichum orchidearum" ve "Colletotrichum orthianum" dır. Belirtileri: Her iki mantar türleri de yapraklarda ve kısmen yumrucuk¬larda yuvarlak, şekli belirsiz, kenarları belirli ve derin gömük esmer lekeler meydana getirirler. Bu lekelerin ortalama yarı¬çapları 1 mm. ya da 2 cm. kadar olabilir. Hastalığın yaygın oluşunda tüm yaprağı kaplayabilir. Hastalığın ilerlemesiyle yapraklar kurur ve aynı zamanda yumurcuklar da ölür. Bu lekelerin içinden, kırmızımtırak kahverengine dönük sporlar yayılabilir. Şimdiye kadar orkidelere bu şekilde zarar veren 35’I aşkın mantar türü bulunmaktadır. Bu mantarların gösterdiği belirti¬ler birbirlerine çok benzemektedir. Hastalığa yardımcı olan nedenler, toprağın aşırı beslenmiş olması, özellikle azotlu gübreyi aşırı kullanma, yüksek sıcaklık ve yüksek nemdir. Bunlara ışık yetersizliği ile püskürtme suyunu da katmalıdır. önlenmesi: Bkz. VI. Fungisitler grubu a, d, e, f türleri.
EV DEVAMLI YEŞİL ÇİÇEK NEBATLAR

AGAV (Agave) Geniş, kalın ve kenarları dişli yapraklarıyla bir rozete benzer. Otuz yılı aşmayan ömründe bir defa çi¬çek verir. Mart ayında ana nebatın etrafındaki sürgün¬leri ayırıp, 12 cm kutrundaki saksılara dikmekle ürete-bilirsiniz. Bazı nevileri çok büyüyen bu etli nebata, güneşli bir pencere önünde yer veriniz; kışın az, yazın fazla sulayınız
Başlıca Ev Çiçek Nebatileri

Ev çiçeği nebatları Çiçek diye bir tasnif yaparak ortaya bir liste koymak oldukça güçtür. Çünkü, netice itibariyle, bir nebati Çiçek evimizde yaşatabilme imkânı verdik mi, onu böyle bir listeye alabiliriz. Ötedeııberi evlerde veya apartımanlarda yetiştirdiğimiz süs Çiçek nebatlarını, başlıca iki grupta toplamak mümkündür: Birinci grupta bulunanlar, yaz kış evimizi canlı bir yeşil den mahrum bırakmayan sıcak memleket nebatlarıdır. Mutedil bölgenin nebatları olan ikinci grup ise, ancak muayyen mevsimlerde evimize Çiçek renk ve koku saçıyorlar. Şimdi sizlere her iki gruptan en makbul ne batların kısaca yetiştirme bilgilerini veriyorum.Çiçekçi Çiçekgönder
Ev Çiçek Nebatilerimizin Yaşama İstekleri

Ev Çiçek Nebatilerimizin Yaşama İstekleri Toprak Su  Işık Hararet  Rutubet Tabiattaki canlı mahlûkların en mütekâmili olan biz insanlar, normal olarak bir yuvada gözlerimizi dünyaya açarız ve yine bir yuvada ebediyyete göçüp gideriz. Ömrümüzün çoğu evimizde geçtiğine göre, kazancımızın büyük payını yuvamıza ayırmaktan daha tabiî ne olabilir?. İşte bunun içindir ki hayata atılan bir insan, herşeyden önce, rahat ve huzûrun bağdaştığı bir yuva tahayyül ediyor.  Fakat sâdece rahat ve huzur da kâfi gelmiyor: Çünkü, insânî tarafımız, ruhî ihtiyaçlarımız, bizi, güzellik ve zerafet bulutlarının dolaştıkları “zevk” iklimlerine sürüklüyor. Bir an için bu zevklerin evinize taallûk eden kısmını düşünürseniz; tezyinât, tefrişat ve de-korasyonla ifâde ettiğimiz güzelleştirme’nin, yaşayışımızda büyük bir yer tuttuğunu siz de kabul edersiniz sanıyorum... Evet, aziz okuyucularım... Bir hayat beşiği, bir sevdâ kucağı ve tabiatın en güzel eseri olan çiçekler; pencerelerimize bahar güzelliği dağıtan birer canlı biblo gibidirler. Canlı dedim; yani onların da yaşamak için gıda, ışık, hararet ve su ya ihtiyaçları vardır. Fakat ne yazık ki nebatlar, bu isteklerini, biz insanlar gibi söylemek veya temin etmek hassasından mahrumdurlar. Onların dilinden anlıyamadığımız için, hevesle büyütmeğe çalıştığımız bazı süs Çiçek nebatları bir müddet sonra kurumaktadırlar.  Bir nebatın ilk hayat isteği olarak aklımıza gelen, onun, üzerinde beslendiği topraktır. İyi bir saksı toprağında bulunması arzu edilen hassalar nelerdir, biliyor musunuz?. Bu hassaları kısaca üç noktada topluyoruz: ı) Saksı toprağı nebata yetecek kadar besleyici maddeler ihtiva etmeli, 2) Hava ve suyu geçirebilecek bir yapılışta olmalı, 3) Sulandığı zaman uzunca bir müddet suyu tutabilmelidir. Bunlar umumî kaideler. Fakat takdir edersiniz ki hattıüstiivadan kutuplara kadar ne- kadar değişik iklim varsa, o kadar da değişik toprak ve nebat örtüsü vardır. Nebatlar da insanlar gibi anavatan toprağını veya ona benzer bir toprak seviyorlar. İşte evinize bir saksı çiçek alırken ilk işiniz, o nebatın toprak, ışık ve su isteklerini öğrenmek olmalıdır. Bir saksı toprağında başlıca şu dört maddenin karışımı bulunabilir: 1. Funda veya kestane toprağı 2. Yaprak çürüntüsü 3. Çürümüş gübre 4. Bahçe toprağı Bu harca geçirgenlik temin etsin diye bir miktar kum da ilâve edilebilir. İşte yetiştirdiğimiz çiçeklerin saksı toprakları, bu dört maddenin muhtelif nisbetler de karıştırılmasıyla elde edilir. Funda toprağı az besleyici, az su tutan ve hafif bir yapılışta olup; bilhassa kireç sevmeyen Acelya ve Ortanca saksılarına bolca konmalıdır. Yaprak çürüntüsü de funda toprağı gibi hafif ve süzek bir yapılıştadır. Funda toprağı ile karıştırılmak suretiyle Kuşkonmaz, Begonya Rex, Ortanca ve Eğrel- iıler için uygun harçlar hazırlanabilir. Yaprak çürüntüsü her zaman ele geçmez; böyle vaziyetlerde onun yerine saksı harcına çürümüş ahır gübresi karıştırılır. Fakat ahır gübresinin bazı mahzurları var; kireç ihtiva ettiği için Acelya ve Ortanca saksılarına gelmiyor. Keza fazlaca konursa nebatı yakar veya yapraklarda sarılık yapar. Nihayet dördüncü unsur Çiğ bahçe toprağı dır; yerine göre kil, kum, kireç ve- ümüs ihtiva eder. Bugün Avrupa’da, saksı toprakları, turb’lu veya Sphagnumdenen yosunlu bir harçla hazırlanıyor. Türbin toprak suyu ve besleyici maddeleri daha uzun müddet tutabiliyor. Her türlü çiçeğe uygun düşen bir saksı toprağı formülü vermek oldukça giiç- tiir. Bu maksatla her çiçeği anlatırken, kısaca toprak isteğine de temas edeceğiz. Yalnız, takdir edersiniz ki bir nebat aynı saksıda ilelebet büyüyemez. Her sene veya iki senede bir kışa girerken veya bahara çıkarken, nebat çiçekte bulunmadığı bir zamanda, onu, eskisinden biraz daha geniş bir saksıya naklediniz. Şöyle yapabilirsiniz: Nebatı sol elinizin parmakları arasına alarak saksıyı sol eliniz üzerine ters çeviriniz. Toprağı bozmadan yeni saksıya naklediniz; altını ve etrafını yeni harçla doldurarak su veriniz ve gölge bir yere alınız.  Canlı olup da suyun hasretine dayanabilen mah-luk var mıdır? Bizim için olduğu kadar, su, nebatlar için de hayatın esasıdır. Evinizi süsleyen çeşitli nebatların su istekleri aynı değildir. Kaktüsler ve etli nebatlar su ihtiyaçları en az olanlar... Bunları sırasıyla yapraklar, çiçekler ve su nebatları takip ediyorlar. Acaba kaç günde bir defa su verelim? diye, sık sık sorulan sualin cevabını kesin olarak vermek mümkün değildir. Çünkü, bir nebatın su isteği bulunduğu yere, ve mevsime göre değişir. Kuru havalarda, sıcak mevsimlerde, ilkbaharda su ihtiyacı ve sarfiyatı çoğalır. Buna mukabil kışın ve rutubetli havalarda sulama süresi uzar. Saksıya su verme zamanı gelmiş midir? Bunu anlamak için toprağı iki parmağınız arasında eziniz; toprak ufalanıyorsa sulama zamanı gelmiştir. Saksıya su verirken bolca; su dibinden sızacak şekilde sulayınız. Yaprakları sudan müteessir olan Begonya Gloksiniya ve Afrika menekşeleri gibi saksıları suya batırarak suyu içiriniz. Fitil usulü ile suyu otomatik olarak nebatın em rine veren şekil her evde kolayca yapılabilir. (Şekle bakınız). Saksılarınızı suya boğmayınız; köklerin çürümemesi için toprağın suyu süzüp süzmediğini kontrol ediniz. Sulama şeklinde saksılarınıza kimyevî gübre şerbeti verirseniz gelişmeyi ve çiçeklenmeyi hızlandırmış olursunuz. Pek meraklı iseniz şu tertipler işinize yarı- yabilir: Çiçekli saksılar için: Gram Amonyum Sülfat 175 Şili Nitratı 75 Potasyum Klorür 350 . Süperfosfat 400 2-3 gramı bir litre su içerisinde haftada bir defa. Yapraklar için: Amonyum Sülfat Şili Nitratı Potasyum Klorür Süperfosfat 2- 3 gramı bir litre su içerisinde haftada bir defa. Çiçeklerin hafif kesafette kimyevî gübre şerbetlerinden hoşlandıklarını unutmayınız. Bolca verirseniz nebatı yakma tehlikesi vardır.  Su kadar nebata faydalı bir unsur da hava rutubetidir. Evimizde, ser’lerdeki kadar güzel çiçek yetişAmarillis: Çok hercaisiniz!.  tiremeyişimizin sebebini, nebata yeteri kadar hava rutubeti verememişimizde aramalıyız. Nebatların rutubet istekleri bizimkinden pek yüksek. Bununla beraber saksılar altına geniş kaplar içerisinde su koyarak rutubet verebilirsiniz. Yalnız saksının tabanı devamlı olarak suya batmamalı; aksi halde kökleri havasız bırakarak boğulmalarına ve çürümelerine sebep olursunuz. Yaşıyan mahluklar arasında ışığa en fazla nebatların muhtaç olduklarını kim inkâr edebilir?. Çünkü, ışık olmazsa nebat yaşaması için lâzım olan gıdasını imal edemez; yapraklar renkten mahrum kalır ve nebat hasta bir görünüşle solup gider. Ev nebatlarımızın ışık istekleri birbirine uymuyor: Etli nebatlar, Kaktüsler, Palmiyeler, Hurmalar ve Limonlar ışık isteği bakımından başta geliyorlar. Lâstik ağacı da hemen aynı sırada yer alıyor. Eviniz bol ışıklı olsa dahi bu nebatlara pencere önünde yer veriniz. Orta derecede ışık isteyen nebatlardan ise Deve Tabanı, Sarmaşık, Begonyalar, Maranta, Peperomya ve Sanseviyera’yı sayabiliriz. Nihayet tropik ormanların en alt örtüsünü teşkil eden Eğreltiler; keza Arokarya, Siklamen ve Küpe çiçeği âdeta süzülmüş bir ışıktan hoşlanıyorlar. Saksıları yazın doğrudan doğruya güneşe karşı koymayınız; hassas yapraklı nebatlar aşırı ziyâdan müteessir olurlar. Yıldız: Sizi, sizden çok seviyorum!. Keza cihetin de önemini kaydetmeliyim: Evinizin ce¬nuba bakan pencerelerine Etli Nebatlar; Yılbaşı yıldızı, Cam güzeli; Doğu ve Batı pencerelerine ise Çuha çiçeği, Küpe çiçeği, ekseri Begonyalar, Siklamen ve Koleus saksıları koyunuz. Şimale bakan pencere önlerinde ise Eğrelti, Sarmaşık, Afrika Menekşesi, Begonya Rexve diğer yapraklı süs I nebatları yetiştiriniz. Fakat nebatların muntazam büyümelerini istiyorsanız, saksıları pencere önünde çevir-meyi de ihmal etmeyiniz. ★ ★ ★ Nebatların başlıca hayat unsurlarından biri de ha-, rarettir. Ana vatanları lıattıüstüva olan birçok yapraklar, yaz-kış yeşilliklerini muhafaza edebiliyorlar. Halbuki mutedil iklimin mahsûlleri olan birçok çiçekler, yumrular ve soğanlar muhakkak bir istirahat devresi geçirmek istiyorlar. Bunları kışın da yeşil tutalım diye gayret etmeyiniz. Ev nebatlarımızın normal hararet ölçüsü diye i5'20°C kabul ediyoruz. Şurasını söyliyelim ki nebatı müteessir eden şey, fazla sıcak veya fazla soğuk değil; âni suhunet tahavvülleridir. Kışın havalandırma mak-sadıyla pencereleri açarken dikkatli olunuz. Keza sak- Acelya: Sevilmekle bahtiyarını!..  Mİarınızı, kok la veya kaloriferle ısıtılan evlerde sıcak menbaına yakın koymaktan sakınınız. Kışın fazla sıcak ve kuru hava, soğuk ve karanlık kadar nebata za¬rarlıdır. Hava rutubeti vermek için su dolu tepsiler veya ıslak yosun bulundurunuz; nisbî rutubeti % 40 tan aşağı düşürmeyiniz. Bir ev nekadar temiz olsa da, zamanla yaprakları bir toz tabakası sarar. Teneffüse mâni olan bu hâli gidermek için miisit havalarda saksılarınızı hafif yağmur altına çıkarınız. Büyük yapraklı salon nebatlarınızı ıslak bir süngerle siliniz. Bu olmadığı takdirde temiz bir filit tulumbasıyla su püskürtünüz. Nebatların havagazı, gazyağı veya filit gibi havayı zehirleyen maddelerden müteessir olduklarını da hemen ilâve edelim. Saksılarınızda haşere veya hastalık zararları görünebilir. Haşerelere karşı bir litre suda 7-10 Gr. Lizol'ü eriterek veya bir litrede bir gram nikotin ihtiva edecek şekilde sabunlu su püskürtünüz. Piyasada hazır haşere öldürücü ilâçlar da mevcuttur; •tarifnamelerine göre kullanınız. Hastalıklara karşı ise kükürtlü veya bakırlı ilâçlar kullanılıyor. Fazla malûmat için en yakın ziraat teşkilâtı hizmetinize hazırdır. Gök, mâvi mâvi gülümsüyordu Yeşil yeşil dallar arasından. Altın sesi birdenbire sordu: “Ne haber eski aşk yarasından?.” “Kapandı” dedim. “Bitti karanlık, Vuslatla sona erdi o çile!. Bu huzur şelâlesi aydınlık, Yeni bir çağdır başlar seninle!.” Mevsim bahar devamı bir yaz’dı, Okşamak devresindeydi rüzgâr.. Yukarda bulutlar bembeyazdı Gelinlik elbisesi bulutlar... Nihayet bahtiyar başımızı Bir yastığa attığımız günden Aşkın hayata verdiği hazzı Neden sonra tatığımız günden... Bir ömür sürüyoruz bihaber Dehrin beyhude dağdağasından Gök, hâlâ mâvi mâvi gülümser Yeşil yeşil dallar arasından.Çiçekçi
Bahçe Süs Bitkilerinin Hastalık ve Zararlılarıyla Mücadele

yazımızın I. Bölüm’ünde tanıttığımız bahçe süs bitkilerine dadanan zararlı ve hastalıklarla zamanında, eksiksiz ve aksatılmadan mücadele edilmesi gerekmekte¬dir. Mücadele için en yakınınızdaki tarım koruma ilaçları satıcısı firmaya başvur¬manız, oradaki uzmanların tavsiye edeceği uygun tarım koruma ilaçlarını alarak uygulamanız gerekir. Doğallıkla bu uygulamada dikkate alınacak kurallar şöylece sıralanabilir: • Tam tanı konulabilmesi için bitkiden, şikâyete konu olan örnekleri alıp uzma¬na göstermelisiniz. • Bu işi mümkünse şikâyete konu olan durum ortaya çıktığı zaman, en erken dö¬nemde yapıp uygun ilacı sağlamalı ve ilacı zaman geçirmeden bitkiye uygula-malısınız. • Bitkiye uygun doğru ilacı, ambalajının üzerindeki etiket bilgilerine göre tam do¬zajında kullanmalısınız. Aksi takdirde ilaç bitkiyi yakabilir ve çevreye zarar ve¬rebilir. Bahçenizdeki süs bitkilerine tarım koruma ilacı verirken şu kurallara da uyma¬nız gerekir: • İlaçlama, ya sabahları çiy ya da kırağı ortadan kalktıktan sonra veya akşam se¬rinliğinde yapılmalıdır. • İlaçlama işi kuru, yağışsız ve sissiz havada yapılmalıdır. • Güneşli havada ilaçlama kesinlikle yapılmaz. • Rüzgârlı havada da ilaçlama yapılmaz. • İlaçlamayı yapan kişi, eldivenle ve varsa maskeyle kendini korumalıdır. ¿t. Dikkat: Tarım koruma ilaçlan kullanılmadan önce ambalaj etiketle¬ri dikkatle okunmalı, yapılan uyarılara uyulmalı; acil durumlarda Zehir Danışma Merkezi’nin parasız 0800-314 79 00 no.lu telefonuna başvurulmalıdır. (Verdikleri bu duyarlı bilgilerden ötürü Syngenta Tarım İlaçları Antalya Bölge Müdürlüğünden Sayın Murat Antmene büyük gönül borcu duyuyorum.) Sözlük Ağaç: Genellikle 5 metreden daha yüksek boylara ulaşabilen, dış görünüşüyle tacı top, pi-ramit ya da sütun biçimi alarak dikkati çeken odunsu bitkilere verilen addır. Ağaççık: Gövdeleri hemen toprak yüzeyin¬den başlayarak dallanmayan ve boyca ağaçlardan kısa olan bitkilerdir. Almaşık dizili: Bir bitkide yaprak ve çiçekle¬rin sapın iki yanında karşılıklı değil de, bir sağda bir solda bitmesi demektir. Anaç: Gelişmiş serpilmiş ağaç demektir. Bir daldırma dalını anaçtan, köklenmiş bir daldırma dalını ana kök ya da gövdeden ayırma işlemleri¬ne de anaç denmektedir. Badıç (Bakla): Baklagiller familyasındaki bit¬kilerin meyvesidir. Bu meyve, kuru ve yarılgan kabuklu olur. İki yerinden açılır ve tohumlar (ta¬neler) ortaya çıkar. Bileşik yaprak: Birden fazla yaprakçıktan oluşan yapraklar için kullanılan terimdir. Bitek: Genellikle bitkilere bol çiçek açtıran ya da bol bol ürün verdiren, organik madde yönün¬den zengin, verimli topraklar için kullanılan te¬rimdir. Bordür: Bahçelerde yaya yollarım yeşil alan¬dan ayıran ya da bahçe düzenlemelerinde yeşil ala¬nı sınırlayan, genellikle dar ve uzun alanlardır. Bürgü: Bir çiçeğin sapının dibinden çıkan basit biçimli küçük yapraklar topluluğudur. Bun¬lara çiçek yaprağı da denmektedir. Cansuyu: Çiçek fidelerinin toprakta yeni yer¬lerine dikildiğinde fıdelere verilen ilk suyun adı-dır. Çalı: Fazla boylanmayan (1-4 m.), genelde toprak yüzeyinden başlayarak dallanan odun¬su bitkilerdir. Çalımsı bitki: Aslında otsu bitki olduğu hal¬de çalı formunu alan türler için kullanılan te¬rimdir. Çelik: Bitkinin kök, gövde, sap, dal ve yaprak gibi bölümlerinden kesilen ve yeniden köklenme yeteneği taşıyan canlı parçalarıdır. Çenet: Olgunlaştığı zaman çatlayan meyvele¬rin parça halindeki yapraklarıdır. Çiftlik (Ahır) gübresi: Tarımda en çok kul¬lanılan doğal gübredir. At, inek, manda, keçi ve koyunların katı atıklarından oluşur. Buna kümes hayvanlarının ve kuşların atıkları da eklenebilir. Çöğür: Tohumundan yetişmiş ve henüz aşı¬lanmamış fidana denir. Daldırmak: Bitkilerden alınan kök, gövde, sap, dal ve yaprak parçalarının (yani çeliğin), o bitkiye uygun toprağa sokularak çoğaltılması de¬mektir. Bu işlemde, çeliklerin alt kısmı ile yap¬rakların sapı toprağa daldırılır. Erdişi (Erselik): Hem erkek hem de dişi olan çiçeğe, böyle çiçeği taşıyan bitkilere denir. Etli sulu (Sukkulent) bitkiler: Bütün dal ve yapraklarında özlü su biriktiren bitkilerdir. Funda toprağı: Ormanlarda çeşitli bitki ar¬tıklarının çürümesiyle oluşmuş topraklardır. Besin maddesi yönünden zayıf ama suyu ve ha¬vayı geçiren nitelikli olurlar. Gençleştirme budaması: Yaşlanıp üründen düşmüş ağaçlardan bir süre daha ürün alabilmek için yapılan budamadır. Halka (sarmal) dizili: Bir bitkide sap üzerin¬de art arda gelen iki yaprak arasında ayırım açı-sının sap çevresinin beşte ikisine eşit olduğu yap¬rak dizilişidir. Harç: Değişik nitelikteki toprak ya da benze¬ri maddelerin karıştırılmasıyla hazırlanmış, bitki yetiştirmeye elverişli topraktır. Havai kök: Bazı bitkilerin gövdelerinden uzayan köklerdir. Kimi süs bitkilerinde böyle köklere gübreli su verilerek bitkinin daha iyi bes¬lenmesi sağlanabilir. Hepyeşil bitki: Bütün yıl boyunca üzerinde yeşil ya da özgün yaprak renginde canlı yaprak bulunduran bitkilere denir. Herek-Herekleme: Gövde, sap, dal ve sür¬günleri doğal olarak dik duramayacak kadar za¬yıf olan bitkilerin bağlandığı sırık ve benzeri des¬teklere herek, böyle desteklenen bitkiyi bağlama işlemine herekleme denilir Hevenk: Bir sap üzerinde bir arada bulunan meyvelerin salkımıdır. Humus: Bitkisel döküntülerin (ölü yaprak, dal ve kök gibi) içindeki organik maddelerin ay-rışması ve dönüşmesi sonucu oluşan koloidal ya¬pıdaki toprak bileşenidir. Kapçık: Bitkilerde döllenmeden sonra mey¬dana gelen tohumu az ya da çok örten eğreti yap-raklardır. Kapsül meyve: Kabukları kendiliğinden çat¬layıp açılan kabuklu meyvelerdir. Karşılıklı dizili: Bitkilerde sapın üzerinde ve iki yanında yaprakların karşılıklı olarak ikişer iki-şer yer almasıdır. Kavlamak: Deri, kabuk vb.lerinin kabarıp soyularak dökülmesidir. Bir ağacın kabuğunun ince tabakalar halinde dökülmesi, olaya örnek gösterilebilir. Kayalık bahçe: Üzerinde yer yer kayalıkların, taşlı tümseklerin bulunduğu; bu gibi yerlerde ge¬nellikle dağ kökenli bodur bitkilerin yetiştirildiği süs bahçeleri için kullanılan terimdir. Kesek: Herhangi bir toprak kazma aletiy¬le topraktan koparılan ve nemli oluşu yüzün¬den yapışkanlığını koruyan az ya da çok iri top¬rak kütlesidir. Komposit (Kompost): Bahçedeki yaprak, ya¬bani ot, mutfaktaki sebze ve meyve artıkları, kül ile tahta talaşlarının karıştırılıp çürütülmesiyle yapılan ve çiftlik gübresine yakın besleyici değer¬de olan organik gübredir. Kompoze gübre: Bitkiler için ürün verimi¬ni artırıcı üç elementi (azot, fosfor ve potasyum) içeren gübredir. Kökten bölme (ayırma): Bazı bitkilerin ço¬ğaltılması ya da hasırlaşmış kök kısımlarının çı¬karılıp yenilenmesi için o türe uygun zaman di¬liminde bitkinin kökünün kürek ucuyla kesi¬lerek bölünmesi ve bitkinin parçalara ayrılma¬sı demektir. Kömeç: Bileşikgiller familyasındaki bitkiler¬de sapın genişleyip yassılaşmış ucu üzerinde bi-leşik çiçeklerin yan yana toplanarak açması de¬mektir. Loplu (Loblu): Derince yarılmış parçalı yap¬rak ya da çiçek demektir. Malçlama: Toprağı ya da bitkileri korumak üzere toprak yüzeyinin kuru ot, saman ya da plastikle (polietilen) kaplanması işlemidir. Nukus: Çok sert kabuklu, kolaylıkla açılama¬yan meyve ya da tohum demektir. Obur dal: Bir bitkinin gövdesinde ya da dal¬larının arasında süren, ürün vermeyen ve yalnız-ca bitkinin dalını sıklaştıran gereksiz dallardır. Ocak: Ekim-dikim amacıyla içine birden çok tohumu atmak ya da fideyi dikmek için toprakta açılan çukur demektir. Örnek vurgulama bitkisi: Bahçe sahiple¬rinin, ön plana çıkarmak ve güzelliğiyle gurur duymak istediği bitkilerdir. Bahçelerin en mer¬kezi, görünen yerlerine dikilirler. pH: Sörensen adlı bilimadamı tarafından ko¬nulmuş bir işarettir. Burada p, potansiyel ve H, hidrojen demektir. pH, bir ortamın asitlik-alka- lik (bazik) olma niteliğinin ölçüsüdür. Toprağın pH’ı önemlidir. Arı suda pH 7 iken, asitli or¬tamlarda 7’nin altında, bazik (alkali) ortamlar¬da 7’nin üzerinde olur. pH, genel olarak 7 ila 14 arasında değişir. Perlit (tncitaşı): Yanardağ kökenli camsı ka- yaçtır. Toprağa, havalandırma ve geçirgenlik ka¬zandırır. Piç: Bir bitkinin kökünden süren sürgün¬lerdir. Rizom: Bitkinin, toprak altında genellikle ya¬tay olarak gelişen ve besin depo eden sap ya da gövdesidir. Üzerinde pulsu yaprak ve çoğu kez saçak şeklindeki kökleri taşır. Türkçe’de rizoma kökgövde ya da köksap da denmektedir. Rüzgârkesen (Rüzgârkıran): Canlı ağaç ya da ağaççıklarla veya cansız malzemeyle (hasır, takviyeli plastik gibi) oluşturulmuş ve egemen rüzgârlara dikey olarak yerleştirilmiş az ya da çok geçirgen engel demektir. Saçakkök: Birbirinden fazla büyük olmayan ve pek çok kökten oluşan bileşik köktür. Sarmaşmak: Özellikle sarmaşık türü bitkiler¬de olduğu gibi, bir bitkinin başka bir bitkiye ya da dikine uzayan herhangi bir nesneye tutunup tırmanarak gelişmesi durumudur. Sert budama: Akdiken, gül, üzüm asması gibi bazı bitkilerde ilkbahar başlarında yapılan, nere¬deyse acımasız denecek budamalardır. Bu şekilde budanan bitki, daha çok çiçek açar ve ürün verir. Sıcak yastık: Fide yetiştirilmesinde gübrele¬rin kızıştırılması; kalorifer ya da elektrik direnç¬leriyle ısıtılmasıyla ortaya çıkan yastık (tava) tü¬rüdür. Soğuk (Kara) yastık: Bazı bitkilerin fıdeleri- nin yetiştirilmesinde kullanılan basit türden ta¬valardır. Üzerlerinde cam vb. koruyucu örtü bu¬lunmaz. Soğuklama (Soğuklanma): Bazı bitkilerin kendilerinin, kimi tohum, soğan ya da yumrula¬rın kış mevsiminde soğuk havada ya da soğuk or¬tamlarda belli süreleri geçirme gereksinimleridir. Spp. Latince olarak verilmiş bilimsel bitki ad¬larında Türkçe’deki “türler” anlamına gelir. Sülük: Bazı tırmanıcı bitkilerin, hereğe ya da benzeri desteklere tutunmasını sağlayan basit ya da dallı ipliksi organlarıdır. Sürgün: Bazı bitkilerden alınabilen ve ye¬ni bitki elde etmekte kullanılabilen köklü ya da köksüz filizlerdir. Süzek (Suyu iyi akıntılı) toprak: Suyu bün¬yesinde tutmayıp akıtan toprak tipi demektir. Kimi toprakların kendisi bu özelliği taşırken kim topraklara kaba dere kumu, perlit, funda topra¬ğı, yaprak çürüntüsü vb. maddeler katılarak top-rağa bu özellik kazandırılır. Şaşırtmak: Tohumundan yetiştirilen bitki¬lerin, daha güçlü kök, gövde ve sürgün verme¬lerini ve serbeste gelişip büyümelerini sağlamak üzere, bulundukları yerden örselenmeden sökü¬lüp başka bir toprakta daha geniş aralıklarla di¬kilmesi işlemidir. Şekil budaması: Ağaç vb. bitkilerden daha iyi ürün almak üzere bitkinin türüne ve yetiştirme amacına uygun olarak yapılan budamadır. Süs bitkilerinde bazı türlerde özel biçimler verilerek bitkinin daha hoş görünmesini sağlamak üzere şekil budamaları uygulanır. Taban suyu: Toprak altında, yüzeye yakın oluşan su birikintileridir. Taç: Bir ağaç ya da benzerinin, gövdesinin üzerinde dal, sürgün ve yapraklarıyla oluşan gü¬zel görünüşlü kütlesidir. Talkım: Her sapçığı ayrı bir çiçekle sona eren bileşik çiçek durumudur. Tm: Orta miktarlarda kum (yani % 52’den az), silt yani gevşek tortul kayaç (% 25-50) ve kil (% 7- 27) içeren topraklardır. Tınlı topraklar sertleşme¬den kolayca işlenebilir, süzek ve yumuşak olur. Torf: Bataklık bitkilerinin uzun zamanlar boyunca su altında kalarak çürümesiyle oluşmuş topraklardır. Turba (Yerkömürü): Toprak altında susever bitkilerin artıkları ile köklerinin tam çözülmemiş organik maddeler halinde oluşturdukları toprak¬lardır. Bunlar, katıldığı bahçe toprağına su tutma niteliği kazandırır. Tüp: Bitki üretiminde üzeri korumalı tava¬larda yetiştirilmiş fıdelerin içine bitkiye uygun toprağın konularak taşınmak ya da satılmak üze¬re yerleştirildiği, kara renkli, dar ve uzun naylon torbalardır. Tüysü biçimli yaprak: Aslında bileşik yaprak olan ve yaprakçıkları oluşturan minik yaprakçık- lardan meydana gelen yapraktır. Uç alma: Bir bitkinin dal ve sürgün uçlarının hafifçe kesilip kırkılarak budanmasıdır. Ürün budaması: Meyve ağaçlarından alınan ürünü artırmak için yapılan budama ve benze¬ri işlemlerdir. Vermikulit: Ilıman bölgelerde rastlanan killi mineral tipidir. Toprağa, bitkiyi besleyici özellik ve su tutma niteliği kazandırır. Yaprakçık: Bir bileşik yaprağı oluşturan çok sayıdaki yapraktan her biri. Yastık (Tava): Fide yetiştirmek üzere ince toprak ve gübreyle hazırlanmış yüksekçe yer. Kitapta Yer Alan Bitkilerin İngilizce Adları Abelya: Abelia Acemborusu: Bignonia Acıfmdık: Witchhazel Ağaçhatmi: Tree hollyhock, Tree mallow Ağaçküpesi: Flowering maple, Indian mallow, Parlour maple Ağaçminesi: Lantana Akasma: Virgin’s bower, White climbing rose Akasya: Wattle Akçaağaç: Maple Akdiken: Buckthorn Alevağacı: Pride of Barbados, Coral tree Alıç: Hawthorn, May, Ornamental thorn Altınçanı: Forsythia, Golden bell, Golden bell bush Amerikan sarmaşığı: Virgin’s creeper, American ivy, Woodbine Antepfıstığı ağacı: Pistachio tree Ardıç: Juniper Arokarya: Araucaria Atatürk bitkisi: Poinsettia Ateşdikeni: Firethorn Atkestanesi ağacı: Horse- chestnut tree Avize bitkisi: Yucca plant Avkuba: Spotted laurel Avokado ağacı: Avocado tree Bataklık servisi: Swamp cypress, Yew Bektaşiüzümü: Flowering currant, Gooseberry, Ornamental currant Biberiye: Rosemary Boyacı katırtırnağı: Dyer’s broom Çam ağacı: Pine tree Çarkıfelek bitkisi: Passion flower Çınar ağacı: Plane, Plane tree Çingülü: Chinese hibiscus, Hawaian hibiscus, Rose mallow, Rose of China Çitlembik ağacı: Nettle tree Çobandeğneği: Mile-a-minute, Russian vine Çobanpüskülü: Holly, Hulver Çorizya ağacı: Chorisia tree Dafne: Daphne Dağmuşmulası: Cotoneaster Defne: Bay laurel, Laurel, Sweet bay Dişbudak ağacı: Ash tree Dumanağacı: Smoke bush, Smoke tree Dut ağacı: Mulberry tree Elma ağacı: Apple tree Erguvan: Judas tree,Judas thorn Erik ağacı: Plum tree Eskalonya: Escallonia Feniks: Phoenix date palm Fırçaçalısı: Bottle brush Filbahar: Mock orange, Seringa, Sy ringa Fotinya: Photinia Funda: Heath, Heather Gelinduvağı: Bougainvillea, Paper flower Gelintaci: Weigela Ginkgo ağacı: Maidenhair tree Glediçya: Gleditschia, Gleditsia Göknar: Fir, Silver fir Grevil: Silk oat, Silky oat, Spider flower Gül: Rose Gülibrişim ağacı: Albizia Günnük ağacı: Liquidambar tree, Storax Hanımeli: Honeysuckle Havlupüskülü: Deutzia Hayit: Chaste tree, Agnus castus, Hemp tree Hurma: Date palm Huş ağacı: Birch tree Ihlamur ağacı: Lime tree, Linden tree Ilgın: Tamarisk îğağacı: Spindle berry, Spindle tree iğde ağacı: Oleaster tree, Wild olive, Russian olive Ispirya: Spiraea Jakaranda: Jacaranda Japonayvasi: Japanese quince, Japonica Kadıntuzluğu: Barberry Kâğıtçalısı: Paper bush Kamelya: Camellia Kanaryagülü: Jew’s mallow, Jew’s mantle Kantaron: Rose of Sharon; St. John’s wort Kartopu: Snowball bush, Viburnum Katalpa ağacı: Catalpa tree, Indian bean tree Katırtırnağı: Broom, Spanish broom Kauçuk bitkisi: Indian rub¬ber fig, Indian rubber tree, Rubber plant Kavak: Poplar Keçiboynuzu ağacı: Carob tree Kelebekçalısı: Buddleja, Butterfly bush Kısmetağacı: Clerodendrum Kızılcık ağacı: Cornel tree, Dogwood Kivi asması: Actinidia Kocayemiş: Strawberry tree, Irish strawberry Kokarağaç: Ailanthus, Tree of heaven Kurtpençesi: Potentilla, Shrubby cinquefoil Küpeçiçegi: Fuchsia Laden: Rock rose, Sun rose Ladin: Spruce Lavanta: Lavender Lavantin: Cotton lavender, Garden lavender Leylak: Lilac Ligustrum: Privet Mahonya: Mahonia Manolya: Magnolia Mazı: Arbor-vitae Meksika portakalı: Mexican orange blossom Mersin: Myrtle Meşe ağacı: Oak tree Miyoporum: Myoporum Morsalkim: Wisteria Muz bitkisi: Banana plant Mürver: Elder Nandina: Nandina, Sacred bamboo Nar: Pomgranade, Punica Okaliptüs: Eucalyptus, Gum tree Orkide ağacı: Bauhinia Ormangülü: Rhododendron Ortanca: Hydrangea Osmantus: Osmanthus Oyaağacı: Crape myrtle, Crepe myrtle Palmiye: Palm Pampaotu: Pampa grass, Tussock grass Pavlovniya: Paulownia Pieris: Andromeda, Pieris Pitosporum: Pittosporum Porsuk: Yew Sakızağacı: Mastic tree Salkımağacı: False acacia, Bastard locust tree Sarısalkım: Goldenchain, Golden rain Sarmaşık: Ivy Sedir ağacı: Cedar tree Servi ağacı: Cypress tree Sikas: Sago palm Skimmiya: Skimmia Sofora: Sophora Söğüt ağacı: Willow tree Salkım söğüt: Weeping willow Sumak: Sumach Süpürgeçalısı: Heather, Ling, Scotch heather Şakayık: Peony, Tree paeony Şeftali ağacı: Peach tree Şimşir: Box Taflan: Spindleberry Tatula: Angel’s trompet, Thorn apple Tavşankirazı: Broom Tespihağacı: Margosa, Bead tree Trabzonhurması ağacı: Chinese persimmon, Japanese persimmon, Kaki tree Turunç ağacı: Bitter orange tree, Sour orange tree, Seville orange tree Üvez: Mountain ash, Rowan tree, Service tree, Whitebeam Üzüm asması: Grape vine, Ornamental vine, Vine Yabani gül: Dog rose, Wild rose Yalancı karabiber ağacı: False pepper tree Yasemin: Jasmin Yenidünya ağacı: Loquat tree Yıldız yasemini: Star jasmine, Confederate jasmine Zakkum: Oleander Zelkova: Zelkova Zeytin ağacı: Olive tree  Abelia türleri: Abelya’lar, 13 Abies türleri: Göknar’lar (ya da Köknar’lar), 69 Abutilotı türleri: Ağaçküpeleri, 17 Acacia türleri: Akasya’lar, 20 Acer türleri: Akçaağaç’lar, 22 Actinidia türleri: Kivi asmaları, 105 Aesculustürleri: Atkestaneleri, 32 Ailanthus altissima: Kokarağaç, 107 Albizia julibrissin: Gülibrişim ağacı Ampelopsis türleri: Amerikan sarmaşıkları, 27 Araucaria türleri: Arokarya’lar, 29 Arbutus türleri: Kocayemiş’ler, 106 Aucuba japonica: Avkuba, 34 Buahinia türleri: Orkideağaçla- rı, 131 Berberistürleri: Kadıntuzlukla- rı, 89 Betulatürleri: Huş’lar, 80 Bignonia (Camp sis) türleri: Acemboruları, 14 Bougainvilleatürleri: Gelindu- vakları, 64 Buddleja ya da (Buddleia) tür¬leri: Kelebekçalıları, 101 Buxustürleri: Şimşir’ler, 159 Caesalpinia türleri: Alevağaçla- rı, 24 Callistemon türleri: Fırçaçalıla- rı, 60 Callunavulgaris: Süpürgeçalı- sı, 156 Camellia japonica: Kamelya, 91 Catalpa türleri: Katalpa’lar, 95 Cedrus türleri: Sedirağaçları, 148 Celtis türleri: Çitlembik’ler, 44 Ceratonia siliqua: Keçiboynuzu ağacı, 100 Cercis siliquastrum: Erguvan, 56 Chaenomeles (Cydonia) japoni¬ca: Japonayvası (ya da Japon- baharı), 88 Chamaecyparis türleri: Yalancı serviler, 149 Choisya türleri: Meksika porta¬kalları, 120 Chorisia speciosa: Çorizya, 47 Cistus türleri: Laden’ler, 110 Citrus aurantium: Turunçağa- cı, 166 Clematis türleri: Akasma’lar, 19 Clerodendrum türleri: Kısmet- ağaçları, 102 Cornus türleri: Kızılcık’lar, 104 Cortaderia türleri: Pampaotla- rı, 138 Cotinus türleri: Dumanağaçla- rı, 52 Cotoneastenürleri: Dağmuşmu- laları, 49 Crataegus türleri: Alıç’lar, 25 Cuppressus türleri: Gerçek ser¬viler, 149 Cuppressoparis’ler: Melez servi¬ler, 150 Cycas revoluta: Sikas, 150 Cystitus türleri: Boyacı katırtır- nakları, 97 Daphne türleri: Dafne’ler, 48 Datura (Brugmansia) türleri: Tatula bitkileri, 161 Deutzia türleri: Havlupüskülle- ri, 77 Diospyros kaki: T rabzonhurma- sı ağacı, 165 Edgeworthia crysanta (ya da E. papyrifera): Kâgıtçalısı, 90 Elaeagnus türleri: İğde’ler, 85 Ericatürleri: Funda’lar, 63 Eriobotrya japonica: Yenidünya ağacı, 173 Erythrina türleri: Alevağaçları, 24 Escallonia türleri: Eskalonya’ lar, 58 Eucalyptustürleri: Okaliptüs’ ler, 130 Euonymus japonica: Taflan’lar, 160 Euonymus türleri: Iğağaçları, * 84 Ficus elastica: Kauçuk bitki¬si, 98 Forsythia türleri: Altınçanları, 26 Fraxinustürleri: Dişbudaklar, 51 Fuchsia türleri: Küpeçiçekleri, 109 Genista türleri: Boyacı katırtır- nakları, 97 Ginkgo biloba: Ginkgo ağa¬cı, 66 Gleditsia (Gleditschia) türleri: Glediçya’lar, 68 Grevillea türleri: Grevil’ler, 70 Hamamelistürleri: Açıtındık’ lar, 15 Hedera türleri: Sarmaşıklar, 147  Hibiscus rosa sinensis: Çingülü, 43 Hibiscus syriacus: Ağaçhatmi, 16 Hydrangea türleri: Ortancalar, 133 Hypericum türleri: Kantaron’ lar, 93 Ilex türleri: Çobanpüskülleri, 46 Jacarandatürleri: Jakaranda’ lar, 87 Jasminum türleri: Yasemin’ler, 172 Juniperus türleri: Ardıç’lar, 28 Kerria japónica:Kanaryagülü, 92 Laburnum türleri: Sarısalkım’ lar, 146 Lagerstroemia indica:Oyaağa- cı, 135 Lantana türleri: Ağaçmineleri, 18 Laurus nobilis: Defne, 50 Lavandula türleri: Lavanta’lar (ya da Lavanta çiçekleri), 113 Ligustrum türleri: Ligustrum’ lar, 116 Liquidambartürleri: Günnük (ya da Günlük) ağaçları, 74 Loniceratürleri: Hanımelleri, 76 Mahonia türleri: Mahonya’lar, 117 Malus türleri: Elma’lar, 55 Magnoliatürleri: Manolya’lar, 118 Melia azedarach: Tespihağacı, 163 Morus türleri: Dut’lar, 53 Musa türleri: Muz’lar, 125 Myoporum türleri: Miyoporum’ lar, 123 Myrtus türleri: Mersin’ler, 121 Nandina domestica: Nandina, 128 Nerium oleander: Zakkum, 175 Olea europea: Zeytin ağacı, 178 Osmantus türleri: Osmantus- lar, 134 Paeonia türleri: Şakayık’lar, 157 Palmae türleri: Palmiyeler, 136 Passiflora türleri: Çarkıfelek’ler, 41 Paulowniatürleri: Pavlovniya’ lar, 139 Persea americana (grattissima): Avokado ağacı, 35 Philadelphus türleri: Filbahar’ lar (ya da Filbahriler), 61 Phoenix canariensis: Feniks (ya da Finiks), 59 Phoenix dactylifernwa:Hurma, 79 Photinia türleri: Fotinya’lar, 62 Picea türleri: Ladinler, 111 Pieris (Andromeda) türleri: Pie- ris’ler, 140 Pinus türleri: Çamlar, 39 Pistachia türleri: Sakızağaçla- n, 143 Pistachia vera: Antepfıstığı ağa¬cı Pittosporum türleri: Pitospo- rum’lar, 141 Platanus türleri: Çınar’lar, 42 Poinsettia (Euphorbia) pulcher- rima: Atatürkbitkisi (ya da Atatürkçiçeği), 30 Polygonum baldschuanicum: Çobandeğneği, 45 Populus türleri: Kavak’lar, 99 Potentilla türleri: Kurtpençele- ri, 108 Prunus cerasifera ‘Pissardii’: Erik ağaçları, 57 Prunus pérsica:Şeftali ağacı, 158 Prunustürleri: Taflanlar, 160 Púnica granatum: Nar’lar, 129 Pyracantha türleri: Ateşdiken- leri, 31 Quercustürleri: Meşeler, 122 Rhamnus catharicus: Akdiken, 23 Rhodendron türleri: Ormangül- leri, 132 Rhus türleri: Sumaklar (ya da Somaklar), 155 Ribes türleri: Bektaşiüzümleri, 37 Robiniatürleri: Salkımağaçları, 144 Rosatürleri: Güller, 71 Rosa canina:Yabani gül, 73 Rosmarinus offtcinalis: Biberi¬ye, 38 Ruscustürleri: Tavşankirazla- rı, 162 Salixtürleri: Söğüt’ler, 153 Sambucus türleri: Mürverler, 127 Santolinatürleri: Lavantin’ler, 114 Schinus türleri: Yalancı karabi¬ber ağaçları, 171 Skimmia türleri: Skimmiya’lar, 151 Sophora türleri: Sofora’lar, 152 Sorbastürleri: Üvezler, 168 Spartium junceum: Katırtırna¬ğı, 96 Spiraea türleri: Ispirya’lar, 86 Syringa türleri: Leylaklar, 115 Tamarixtürleri: Ilgınlar, 83 Taxodiumtürleri: Bataklık ser-vileri, 36 Taxustürleri: Porsuklar, 142 Thujatürleri: Mazılar, 119 Tiliatürleri: Ihlamurlar, 81 Trachelospermum (ya da Rhyncospermum) türleri: Yıldızyaseminleri, 174 Viburnumtürleri: Kartopu’lar, 94 Vitextürleri: Hayıflar, 78 Vitis türleri: Üzüm asmaları, 169 Weigela(ya da Diervilla) türle ri: Gelintaçlan, 65 Wisteria(ya da Wistaria)türle¬ri: Morsalkım’lar, 124 Yuccatürleri: Avize bitkileri, 33 Zelkova türleri: Zelkova’lar, 176 Türkçe-Latince Dizin Abelya’lar: Abelia türleri, 13 Acemboruları: Bignonia türle-ri, 14 Acıfındık’lar: Hamamelis türle¬ri, 15 Acıhayıt, Ayıt, Ayıd, Hayıd (Bkz.) Hayıt’lar, Acıportakal ağacı (Bkz.) Tu- runçağacı Adi cehri (Bkz.) Akdiken Adisarmaşık (Bkz.) Sarmaşıklar Ağaçhatmi: Hibiscus syria- cus, 16 Ağaçküpeleri: Abutilotı türle¬ri, 17 Ağaçmineleri: Lantana türle¬ri, 18 Ağıağacı, Ağıçalısı (Bkz.) Zak¬kum Akasmalar: Clematis türleri, 19 Akasya’lar: Acaciatürleri, 20 Akçaağaçlar: Acer türleri, 22 Akdiken: Rhamnus cathari- cus, 23 Aktinidya (Bkz.) Kivi asma¬ları Alacalıdefhe (Bkz.) Avkuba Alevağaçları: Caesalpinia ve Erythrina türleri, 24 Alıç’lar: Crataegus türleri, 25 Altınçanları: Forsythiatürle¬ri, 26 Altınyağmuru (Bkz.) Sarısal¬kımlar Amberparis (Bkz.) Kadıntuz- lukları Amerikanarmudu ağacı (Bkz.) Avokado ağacı Amerikan sarmaşıkları: Ampé¬lopsistürleri, 27 Amme (Bkz.) Trabzonhurma- sı ağacı, Ardıç’lar: Juniperus türleri, 28 Arokarya’lar: Araucariatürle¬ri, 29 Atatürk bitkisi (ya da Atatürk- çiçeği): Poinsettia (Euphor¬bia) pulcherrima, 30 Ateşdikenleri: Pyracantha tür¬leri, 31 Atkestaneleri: Aesculus türle¬ri, 32 Avize bitkileri: Yuccatürle¬ri, 33 Avkuba: Aucuba japónica,34 Avokado ağacı: Persea america¬na (gratissima), 35 Aylandız (Bkz.) Kokarağaç Bataklık servileri: Taxodium türleri, 36 Bektaşiüzümleri: Ribes türle¬ri, 37 Beşparmakçalısı (Bkz.) Kurt- pençeleri Biberiye: Rosmarinus officina¬lis,38 Binbirdelikotu (Bkz.) Kanta¬ronlar Boyacı katırtırnakları: Cystitus ve Genistatürleri, 97 Bugenvilla (Bkz.) Gelinduvak- ları Bulutağacı (Bkz.) Dumanağaç- ları Cennetağacı (Bkz.) Kokarağaç Cennethurması (Bkz.) T rabzon- hurması ağacı Çam’lar: Pinus türleri, 39 Çarkıfelekler: Passiflora türle¬ri, 41 Çınar’lar: Platanus türleri, 42 Çingülü: Hibiscus rosa sinen¬sis,43 Çitlembikler: Celtis türleri, 44 Çobandeğneği: Polygonum baldschuanicum, 45 Çobanpüskülleri: Ilextürle¬ri, 46 Çobantuzluğu (Bkz.) Kadıntuz- lukları Çorizya: Chorisia speciosa, 47 Dafne’ler: Daphnetürleri, 48 Dağmuşmulaları: Cotoneaster türleri, 49 Defne: Laurus nobilis, 50 Demirağacı (Bkz.) Dişbudak’ lar Dikenüzümü (Bkz.) Kadıntuz- lukları Dişbudaklar: Fraxinustürle¬ri, 51 Dulaptalotu (Bkz.) Dafne’ler Dumanağaçları: Cotinus türle-ri, 52 Dutlar: Morus türleri, 53 Duvarsarmaşığı (Bkz.) Sarma-şıklar Elmalar: Malustürleri, 55 Erguvan: Cercis siliquastrum,56 Erik ağaçları: Prunus cerasifera ‘Pissardii’, 57 Eskalonya’lar: Escallonia türle-ri, 58 Feniks (ya da Finiks): Phoenix canariensis, 59 Fırçaçalıları: Callistemon türle¬ri, 60 Fırıldakçiçeği (Bkz.) Çarkıfelek Filbaharlar (ya da Filbahriler): Philadelphus türleri, 61 Floş ipekağacı (Bkz.) Çorizya Fotinya’lar: Photinia (ya da Stranvaesia) türleri, 62 Frenküzümü (Bkz.) Bektaşiü¬zümleri Funda’lar: Ericatürleri, 63 Gelinduvakları: Bougainvillea türleri, 64 Gelintaçları: Weigela(ya da Diervilla) türleri, 65 Geyikdikeni (Bkz.) Alıç’lar Gezağacı (Bkz.) Ilgınlar Ginkgo ağacı: Ginkgo biloba, 66 Glediçyalar: Gleditsia (ya da Gleditschia) türleri, 68 Göknar’lar (ya da Köknar’lar): Abies türleri, 69 Grevil’ler: Grevillea türleri, 70 Grevilya (Bkz.) Grevil’ler Gül’ler: Rosatürleri, 71 Gülibrişim ağacı: Albizia julib- rissin, 73 Günnük (ya da Günlük) ağaç¬ları: Liquidambartürleri, 74 Güvercinağacı (Bkz.) Acıfındık Hanımelleri: Lonicera türleri, 76 Har (Bkz.) Defne Harnup (Bkz.) Keçiboynuzu ağacı Hasalban (Bkz.) Biberiye Havlupüskülleri: Deutzia tür-leri, 77 Hayıt’lar: Vitextürleri, 78 Herdemtaze (Bkz.) Tavşanki- razları Hintleylağı (Bkz.) Tespihağacı Hurma: Phoenix dactylifernwa, 79 Huş’lar: Betulatürleri, 80 Ihlamur’lar: Tilia türleri, 81 Ilgm’lar: Tamarixtürleri, 83 Işığan, Işılgan (Bkz.) Çobanpüs- külleri îğağaçları: Euonymus türleri, 84 İğde’ler: Elaeagnus türleri, 85 İpekağacı (Bkz.) Gülibrişim ağacı İsfendan (Bkz.) Akçaağaç Ispanyolleylağı (Bkz.) Oyaağa- cı Ispirya’lar: Spiraea türleri, 86 Istanbulakasyası (Bkz.) Gülibri¬şim ağacı İtburnu (Bkz.) Yabani gül Jakaranda’lar: Jacarandatürle¬ri, 87 Japonayvası (ya da Japonba- harı): Chaenomeles (ya da Cydonia) japónica,88 Japonhurması (Bkz.) Trabzon- hurması ağacı Japonmuşmulası (Bkz.) Yeni- dünya ağacı Japonsikası (Bkz.) Sikas Kadıntuzluklan: Berberístürle¬ri, 89 Kâğıtçalısı: Edgeworthia crysan- ta (ya da E.papyrifera), 90 Kamelya: Camellia japónica,91 Kanaryagülü: Kerria japóni¬ca,92 Kantaron’lar: Hypericum türle¬ri, 93 Karamuk (Bkz.) Kadıntuzluk- ları Kartopu’lar: Viburnum türleri, 94 Katalpa’lar: Catalpa türleri, 95 Katırtırnağı: Spartiumjunceum, 96 Kauçuk bitkisi: Ficus elasti- ca, 98 Kavak’lar: Populus türleri, 99 Keçiboynuzu ağacı: Ceratonia siliqua,100 Keçisakalı (Bkz.) Ispirya’lar Kelebekçalıları: Buddleja (ya da Buddleia) türleri, 101 Kerya (Bkz.) Kanaryagülü Kısmetağaçları: Clerodendrum türleri, 102 Kızılcıklar: Cornus türleri, 104 Kivi asmaları: Actinidia türle¬ri, 105 Kocayemiş’ler: Arbutustürleri, 106 Kokarağaç: Ailanthus altissima, 107 Kotonaster (Bkz.) Dağmuşmu- laları Koyunkıran (Bkz.) Kantaron’lar Köpek gülü (Bkz.) Yabani gül Kurtbağrı (Bkz.) Ligustrum’lar Kurtpençeleri: Potentilla tür¬leri, 108 Kurtpençesi (Bkz.) Çobandeğ¬neği Kurtyemezağacı (Bkz.) Katal¬pa’lar Kuşburnu (Bkz.) Yabani gül Kuşdili (Bkz.) Biberiye Küpeçiçekleri: Fuchsiatürleri, 109 Ladenler: Cistus türleri, 110 Ladinler: Picea türleri, 111 Lavantalar (ya da Lavanta çi¬çekleri): Lavandulatürleri, 113 Lavantin’ler: Santolina türleri, 114 Leylaklar: Syringa türleri, 115 Ligustrum’lar: Ligustrum türle¬ri, 116 Mabet ağacı (Bkz.) Ginkgo ağacı Mahonya’lar: Mahonia türleri, 117 Maltaeriği (Bkz.) Yenidünya ağacı Manolyalar: Magnoliatürleri, 118 Mazılar: Thujatürleri, 119 Meksika portakalları: Choisya türleri, 120 Mersinler: Myrtus türleri, 121 Meşeler: Quercustürleri, 122 Mısır palmiyesi (Bkz.) Sikas Miyoporumlar: Myoporum türleri, 123 Morsalkım’lar: Wisteria(ya da Wistaria)türleri, 124 Murt (Bkz.) Mersin’ler Muşmula (Bkz.) Yenidünya ağacı Muz’lar: Musa türleri, 125 Mürver’ler: Sambucus türleri, 127 Nandina: Nandina domestica, 128 Nar’lar: Punica granatum, 129 Nehtel (Bkz.) Defne Okaliptüs’ler: Eucalyptustürle¬ri, 130 Onbirayçiçeği (Bkz.) Gelindu- vakları Orkideağaçları: Bauhinia tür¬leri, 131 Ormangülleri: Rhododendron türleri, 132 Ormansarmaşığı (Bkz.) Sarma¬şıklar Ortanca’lar: Hydrangea türleri, 133 Osmantuslar: Osmantus türle¬ri, 134 Osurukağacı (!) (Bkz.) Kokar- ağaç Oyaağacı: Lagerstroemia indica, 135 Oyaçiçeği (Bkz.) Oyaağacı Palmiyeler: Palmae türleri, 136 Pampaotları: Cortaderia tür-leri, 138 Papazkülahı: Papaztakkesi (Bkz.) Iğağacı Parmakçalısı (Bkz.) Kurtpen- çeleri Pavlovniya’lar: Paulowniatür¬leri, 139 Pençeçalısı (Bkz.) Kurtpençele- ri Perükeçalısı (Bkz.) Dumanağaç- ları Pieris’ler: Pieris (Andromeda) türleri, 140 Pitosporum’lar: Pittosporum türleri, 141 Porsuk’lar: Taxus türleri, 142 Puroagacı (Bkz.) Katalpa’lar Pürekeçalısı (Bkz.) Duman- ağaçları Pürem (Bkz.) Funda’lar Ruskus (Bkz.) Tavşankirazları Saatçiçegi (Bkz.) Çarkıfelekler Sakızağaçları: Pistachia türleri, 143 Salkımağaçları: Robinia türleri, 144 Sarıçalı (Bkz.) Kadmtuzlukları Sarıkantaron (Bkz.) Kantaron’ lar Sarısalkımlar: Laburnum türle¬ri, 146 Sarmaşıklar: Hedera türleri, 147 Sazakağacı (Bkz.) Mersin’ler Sedirağaçları: Cedrus türleri, 148 Serviler (ya da Selvi’ler): Cuppressus, Chamaecyparis, Cuppressoparis türleri, 149 Sığla (veya Sığala) ağaçları (Bkz.) Günnükağacı Sıtmaağacı (Bkz.) Okaliptüsler Sikas: Cycas revoluta, 150 Skimmiya’lar: Skimmia türleri, 151 Sofora’lar: Sophora türleri, 152 Söğüt’ler: Salixtürleri, 153 Sulfataağacı (Bkz.) Okaliptüs’ ler Sumaklar (ya da Somak’lar): Rhus türleri, 155 Süpürgeçalısı: Calluna vulgaris, 156 Süpürgeotu (Bkz.) Funda’lar Şakayıklar: Paeonia türleri, 157 Şeftali ağacı: Prunuspersica, 158 Şimşirler: Buxustürleri, 159 Taflanlar: Prunus ve Euonymus türleri, 160 Tatula bitkileri: Datura (Brug- mansia) türleri, 161 Tavşanelması (Bkz.) Ateşdiken- leri Tavşankirazları: Ruscus türleri, 162 Tavşanmemesi (Bkz.) Tavşan- kirazları Tehnel (Bkz.) Defne Tereyağıarmudu ağacı (Bkz.) Avokado ağacı Tespihağacı: Melia azedarach, 163 Trabzonhurması ağacı: Diospy- ros kaki, 165 Turunçağacı: Citrus aurantium, 166 Üvezler: Sorbus türleri, 168 Üzüm asmaları: Vitis türleri, 169 Yabani gül: Rosa canina, 73 Yalancıakasyalar (Bkz.) Salkım- ağaçları Yalancıhurma (Bkz.) Feniks Yalancı karabiber ağaçları: Schinus türleri, 171 Yalancı sagu palmiyesi (Bkz.) Sikas Yalancıyasemin (Bkz.) Filba¬harlar Yaseminler: Jasminum türleri, 172 Yemişen (Bkz.) Alıçlar Yenidünya ağacı: Eriobotrya japonica, 173 Yıldızyaseminleri: Trachelosper- mum (ya da Rhyncospermum) türleri, 174 Yukka’lar (Bkz.) Avize bitkileri Zakkum: Nerium oleander, 175 Zelkovalar: Zelkova türleri, 176 Zeytin ağacı: Olea europea, 178
Fikus Elastika Var. Dekora Kauçuk

Fikus Elastika Var. Dekora Kauçuk  Salonlarda yetiştirilen türleri olan çok güzel bir camekân bitkisidir. Çiçek Fukus. Elastica 15 ve 30 cm. uzunluğundaki kalın ve parlak yaprakları ile dekorasyon için ideal olup, normal şartlarda uzun büyür. Diğer türlerle birlikte yetiştirilerek güzel bir arranjman yapılabilir. Fukus. Lyrata da diğer bir türdür. Bütün bu türlerin hepsinin yetiştirilmesi kolaydır ve büyüdükçe, zengin kumlu ve özlü toprak bulunan daha geniş saksılara alınırlar. Mart ayından Ekim ayma kadar, büyümeye yardımcı olmak ve yaprak temizliğini sağlamak üzere yağmur şeklinde su verilmelidir, iyi bir büyüme yapabilmek için kışın ısı en az 18-20 derece olmalıdır. Yazın ısı ve nemli atmosferde güzel gelişir.Çiçekçi
Euphorbıa Pulcherıma Poinsettia Atatürk Çiçeği

 (Poinsettia) Atatürk Çiçeği Yeni yılda, parlak kırmızı ve göz alıcı çiçekler veren poinsettia Aralık ayında da şahane bir görünüştedir. Sıcak camekânlarda kolayca yetişebilir. Bu bitki ülkemize Cumhuriyetin ilânında gelmiş ve tanınmış olduğundan Atatürk çiçeği olarak da isimlendirilmiştir. Haziran ayında satın alınan genç bitki, John Innes kompostosu bulunan 10-12 cm. çaplı saksılarda ve camekânlar için de muhafaza edilirler. Büyüme döneminde toprağının kurumamasına dikkat edilerek sulama yapılmalıdır. Bitki aydınlık yerlere konmalı fakat güneşin kuvvetli geldiği zamanlar gölgelik yapılarak korunmalıdır.Çiçek Bitki sapının tepe kısmında kırmızı renkli, burgulu çiçek kısmı gelişmeye başlayınca, geceleri ısı 20-22 derece olmalı, olgunlaşma döneminde ise çiçeklerin uzun ömürlü olması için hafif serin bir ortam olmalıdır. Çiçekler solunca toprağın kurumasına müsaade edilen bitkinin dinlenme devresine girmesi sağlanır. Mart ayında, sap kısmı 1/3 oranında kesilerek su yeniden verilir. Bir müddet sonra yeni filizler görünür ve bunlar çelik olarak kullanılırlar. Adi kum karışımlı komposto içinde çabucak köklenen çelikler 7,5 cm. ve içinde kum bulunan saksılara dikilirler. Bitkinin kesilen yerlerine ise kömür tozu sürülerek öz suyun akmaması ve yaraların çabuk iyileşmesi sağlanır.Çiçekçi
Euphorbıa Fulgens Çiçeği Japon Kaktüsü

EUPHORBIA MÎLlt Japon Kaktüsü Dallarının ucundaki  Çiçek kılçığa benzer dikenleri ve yaralandığı zaman, etli olduğu için salgıladığı zehir ihtiva eden beyaz sıvı ile kaktüsleri andırır. Güneşli ve hafif ısıtılmış yerlerde, normal ısıdaki yerlerden daha fazla çiçek verirler, ve yılın büyük bir kısmında bu çiçeklerini korurlar. Kırmızı ve küçük çiçekleri ise bitkiye çok değişik, güzel bir görünüş kazandırır. Bazı hallerde bitkinin yeşil yaprakları sarararak düşer. Bu zamanda dinlenmeye terkedilerek sulama ve gübreleme çok seyrekleştirilir. Altı hafta sonra yeşil tomurcuk ve küçük yapraklar meydana gelerek geliştiklerinde sulama ve gübrelemeye yeniden başlanır. Sulamada ılık su kullanılmalıdır. Saksı değişimi, yeni büyüme başladığı zaman yapılmalıdır. Normal saksı harcı kullanılırsa da özel kaktüs toprağı kullanmak başarılı bir yetiştirmeyi garanti eder. Çelikle yapılan çoğaltmada 10 cm. lik genç filizler kullanılır. Bu filizler, kumlu toprak bulunan saksılarda köklendirüirler.Çiçekçi 
Euphorbıa Fulgens Çiçeği

Euphorbıa Fulgens Çiçeği Dar yaprakları, uç taraflarındaki top halinde açan portakal renkli çiçekleri ile, fazla yetiştirilmeyen bir ev bitkisidir. Büyümesi kolay olmamakla birlikte bir parça dikkat ve ihtimam sonucu, kışın gelişen bol miktarda çiçek alınabilir. Ve ilgi çekici yaprakları ile güzel bir ev bitkisi elde edilebilir. Bilhassa kış mevsiminde bitki bol miktarda güneşe ihtiyaç duyar, ayrıca saksı toprağı nemli tutulmalı ve bitkiye çok zararlı olduğu için soğuk su da, verilmemelidir. Çiçeklenmeden sonraki dinlenme devresinde kasa içine konan bitki, yapraklarını döker, ilkbahardan önce de hayatiyet kazanması için bakım yapılır. Eski saksısından alınan Çiçek sarsıtılarak köklerinden ayrılarak yeni saksı kompostosu bulunan saksıya konur. 25-30 cm. uzunluğundaki dalları buda-narak saksısı, normal ısıtılmış ve güneşli camekânlara yerleştirilir. Bu arada bitki saksıya alınırken saksı dibine kiremit parçaları konmalıdır. Yazın saksısı ile toprağa daldırılan bitki Ekim ayından önce içeri alınmalıdır. Çoğaltılması ise ilk-baharın ilk günlerinde genç sürgünlerden alman çeliklerle olur.Çiçekçi 
Halandırma Ve İhtimamlı Bakaımı

Halandırma Ve İhtimamlı Bakaımı insanlar gibi Çiçek bitkilerin de havalandırılmaya ihtiyaçları olduğu bir gerçektir, içerde yetiştirilen Çiçek bitkiler hava akımı ve şiddetli rüzgârdan zarar görmemek şartıyla temiz havada başarılı olarak yetiştirilebilir. Hava akımını temin için vantilâsyon tertibatı Çiçek  bitkiler için gerekli bir yoldur. Bitki yetiştiriciliğinde temizlik çok önemlidir, pis ve tozlu yerlerde bulunan bitkilerin yapraklarının üzerindeki çok küçük gözenekler tıkanır. Bitki sistemi bu nedenle fonksiyonunu yapamaz, bunun için bitkiyi ince kıl veya yumuşak fırça veya bezlerle fırçalamalı, tozlanma şartlarına göre her hafta veya iki üç haftada bu işlem tekrarlanmalıdır. Püskürtme metodu ile su ve nem temini bitkilerin temiz ve canlı kalmasını sağlar, bununla birlikte dip ve üst yaprakların geniş yüzeyleri de temizlenmelidir. Muntazam bir şekilde ve fazla olmamak şartıyla gübre verilmeli, aksi halde bitkinin bodur kalma tehlikesi belirir. Bu arada tam tertipli sıvı gübreler hazır paketlerindeki tarif-lerine uygun şekilde kullanılabilir. Bitkileri hastalıktan korumak için çalı diplerini, bilhassa ev ve ev içini ilâçlamalıdır, Eğer aerosol kullanılıyorsa bitkiler en az 150 cm. uzakta bulunmalıdır, aksi halde yapraklar zarar görebilir. Dışardan alman bitkiler de küçük aphids, thrips gibi zararlılar taşımadıkları anlaşılmak için kontrol edilmelidir, aksi halde yaprakları sıhhatsiz ve değişik renkte, çizgi ve damarlı olur. Bitkide herhangi bir hastalık belirtisi gözükürse malathion, lindane, aramite veya pyrethrum, ihtiva eden ilâçlar kullanılır. Zayıf ve çürümüş yapraklar genellikle mildiyö hastalığına sebep olurlar, küflenme, bozulma, çürümeler olur. Hastalıklı kısımları ortadan kaldırmalı ve bitkiyi toz ve kimyevi ilâçlarla tedavi etmelidir. Bu arada sulamayı kesmeli ve bitkiyi kuru tutmalıdır. Eğer çok fazla çürümüşse saksısı ile birlikte imha etmelidir. Bitkiye çok dikkatli bir bakım tatbik etmeli, bilhassa fazla sulama ve fazla ısı, durgun bozulmuş havanın zararlı olabileceğini unutmamalıdır. Tohum atma işleminde, tohum paketlerindeki tarife uygulanır, tohum karışımı toprak veya kum karışımı ile hazırlanıp, daha sonra da aralıklı olarak atılmalıdır.Çiçekçi
Çiçek, insanların manevî kaynagı

Çiçek, insanların manevî ve estetik hislerinin kaynağı, sevgi ve inceliklerinin en güzel bir sembolüdür. Tarihte ilk kez Türk’lerde karşı cinse olan hayranlığın ve sevginin ifadesi olarak Çiçek kullanılmış ve gönderilmiştir. Bu zarif davranış daha sonra bütün dünyaya yayılmıştır. Bilhassa 15 ve 18. yüzyıllarda Osmanlı imparatorluğu devrinde çiçek zevki çok yaygın bir hal almış, lâle gibi zarif bir çiçeğin adı ile anılan (Lâle devri) tarih sayfalarına geç-miştir. Bu devirde, dünyanın en güzel ve zarif lâleleri İstanbul’da yetiştirilmiş, bir Lâle Soğanı 500 ile 1000 altın arasında satılarak büyük değer kazanmıştır. Ayrıca, lâlenin yanında gül, karanfil, sümbül ve zambak gibi Çiçekler de yetiştirilmiştir. Karanfil ve lâle motifleri bulunan, dünyanın en nadide çinileri de yine Osmanlı imparatorluğu devrinde meydana getirilmiştir. Bu dönemde, şairler sevgililerinin yanaklarını güle, saçlarım sümbüle benzeterek, zamanımıza kadar gelen çok güzel şiirler yazmışlar, müzisyenler ise besteler yapmışlardır. Zamanımızda ise, büyük şehirlerdeki nüfus yoğunluğu ve yer darlığı nedeni ile blok apartman katlarında oturma zo runluğu doğmuş, insanlar tabiattan uzak kalmışlardır. Böyle durumlarda, katlarda yapılan camekânlarda yetiştirilen veya sadece saksılarda büyütülen çiçeklerle, tabiata olan ih-tiyaç az da olsa giderilebilmiştir. Bunun yanısıra yeri müsait olan mülk sahipleri; yalı, köşk, apartman ve evlerinin önüne ve arkasına küçük de olsa bir bahçe yapmaya gayret et-mektedirler ve bu herkesçe bilinmektedir. Eski bir evin penceresinde dahi bir kaç saksı çiçek görmek mümkündür. Bütün bunlar göstermektedir ki: Hangi yer ve şartta olursa olsun, büyük veya küçük herkesin tabiata ve onun ürünlerinin en güzeli olan çiçeğe karşı daimi bir hayranlığı vardır. Ancak, içeride yetiştirilen çiçeklerden her birinin ayrı bir bakıma ihtiyaçları vardır. Hepsinin çoğaltma, sulama, te-mizleme ve hastalıklarını tedavi metodları ayrıdır. Bu nedenle, Hollanda ve îngilterede yapılan iki yıllık bir ihtisas ve diğer kaynaklardan da faydalanılması sonucunda meydana getirilen bu kitapta, yukardaki sorunların halli bu-lunmaktadır. Yüzden fazla çiçek çeşidinin bakımı ve hastalıkları ile mücadele yolları, en son teknik araştırmalardan yararlanılarak izah edilmiştir. Ayrıca her çiçeğin bir resmi bulunmaktadır. Bakım ve mücadele yolları çok basit ve herkesin evinde rahatça tatbik edebileceği şekildedir. Bütün Çiçek meraklılarının yararlanması için çaba sarf edilmiştir.
çiçekçi,çiçek buketi,gül,orkide,arajman

 

İlgili resim

Lâlenin Tarihçesi

Çiçek, yıllar boyunca dünyanın her yerinde duyguların anlatılmasında en güzel

sembol olmuş, yaşamın zorluklarını, streslerini törpüleyen, sinirsel gerilimleri
azaltan bir araç olarak günlük yaşamımızda yer almıştır.

Soğanlı ve otsu bir bitki olan lale çiçeğinin asıl vatanının Orta Asya olduğu ve
Türkler tarafından Anadolu’ya getirildiği sanılmaktadır. Anadolu’da 12.yüzyıldan
itibaren el sanatlarında süsleme motifi olarak kullanılmaya başlayan laleyi,
şiirlerinde kullanan ilk şair de Mevlana Celaleddin-i Rumi olmuştur. Divan ve
rubailerin de lale ile ilgili pek çok mısra bulunmaktadır.

Şehriyara buldı alem devletinde itidal 
Lalelerle geldi bağa başka bir hüsnü cemal 
Ruz-ü şeb kılmak da gülşen lutf-ı teşrifin hayal 
Lale faslı iyd hengamı bahar eyyamıdır 

Nedim 

Laleli

Lalelim 
Lalelide oturur 
Laleli, lale olur lalelimden

Laleliden gecilir 
Lalelimden gecilmez!

Orhan Murat Arıburnu
Çok Yıllık Bahçe Çiçekleri

Çok Yıllık Bahçe Çiçekleri  Çok yıllık bahçe çiçek, dikilişten sonra uzun yıllar varlıklarını sürdürebilen, kışın toprak üstü kısımları kurusa bile, kökleri canlı kalan ve ilkbaharda tekrar süren Çiçekdir. Erken ilkbahardan geç sonbahara kadar çeşitli renklerde ve değişik aylarda açan çok sayıda tür ve formları vardır. Genellikle sade görünüşlü, küçük ve bol çiçeklidirler. Bununla birlikte, büyük, yalınkat ve katmerli, gösterişli çiçek açan örnekleri de bulunmaktadır. Park ve bahçe düzenle (Achillea millefolium) 30-60 cm. boylanır. Sürgünleri dikine büyür, veya yerde yayılır. Yaprakları gümüşi yeşil, küçük ve tüysüz dizilişte yaprakçıklardan oluşur. Haziran-ağustos süresince açan kırmızı, pembe ve beyaz formları vardır. mesinde en çok yararlanılan bitkilerdir. Sayılarının fazla ve çiçek renklerinin pek değişik olması, yeşil alan plâncısına istediği yerde, istediği renkte ve istediği anda çiçeklenen bir düzenleme kolaylığı sağlar. Tek çeşitli veya karışık gruplar oluşturma yanında, arzuya göre tek çeşitten bordürler de düzenlenebilir. Çok yıllık çiçekler, çevre koşullarına dayanıklıdır, üretim ve bakımları kolaydır. Başlıca çok yıllık çiçekler şunlardır: Arapsaçı çok dayanıklı bir bitkidir. Kurak ve güneşli ortamda, geçirgen toprakta iyi yetişir, üretim kökten ayırma veya yeşil çelikledir. Dikitn mevsimi erken ilkbahardır. Karışık bahçe bordürle- rin oluşturulmasına uygundur. Çiçekçi 
Mart Ayında Çiçekçinin Hali

Mart Ayında Çiçekçinin Hali çok perişan çiçekçi esnafı mart ayı boyünca çiçekleri ve gülleri inanılmz pahalı fiatlara satın aldılar canlı bombalar yüzünden esnafın elinde kaldı çiçek ve güller eğer piyasalar böyle devam ederse bir çok çiçekçi iflas edeçek
14 Mart Tıp Bayramı Çiçek Çiçekçi

14 Mart  2005 Tarihde Tıp Bayramı  ilk kez  1. Dünya savaşı sonunda  İstanbul'un işgal edildiği günlerde, yabancı işgal kuvvetlerine karşı tıp öğrencilerinin bir tepkisi olarak 1919 yılında kutlandı. Günümüze kadar gelen bu 14 Mart kutlamaları, artık içinde bulunduğu haftayı da kapsayacak şekilde Sağlık Haftası olarak kutlanıyor Tıbbın ilk insanla birlikte başladığı söylense de, genelde kabul görmüş olan ilk tıp büyüğü Aesculapius'dur. Kendisinden ilk kez İlyada'da Homeros bahsetmiştir Çağır Asklepios oğlunu, kusursuz hekimi” demektedir. Önce Zeus'un gazabıyla yıldırım çarpmasıyla öldürülen Asklepios daha sonra yine Zeus tarafından tıp tanrısı olarak ilan edilir. Tıp amblemlerinde yer eden, temeli doğu kültürüne dayanan ve tarihi M.Ö. 3000' lere uzanan yılan figürü de, Asklepios ve O'nun asası ile bütünleşmiştir. Hatta Asklepios sözcüğünün grekçe  Askalabos  sözcüğünden geldiği söylenir ki, bu da yılan anlamına gelir. Ve Asklepios'un şifa veren gücünü yılandan aldığı, halkın da adaklarını Asklepios'a değil de bu yılana sunduğu söylenir. Öyle ya da böyle, yılanlı asası ile Asklepios tıp tarihinin önemli dönemeçlerinden birini tutan bir sembol olarak yerini almıştır.
8 mart dünya kadınlar günü,kadınlar günü,kırmızı beyaz ve pembe karanfil, Karanfil Aranjmanı

8

Türkiye'de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Türkiye'de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor
Çiçekçi Esnafı Kan Ağlıyor

Çiçekçi Esnafı 14 Şubat Sevgililer Günü Dolayısıyla Almış Olduğu Çiçekleri Esnafın Ellinde Kalarak Esnaf Zarar Etti Çiçekçilerin Bir Çoğu Bu Zarardan Dolayı Kepenk İndirdi  Önümüdeki Günlerde Diğer Esnafımızda İşleri. Açılmassa İşlerini Kaybedecekler
çiçek, çiçek gönder, çiçek siparişi, Kalpte Kırmızı Gül, istanbul çiçek, ankara çiçek, izmir çiçek

Kardelen ve hercai birbirini seven iki çiçektir. Bir gün bu iki çiçek aralarında kavilleşirler. Birbirlerine olan sevgilerini doyasıya yaşayabilmek için hiçbir çiçeğin açmaya cesaret edemediği kış ve karlı bir mevsimde açacaklardır. Söz verirler birbirlerine. Kış mevsimi gelir. Kardelen karlı bir kış mevsiminde karları delip çıkar. Ancak etrafta hercai yoktur. Hercai ahde vefa göstermeyip kardeleni yarı yolda bırakmıştır. Bu duruma çok üzülür kardelen ve boynunu eğer. O gündür bu gündür, bu asil çiçek, kış aylarının sona yaklaştığı mevsimde karların erimeye yüz tuttuğu dönemlerde açar ve eriyen karlarla arkadaşlık eder.”

Kardelenler eksi 15 derece soğukta yaşayabilen ve çiçek açabilen en dayanıklı çiçeklerdendir. İlaç yapımında son derece değerli bir ham madde kaynağıdır.

Kardelene sormuşlar bütün çiçekler sıradan yerlerde açıp insanlara yakın dururken, Sen neden böyle yüksek dağlarda ve özellikle uçurum kenarlarında açarsın demişler. Kardelen şöyle cevap vermiş; “gülü seven dikenine, menekşeyi seven rengine, beni seven ölümü göze alır demiş.”
14 Şubat Sevgililer Günü Özel

Sevgililer günü her yıl şubat ayının 14'ünde kutlanan ve geçmişi çok eskiye dayanan özel bir gündür.Aziz Valentin Sevgililer gününün kuşkusuz en güzel yanı eş sevgililerin birbirlerine olan aşklarını pekiştirmelerine ve birbirilerine duydukları sevgilerinin temellerini sağlamlaştırabilmelerine vesile lerinolmasıdır. ciceksatis bu yıl da biricik sevdiğinizi çok mutlu edecek yüzlerce ürün seçeneği ile bir tık uzağınızda.wwwcicekstis.com çiçeğin sanatla buluştuğu adres sevgilinizin kalbini yeniden fethetmenin en kolay yolu!
Özel Günler ve Hediyeleşme

Özel günler, Güzel günler;

 

Mutlulukların paylaşıldığı, sevinçlerin sevgilerin ortak olduğu günler. Bu günlerde insanlar bir arada olmak, birlikte birşeyleri paylaşmak ve sevgilerini tazelemek isterler.

Mutluluğu ve sevgiyi artırmanın yolu da hediyeleşmekten geçer. Hediyenin yolu da ciceksatis.com dan geçer.

sevgiler daim olsun.
14 Şubat Sevgililer Gününe Yalın Bir Bakış

14 Şubat Sevgililer Günü, insanların sevgiyi kartlar, çiçekler, çikolata ya da sevgi mesajları yollayarak gösterme fırsatı buldukları bir gün.

Sevgilim yok, aşk yok, sevgiliye ihtiyacım yok, sevmem öyle 14 şubat falanı, ama yine de olsa iyi olmazmı? Sevdiğine bir hediye, bir çiçek, bir güzel söz iyi olmaz  mı?

Yada sevdiğinden bunları beklemek tabi ki herkesin hakkı. Bir bayram gibi, bir özel gün gibi, iple çekilen, özlemle beklenen bir gün.

Sevdiğini ifade edebilmek, sevildiğini tekrar duyabilmek; kime ne sakıncası var.

Bu gün 14 Şubat olmaz da 24 Mayıs olur, ya da 18 Ekim, ne farkeder. Önemli olan Sevgiyi saklamadan gizlemeden hakedene iletmek. Ama bir hediyeyle, ama bir çiçekle..

Kutlu olsun.
14 Şubat Sevgililer Günü

14 Şubat Sevgililer Günü Eşiniz ya da sevgiliniz için bugün güzel ve anlamlı bir günü yaşamasını istiyorsunuz ama arada mesafeler olduğu için, kuru bir telefon yerine ne yapacağınız konusunda sıkıntınız mı var ? Sizde yüzyıllardır kullanılan ve kadınları her zaman memnun eden çiçeklerin gücünü kullanabilir ve harika çiçekleri gönderebilirsiniz. Üstelik artık çiçek gönder için, çiçekçi aramanıza gerek olmadan, direk olarak www.ciceksatis.com sitesine girerek, yılın her döneminde, aynı fiyatlara ve aynı gün içerisinde teslimat yaptırabilirsiniz. Böylelikle çiçek göndermenin ve güzelliklerini yaşamanın, fırsatlarını değerlendireceksiniz.
kırmızı gül,sevgiliye gül,gül buketi,

Aşk ve Sadakatin simgesi. 
On Dört Şubat Sevgililer Günü

On Dört Şubat Sevgililer Günü Güzel Çiçekler arasında, en özel ve anlamlı olanlarını seçerek, bunları sevdiklerinize göndermek sadece bir kaç dakikanızı alacaktır. Öte yandan sizin seçmiş olduğunuz çiçekler, tazeliğini koruyarak ve birebir aynı aranjman ile sevdiklerinize aynı gün, istediğiniz saatler içerisinde teslim edilecektir. Sonuçta artık Çiçek gönder için, sizde imkanları dolu dolu kullanabileceğiniz ve internettin en iyi Çiçekçi adresi olan www.ciceksatis.com firmasını tercih etmiş olacaksınız. Böylelikle Çiçek ile mutluluğu yaşamak hayal değil, gerçek olacaktır.
Yeni Çiçek kampanyalarımızı bekleyin. Çok yakında.

Yeni Çiçek kampanyalarımızı bekleyin. Çok yakında çok özel kampanyalarımızla geliyoruz.
Ciceksatis Sevgililer Günü Kampanyası

 
Lorem Ipsum, dizgi ve baskı endüstrisinde kullanılan mıgır metinlerdir. Lorem Ipsum, adı bilinmeyen bir matbaacının bir hurufat numune kitabı oluşturmak üzere bir yazı galerisini alarak karıştırdığı 1500'lerden beri endüstri standardı sahte metinler olarak kullanılmıştır. Beşyüz yıl boyunca varlığını sürdürmekle kalmamış, aynı zamanda pek değişmeden elektronik dizgiye de sıçramıştır. 1960'larda Lorem Ipsum pasajları da içeren Letraset yapraklarının yayınlanması ile ve yakın zamanda Aldus PageMaker gibi Lorem Ipsum sürümleri içeren masaüstü yayıncılık yazılımları ile popüler olmuştur.Çiçek
 
Lorem Ipsum, dizgi ve baskı endüstrisinde kullanılan mıgır metinlerdir. Lorem Ipsum, adı bilinmeyen bir matbaacının bir hurufat numune kitabı oluşturmak üzere bir yazı galerisini alarak karıştırdığı 1500'lerden beri endüstri standardı sahte metinler olarak kullanılmıştır. Beşyüz yıl boyunca varlığını sürdürmekle kalmamış, aynı zamanda pek değişmeden elektronik dizgiye de sıçramıştır. 1960'larda Lorem Ipsum pasajları da içeren Letraset yapraklarının yayınlanması ile ve yakın zamanda Aldus PageMaker gibi Lorem Ipsum sürümleri içeren masaüstü yayıncılık yazılımları ile popüler olmuştur.
 
Lorem Ipsum, dizgi ve baskı endüstrisinde kullanılan mıgır metinlerdir. Lorem Ipsum, adı bilinmeyen bir matbaacının bir hurufat numune kitabı oluşturmak üzere bir yazı galerisini alarak karıştırdığı 1500'lerden beri endüstri standardı sahte metinler olarak kullanılmıştır. Beşyüz yıl boyunca varlığını sürdürmekle kalmamış, aynı zamanda pek değişmeden elektronik dizgiye de sıçramıştır. 1960'larda Lorem Ipsum pasajları da içeren Letraset yapraklarının yayınlanması ile ve yakın zamanda Aldus PageMaker gibi Lorem Ipsum sürümleri içeren masaüstü yayıncılık yazılımları ile popüler olmuştur.Çiçek
 
Lorem Ipsum, dizgi ve baskı endüstrisinde kullanılan mıgır metinlerdir. Lorem Ipsum, adı bilinmeyen bir matbaacının bir hurufat numune kitabı oluşturmak üzere bir yazı galerisini alarak karıştırdığı 1500'lerden beri endüstri standardı sahte metinler olarak kullanılmıştır. Beşyüz yıl boyunca varlığını sürdürmekle kalmamış, aynı zamanda pek değişmeden elektronik dizgiye de sıçramıştır. 1960'larda Lorem Ipsum pasajları da içeren Letraset yapraklarının yayınlanması ile ve yakın zamanda Aldus PageMaker gibi Lorem Ipsum sürümleri içeren masaüstü yayıncılık yazılımları ile popüler olmuştur.
 
Lorem Ipsum, dizgi ve baskı endüstrisinde kullanılan mıgır metinlerdir. Lorem Ipsum, adı bilinmeyen bir matbaacının bir hurufat numune kitabı oluşturmak üzere bir yazı galerisini alarak karıştırdığı 1500'lerden beri endüstri standardı sahte metinler olarak kullanılmıştır. Beşyüz yıl boyunca varlığını sürdürmekle kalmamış, aynı zamanda pek değişmeden elektronik dizgiye de sıçramıştır. 1960'larda Lorem Ipsum pasajları da içeren Letraset yapraklarının yayınlanması ile ve yakın zamanda Aldus PageMaker gibi Lorem Ipsum sürümleri içeren masaüstü yayıncılık yazılımları ile popüler olmuştur.
 
Lorem Ipsum, dizgi ve baskı endüstrisinde kullanılan mıgır metinlerdir. Lorem Ipsum, adı bilinmeyen bir matbaacının bir hurufat numune kitabı oluşturmak üzere bir yazı galerisini alarak karıştırdığı 1500'lerden beri endüstri standardı sahte metinler olarak kullanılmıştır. Beşyüz yıl boyunca varlığını sürdürmekle kalmamış, aynı zamanda pek değişmeden elektronik dizgiye de sıçramıştır. 1960'larda Lorem Ipsum pasajları da içeren Letraset yapraklarının yayınlanması ile ve yakın zamanda Aldus PageMaker gibi Lorem Ipsum sürümleri içeren masaüstü yayıncılık yazılımları ile popüler olmuştur.
 
Lorem Ipsum, dizgi ve baskı endüstrisinde kullanılan mıgır metinlerdir. Lorem Ipsum, adı bilinmeyen bir matbaacının bir hurufat numune kitabı oluşturmak üzere bir yazı galerisini alarak karıştırdığı 1500'lerden beri endüstri standardı sahte metinler olarak kullanılmıştır. Beşyüz yıl boyunca varlığını sürdürmekle kalmamış, aynı zamanda pek değişmeden elektronik dizgiye de sıçramıştır. 1960'larda Lorem Ipsum pasajları da içeren Letraset yapraklarının yayınlanması ile ve yakın zamanda Aldus PageMaker gibi Lorem Ipsum sürümleri içeren masaüstü yayıncılık yazılımları ile popüler olmuştur.